Jos ei syö sillohan maha lopettaa sulattamasta?

Anonyymi

Mietin vaan tässä että jos lopettaa yhtäkkiä syömisen eihän maha sillon sulata ja lihooo kertoisko joku miten anoreksian voi saada oon 06//13 ja painan 73kg ja oon 161cm pitkä haluan saada laihtua ja olla anorektikko mutta miten ihmeessä se voi onnistua jos kerran eivoi lopettaa syömästä

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt oikein ymmärrä kysymystäsi?
      Jos ei syö maha lopettaa sulattamisen? Mitä sillä tarkoitat? Sillä mitään sulatettavaahan ei ole jos ei syö!
      En tiedä miten anoreksia "hankitaan". Käsittääkseni se ei käskystä ala. Siihen pitää olla alttius ja psyykkinen tila otollinen. Itselläni alkoi ihan "hankkimatta", jo hyvin nuorena.
      Anoreksia on kaikkein huonoin keino laihduttamiseen. Se on sairaus, ihan oikea vakava jopa kuolemaan johtava sairaus. Eräs vakavimipia ja vaarallisimpia psyykkisiä sairauksia, ei mitään keijuleikkiä ja ihanaa leijailua painottomassa kropassa! Te jotka sitä ihannoitte ja joilla ei kokemusta siitä ole ette ymmärrä minkälainen helvetti se on. Alkuun se houkuttaa ja viettelee, ja kun saa koukkunsa kunnolla kiinni muuttuu kiduttajaksi josta ei sitten niin vain eroon enää pääse! Minulla meni toista kymmentä vuotta sairaalakierrettä niin somaattisella kuin psykiatrian puolellakin, kymmeniä satoja terapiatunteja, lääkärikäyntejä, verikokeita, syvää huolta fyysisestä terveydestä joka alkoi murentua, jne. Nyt olen päässyn normaalipainon alarajalle, ja tästä se tuskin nousee, vahinko on liian suuri niin psyykessä kuin kropassakin. Mutta hengenvaaraa ei ole ja jaksan arjessa.
      Tie pysyvään normaalipainoon kulkee kyllä elämäntapojen korjaamisen kautta. Terveellinen normaali ruoka normaalein annoksin, liikunta josta nauttii ja johon ei tarvitse itseään pakottaa. Se tie on ehkä hieman hidas mutta ainoa tie pysyvään tulokseen. Kitukuurit johtaa ahmimiseen ja painon nousuun entistä isommaksi.

    • Anonyymi

      ei anoreksiaa ”hankita” se on iha proanaa, miks haluut olla sairas? en vaan tajuu se tuo vaan ongelmia elämään eikä sitä pitäis romantisoida. oot vielä nuori ja kasvuiässä, älä pilaa kroppaas ja jos haluut välttämättä laihduttaa niin tee se aikuisena ja terveellisesti

    • Anonyymi

      Mieluummi jätä herkut pois ja ala käymään lenkillä/salilla jne, ei tuu semmost tenttii sit vanhemmilta yms. Ite anoreksiasta selvinny ja nykyää omillani asuva 22v, mut edellee välil vanhat tavat houkuttaa esim jos tuntuu et on syöny "liikaa". Se ähkyolo ehkä triggeröi enite ku joku terveellisesti ja suht usein normaalin määrän ruokaa syöminen. Laihtuu voi terveellisesti ja sairaasti ja anoreksiat yms on ehottomasti niitä sairaimpia tapoja. Ei kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1399
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      68
      1197
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1174
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      891
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe