palo-oven tekeminen

hitsaaja

Saako palo-oven hitsata itse parista peltilevystä ja muutamasta metristä kulmarautaa? Sisään vuorivillaa lämmöneristeeksi. Millaiset tekniset vaatimukset palo-oven tulee täyttää. Sen tiedän että EI30 pitää liekin "kurissa" tuon 30 minuuttia, mutta onko nykyisellä direktiiviaikakaudella muuta vaihtoehtoa kuin ostaa tyyppikilvellinen ovi?

Rakennuslupakuviin on siis merkitty varastohuoneen ja autotallin välinen ovi EI30-oveksi, mikä tuntuu mielestäni aika tarpeettomalta osastoinnilta. Molemmat ovat siis erillään asuinrakennuksesta. Varastoon kuljetaan autotallin kautta. Maalaisjärki sanoo, että siinä riittäisi tavan väliovi, vaan ilmeisesti säädökset tuon palo-oven vaatii...? Ymmärtäisin palo-oven esim. talon ja tallin, tai talon ja pannuhuoneen välissä.

14

8889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konnari
    • MATZU

      ja jos tuohon pitää olla palo-ovi niin ilmeisesti joudut laittamaan tupla levyt seiniin?

      • f5y734ttwrtt

        Väliseinän molemmin puoli kipsilevy ajaa saman asian. ei ole pakko olla edes mitään eristeitä välissä.


    • asiassa

      mitään tyyppihyväksyntää ei viranomaiset voi vaatia, mutta haasteeksi tulee miten osoitat että ovi täyttää EI30 vaatimukset jos ovirakenne ei ole tyyppihyväksytty.

      • hitsaaja

        Aivan, sitä juuri kysyinkin, että mitkä ovat EI30 oven tekniset vaatimukset tyyliin "vähintään 0,5mm pelti molemmin puolin palamaton eriste tms.."

        Jos nuo vaatimukset olisi tiedossa, niin kyllähän tuommosen oven hitsailis hetkessä. Tuntuu hullulta alkaa maksamaan itseään kipeäksi kylmän varaston oven takia, kun taitoa ja tarvikkeita löytyisi tekemiseen.


    • pasi

      Mulla olis myytävänä ylimääräinen peltinen palo-ovi karmit, joka on ollut pannuhuoneen/takkahuoneen välisenä ovena.Hinta 80eur (ovh noin 300eur).040-5576065

      • hitsaaja

        Missäpäin asut, ja minkäkokoinen ovi?
        Aukko 10x21, oven oltava oikeakätinen, eli aukeamissuunnasta katsottuna saranat oikeassa reunassa.


      • pasi
        hitsaaja kirjoitti:

        Missäpäin asut, ja minkäkokoinen ovi?
        Aukko 10x21, oven oltava oikeakätinen, eli aukeamissuunnasta katsottuna saranat oikeassa reunassa.

        Kokkolassa, oven mittoja en muista. Olen tällä hetkellä töissä, joten joudumme palaamaan asiaan myöhemmin, soittele.(Mulla ei ole kotona netti käytettävissä, mutta puhelimella saa kiinni.040/5576065)


      • voi teitä peeloja
        pasi kirjoitti:

        Kokkolassa, oven mittoja en muista. Olen tällä hetkellä töissä, joten joudumme palaamaan asiaan myöhemmin, soittele.(Mulla ei ole kotona netti käytettävissä, mutta puhelimella saa kiinni.040/5576065)

        ja tässä ovessahan on sitten ne kaikenmaailman tyyppihyväksynnät ym. merkit. hehheh, kuka niitä teiltä kyselee?????


      • sdfesfwe
        voi teitä peeloja kirjoitti:

        ja tässä ovessahan on sitten ne kaikenmaailman tyyppihyväksynnät ym. merkit. hehheh, kuka niitä teiltä kyselee?????

        merkkejä tutkii palon jälkeen vakuutustarkastaja, jos ei löydy, et saa rahoja. säästit siis 100 eur


      • senkun teet
        sdfesfwe kirjoitti:

        merkkejä tutkii palon jälkeen vakuutustarkastaja, jos ei löydy, et saa rahoja. säästit siis 100 eur

        merkit tutkii enne paloa rakennustarkastaja ja palotarkastaja.

        sitäpaitsi sellaista pykälää ei ole joka vaatii ne merkit!


    • asdfafqwrqwrwrqq

      Niin mites tämä on?

      Saako tehdä palo-oven itse? Taikka luukun?

      Mikä paloluokka on autotallin isoissa ovissa?

    • Naulaaja

      Joskus parikymmentä vuotta sitten oli RIL (Rakentajain kalenteri?) ohjeissa piirustukset palo-ovesta. Runkona taisi olla 40x40x3 neliöputki. Niiden ohjeiden mukaan pystyi sitten menemään rakennusvirastoon hyväksyttämään paikallisesti. Ehkä onnistuisi vieläkin? Tyyppihyväksyntähän on paperi, jolla ovi on pakko hyväksyä. 20 vuotta vanhat suunnitelmat eivät tosin täytä tämän päivän palonormien pintalämpötilavaatimusta, vaikka muuten toimisivatkin.

    • Anonyymi

      Saa tehdä itse. Paloviranomainen/tarkastaja hyväksyy. Kuvat + matskut selville. Oven on tällöin oltava alle 2m korkea 🤫

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      113
      3864
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3203
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      236
      2866
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      40
      2386
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1684
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1496
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1476
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1371
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      18
      1345
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1271
    Aihe