Kirkon sisällä....

Anonyymi

Mitä tarkoittaa kirkon sisällä toimiminen, olen niin yksinkertainen, etten tiedä?

13

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jäsenyys evlut kirkossa

    • Koska et tiedä, niin et myöskään tietoa tarvitse. Kaikki jotka toimivat ev.lut. kirkossa jäseninä, tietävät mitä tekevät.

    • Anonyymi

      vaitovainen se jaksaa ihmetyttää. pidä joskus some lomaa.

    • Anonyymi

      No mitä te uikutatte siitä, että rauhansiteessä lukee niin, kun suurin osa kuuluu kirkkoon. eli taas jälleen kerran yrittävät mustamaalausta harrastaa.

    • Tampereella oli yksi kahvila aikoinaan sisustettu niin, että yksi sisäseinä oli kuin ulkoseinä. Siellä oli ikaankuin sisällä ja ulkona yhtäaikaa. Jokainen saa kai asemoida itsensä mihin haluaa akselilla sisällä - ulkona.

    • Anonyymi

      Ei kirkkoon tarvitse kuulua.

      • Kyllä tarvisee , jos ajattelee toimivansa kirkon sisällä.
        -


    • Yksityishenkilöinä esikoislestadiolaiset voivat kuulua kirkkoon, - liike ei!!

    • Kirkkoon ei tarvitse kuulua, mutta turha kirkosta on silloin mitään puhuakkaan. Paitsi jos hyvää puhuu ja rukoilee kirkon puolesta, silloin puhe on JUmalan tahdon mukaista. Panettelut ja yleistykset lööppilehtien artikkeleiden perusteella, ei ole Jumalasta lähtöisin.

      • Anonyymi

        Miten kirkosta puhuminen poikkeaa muista? Kirjoitat aina ja jatkuvasti esikoilestadiolaisuudesta, vaikka et siihen kuulu. Sanoi kirjoittavasi verukkeella totuus. Totuus kirkosta löytyy vaikka kirkon omilta sivuilta. Tilastot pappien uskomisesta raamattuun ja suhtautumisesta sukupuolineutraaliin avioliittoon.
        Näytät olevan henkilö joka käskee tekemään mites sinä sanot, ei mitenkä teet!
        Totuus on monta kertaa todella rumaa ja julmaa ja totuus ilman rakkautta on aivan turhaa.


    • Oikea tieto kristinuskosta on ollut aivan välttämätöntä ihan päivittäin tällä foorumilla.

      • Anonyymi

        Ja kukahan sitä mielestäsi mahtaa tarjota, oletko miettinyt.

        tiedän foorumilta erään, jolla on sakramentit lutteri ja suuri ylpeys ynnä omahyväinen tapa esiintyä.

        ei kai se olisi se.


    • Termi: Kirkon sisällä, on ongelmallinen. Voidaan ajatella, että tilaisuuden pitäminen kirkon seinien sisällä on sitä. Ajattelen kuitenkin niin, että osallistumalla kirkollisiin rakenteisiin luottamushenkilönä ja toiminen vakaumuksensa pohjalta eri tilaisuuksissa on toimintaa kirkon sisällä.

      Se tarkoittaisi ehdokkaaksi asettumista erilaisissa vaaleissa ja valituksi tultuaan täyttämään tehtäväänsä vakaumuksen pohjalta. Kun kuitenkin tiedämme, että kirkkoherroilla on suuri valta päättää ketä saa toimia tilaisuuksissa, niin kyllä toiminta jää pakosta mainosmarginaaliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      322
      4220
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      144
      3871
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      68
      3326
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      230
      2841
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2408
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      2002
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1777
    8. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      35
      1428
    9. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1413
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1285
    Aihe