https://www.satakunnankansa.fi/a/1d7eda08-c7b3-417c-a42e-ad42bd723858 jossain sentään ymmärretään
Sääästöööä
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitähän ajattelisit, jos itse joutuisit YT-neuvotteluohin ja työpaikka menisi? Toisaalta, et voi ymmärtää, jos olet kaikkien Kelan tukien piirissä. Jotka muuten maksaa veronmaksajat.
Erittäin ikävä uutinen euralaisten viranhaltijoiden kannalta. Yt-neuvottelut ovat työntekijöille kuluttavia ja kuluttavia.
Säästöt pitäisi hakea mieluummin töiden uudelleen organisoinnista. Siinä on varsinkin kuntasektorilla turhia päällekkäisyyksiä ja ylimääräistä byrokratiaa.
Palveluiden osto näyttää kaupungin hallinnossa kasvavan vuosi vuodelta. Olipa kysymyksessä minkä hallinnonalan ongelma tahansa niin konsulttipalvelut otetaan heti käyttöön.
Tuloksena on sitten sutta ja sekundaa
No olen ihan töissä käyvä (vuodesta -89) veronmaksaja. Olen välillä joutunut etsimään uuden työn kun vanha on loppunut, mitä ihmeellistä siinä on? Olen vain kyllästynyt maksamaan tuota tyhmyyksien linnakkeen (kaupungintalon) kuluja. Siksi mielestäni talous pitäisi saada Loimaallakin tasapainoon. Sanoivat sitten ikipunaiset kommarit mitä hyvänsä.