UK- puiston Palovankan joen silta likellä Suomujokea on poistettu. Metsähallitus suosittelee kahlaamaan joen yli 200-300 metriä ylävirtaan päin.
Palovankan joen silta poissa
9
327
Vastaukset
- Anonyymi
Entisen sillan kohdalla on tukeva lankku joen yli mistä pääsee turvallisesti yli. Idästä päin tullessa vaatii hieman enemmän rohkeutta.
- Anonyymi
Tarkoitatko, että jos tulee idästä Palovankanojan eteläpuolta pitkin sillalle ja lähtee ylittämään, niin tunne olisi kurjempi kuin jos tulisi Lankojärven suunnasta sillalle (Suomun itäpuoli)?
Onko lankun laittanut metsähallitus vai jotkut retkeilijät/poromiehet? - Anonyymi
Lankojärveltä päin tullessa vaatii pikkasen tarkkuutta ja rohkeutta enemmän. Lähinnä kun joutuu laskeutumaan sinne joen varteen ja lankulle pystysuoraa seinämää vasten. Alla kuohuu koski ja joutuu selkä jokeen päin etenemään pikku pätkän. Eteläsuunnassa tullessa paikka on helpompi hahmottaa ja liikkumisalan näkee paremmin... Tai tämä on lähinnä minun näkemys asiasta.
- Anonyymi
Onko tämä lankkusilta asennettu lähiaikoina?
- Anonyymi
Lapinkävijälehti 3/2019:
"Palovanganojan silta puretaan, kartalle merkitty kahluupaikka läytyy noin 150 - 250 metriä ylävirtaan. Kahluupaikalla on vettä hieman alle polven korkeuden." - Anonyymi
Kaikki hyvät sillat puretaan kuten tämä Ukk puiston SOTAVAARANOJAN siltakin. https://www.youtube.com/watch?v=ec-gdWgmPUc Ihan turvallinen ja vankka silta oli! Kukkahatut purkaa ja luokittelee kaikki vaaralliseksi.
- Anonyymi
Onko joku parin kuukauden sisällä ylittänyt Palovankanjoen siltaa pitkin? Eli onko siellä uusi silta?
- Anonyymi
Elokuun alussa kuljin siitä ohi ja ei ollut siltaa.. lankku oli joen yli.
- Anonyymi
Emme käyttäneet lankkua. Ylitimme joen noin 100 metriä ylävirtaan. Vedet olivat tosi alhaalla. Helppo homma eli normaali ylitys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841