Voiko vanhemmiten iho ohentua
Veren purkaumia käsivarsissa
Anonyymi
5411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kone temppuili eli yllä olevaan lisäystä:eli voiko iho ohentua niin että pienestäkin raapaisusta tulee verenpurkauma ei tavallaan mustelmaa vaan sellaisia viiruja tai tumman lilan punaisia jälkiä tai pieniä pisteitä ihan yönkin aikana "itsestään". Verikokeita otettu niissä ei kuulema mitään erikoista.Olisiko jollain kokemusta tällaisesta alan olla huolissani ja pelottaa.Tuntuu että lääkäri ei ota pelkoni tosissaan.Kiitos jos joku vastaisi.
Niin vielä aloittaneelta ne purkaumia tulee pääasiassa vain käsi varsiin ja ranteisiin .Eikö kellään kokemusta???
Vanhemmiten iho kyllä ohenee mutta noista käsiin tulevista jäljistä en osaa sanoa. Jotenkin ajattelisin että saattaa liittyä pintaverenkiertoon. Verisuonet ovat kuitenkin lähempänä pintaa silloin kun iho on ohutta. Jos ei kerran verikokeissa ole näkynyt mitään niin en olisi kovin peloissani. Yksi mahdollisuus toki on että missä kätesi ovat yön aikana, ovatko ne jotenkin tyynyn tai itsesi alla niin että jokin painaa niitä pitkän aikaa. Ja katoavatko ne jäljet sitten päivän mittaan? Jos ne katoavat niin on aika todennäköistä että jokin yön aikana painaa käsiä.
Mulla on ollut vuosia psoriasis ja olen huomannut, että jos olen käyttänyt vahvoja kortisonivoiteita käsivarsissa liian pitkään (suositus vain pari viikkoa kerrallaan ja sitten tauko), niin mullekin tulee just tuollaisia verenopurkauksia käsivarsiin ihan pienestäkin kosketuksesta tai hankauksesta. Ne voi olla just pisteitä, viiruja tai isompiakin läikkiä.
Ja ei niitä nuorempana tullut, vasta myöhemmällä iällä, yli viiskymppisenä. Eli esim kortisoni voi edesauttaa ihon ohenemista.
Minulla ei psoriasista enkä ole käyttänyt mitää kortisoni voiteita ainoastaan perusvoidetta ceralan tms.olen kyllä tupakoitsija, mutta luulisi että näitä purkaumia olevan sitten muuallakin jos siitä johtuisi? Melkoisen hermona olen ,kun tätä jatkuu vaan jos joku kohta vähän vaalenee niin uusia pisteitä tai läikkiä tulee tilalle.Lääkäri(TK)sanoi että ovat juuri noita pinta verisuonten katkeilua ja tosiaan verikokeissa ei ollut kuulemma mitään erikoista HB.oli hyvä leukkarit eriteltiin(?) niissäkään ei vissiin mitään poikkeavaa.En syö myöskään mitään verenohennus lääkettä .2diabetes on, mutta sokerit aika ok.Lekuri käski olla huolehtimista, mutta kun en vaan osaa olla!!! Pitäisikö mennä ihotautilääkärille vai mihin?Hermostuttaa tämä asia:-(Kiitos vastauksista tähän asti mukava ,kun joku esittää jotain vaihtoehtoja.