Lämpöä 530D:hen!!!

Auto on kylmä! Lämpöä tulee vain hieman vasta 20km ajon jälkeen ja ei ollenkaan jaloille, tai sitten vain jaloille pieni lehmän henkäys. Tämä lisä sähkövastus on ihan pilailu juttu Suomen oloihin.= kun pakkasta -15 ja yli.
Kyllä Webasto oli ihan eri juttu. Onko samoja kokemuksia?
122233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Moi !

01/530d ja lämpöä riittää enemmän kuin lekuri määrää.
Käy huollossa valittamassa. Taitaa olla lämmityslaitteen pääteaste rikki.

--

Äänestä

häikkää täytyy olla. itselläni -99 530d ja -20c eikä tarvi ajaa kuin n.1km ja alkaa jo puskeen lämmintä,vaikka tällähetkellä webastokaan ei toimi.

Äänestä
  • Kyse onkin tästä uudesta korista, vanhassa kyllä riittää lämpöä!

    Äänestä

  • Vanhassa vara parempi kirjoitti:

    Kyse onkin tästä uudesta korista, vanhassa kyllä riittää lämpöä!

    Nyt kun eteläänkin on tullut talvi huomaan että tämä E60 ei lämpiä ollenkaan yhtä hyvin kuin vanha E39.
    Kun tarpeeksi malttaa niin kyllä lämmintä tulee riittävästi mutta kauan se kestää.

    Kummassakin autossa vielä sama M54B25 moottori!

    Mikäköhän osa on tässä uuskoppasessa hiekkotehoisempi?

    Äänestä

ominaisuus, että lämpöä ei riitä.

Äänestä
  • Lasketaanpa pieni yksinkertaistettu laskutoimitus: 5kW Eberi syö 0,7l löpöä tunnissa. Jos maantieajossa löpöä kuluu 6,5l tunnissa, niin polttoainetta poltetaan n. 46kWh edestä. Jos dieselin hyötysuhde on jotain 30% luokkaa, niin moottorin tunnissa ottamasta energiasta menee harakoille n. 30kWh. Kun meillä lämmitetään 6kW sähkösaunaa, niin saunassa on jo puolen tunnin (3kWh) jälkeen riittävän kuuma.

    Vaikka laskumerkki ei olekaan aivan täsmällinen, niin siitä huomaa kuitenkin sen, että kyse ei ole moottorin hukkalämmön puutteesta. Kyse on ennemminkin lämmitysjärjestelmän huonoudesta. Eikä se ole ainoastaan BMW:n ongelma. Harva autonvalmistaja optimoi lämmityssysteemeitä pohjoisen oloja varten. Toisaalta moottorin ylimääräiset lämmöneristykset olisivat haitaksi kesän helteillä.

    Äänestä

Eikö vanhassa ollut Webasto vakiona? Onko ne nyt kopioineet tuon V.A.G.:n susiratkaisun sähkövastuksineen?

Eikös Baijerissa pitäis tehdä kehitystä, eikä seurata sitä?

Mitäs se nyt maksaakaan, 60 k€? ja pakko laittaa 1500 € lämmittimeen lisävarusteeksi, että autosta tulee käyttökelpoinen. Kuluttajia kusetetaan, samoin V.A.G.:llä

Ei tuo voi totta olla?

Äänestä

No paskat on paskoja ei auta mikkään. 70 kertoo halavemmassa -86 corollakin lämpenee paremmin. No ei kaikki opi ikinä tiettyjä asioita järjellä, ainakaan auton hankinnassa.

Äänestä
  • Jos kerran pidät niin kovasti -86 corollasta niin miksi luet edes BMW-palstaa? Taitaa tehdä mieli premium-autoa.. :-)

    Äänestä

Lämpöä riittää vaikka muille jakaa.
Siis sulla on jotain vikaa, ehkä termari?
320d on lämpimämpi kuin yksikään ranskalainen kulkuneuvo.
Mites vanha kärrys on?

Äänestä

Meikäläisellä 530 d E39 touring ja varustettu Webastolla. Lämpöä riittää ja reilusti.

Äänestä
  • E 39 mallin diesel oli tosi lämmin, olihan siinä Webasto. Mutta ei tämä uusi! Kun Suomen markkina alue on niin pieni, niin Saksan pojat on päättäneet että saavat siperiassa panna turkkia päälle! Olisi ryhmäkanteen paikka näissä lämmitys jutuissa!
    Kaikki MB -Audi ja BMW porukka , liittykää yhteen ja vaatikaa lämpöä koppiin tai vaihdetaan japanilaisiin riiskuppeihin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanhassa vara parempi kirjoitti:

Auto on kylmä! Lämpöä tulee vain hieman vasta 20km ajon jälkeen ja ei ollenkaan jaloille, tai sitten vain jaloille pieni lehmän henkäys. Tämä lisä sähkövastus on ihan pilailu juttu Suomen oloihin.= kun pakkasta -15 ja yli.
Kyllä Webasto oli ihan eri juttu. Onko samoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu