Mitä tarkoittaa kirkon sisällä toimiminen, olen niin yksinkertainen, etten tiedä?
Kirkon sisällä....
13
168
Vastaukset
- Anonyymi
jäsenyys evlut kirkossa
Koska et tiedä, niin et myöskään tietoa tarvitse. Kaikki jotka toimivat ev.lut. kirkossa jäseninä, tietävät mitä tekevät.
- Anonyymi
vaitovainen se jaksaa ihmetyttää. pidä joskus some lomaa.
- Anonyymi
No mitä te uikutatte siitä, että rauhansiteessä lukee niin, kun suurin osa kuuluu kirkkoon. eli taas jälleen kerran yrittävät mustamaalausta harrastaa.
Tampereella oli yksi kahvila aikoinaan sisustettu niin, että yksi sisäseinä oli kuin ulkoseinä. Siellä oli ikaankuin sisällä ja ulkona yhtäaikaa. Jokainen saa kai asemoida itsensä mihin haluaa akselilla sisällä - ulkona.
- Anonyymi
Ei kirkkoon tarvitse kuulua.
Yksityishenkilöinä esikoislestadiolaiset voivat kuulua kirkkoon, - liike ei!!
Kirkkoon ei tarvitse kuulua, mutta turha kirkosta on silloin mitään puhuakkaan. Paitsi jos hyvää puhuu ja rukoilee kirkon puolesta, silloin puhe on JUmalan tahdon mukaista. Panettelut ja yleistykset lööppilehtien artikkeleiden perusteella, ei ole Jumalasta lähtöisin.
- Anonyymi
Miten kirkosta puhuminen poikkeaa muista? Kirjoitat aina ja jatkuvasti esikoilestadiolaisuudesta, vaikka et siihen kuulu. Sanoi kirjoittavasi verukkeella totuus. Totuus kirkosta löytyy vaikka kirkon omilta sivuilta. Tilastot pappien uskomisesta raamattuun ja suhtautumisesta sukupuolineutraaliin avioliittoon.
Näytät olevan henkilö joka käskee tekemään mites sinä sanot, ei mitenkä teet!
Totuus on monta kertaa todella rumaa ja julmaa ja totuus ilman rakkautta on aivan turhaa.
Oikea tieto kristinuskosta on ollut aivan välttämätöntä ihan päivittäin tällä foorumilla.
- Anonyymi
Ja kukahan sitä mielestäsi mahtaa tarjota, oletko miettinyt.
tiedän foorumilta erään, jolla on sakramentit lutteri ja suuri ylpeys ynnä omahyväinen tapa esiintyä.
ei kai se olisi se.
Termi: Kirkon sisällä, on ongelmallinen. Voidaan ajatella, että tilaisuuden pitäminen kirkon seinien sisällä on sitä. Ajattelen kuitenkin niin, että osallistumalla kirkollisiin rakenteisiin luottamushenkilönä ja toiminen vakaumuksensa pohjalta eri tilaisuuksissa on toimintaa kirkon sisällä.
Se tarkoittaisi ehdokkaaksi asettumista erilaisissa vaaleissa ja valituksi tultuaan täyttämään tehtäväänsä vakaumuksen pohjalta. Kun kuitenkin tiedämme, että kirkkoherroilla on suuri valta päättää ketä saa toimia tilaisuuksissa, niin kyllä toiminta jää pakosta mainosmarginaaliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481868Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171670"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu116944Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654