Ollaan jännän ääressä, sivupersoona statisteja, olemmepa Keskustan jäseniä tai sitten ei.
En pitäisi yllätyksenä, jos Keskustalle käy, kuten kävi Perussuomalaisille Jyväskylässä. Sipilän hallituksessa pysymisen kiima ajoi puheenjohtajakisan hävinneet perustamaan Sinisen Tulevaisuuden. Hillotolppa oli liian viekoitteleva Soinismille.
Nyt keskusta on puolestaan Rinteen hallituksessa, ja valtakiima on nyt heidän käsissään. Ellei suosikki voita, niin Kouvolasta lähtee raivoissaan olevaa jäsenistöä maakuntiin.
Ensi-viikolla lööpit kirkuvat......................
En pitäisi yllätyksenä, jos Keskustalle käy, kuten kävi Perussuomalaisille Jyväskylässä. Sipilän hallituksessa pysymisen kiima ajoi puheenjohtajakisan hävinneet perustamaan Sinisen Tulevaisuuden. Hillotolppa oli liian viekoitteleva Soinismille.
Nyt keskusta on puolestaan Rinteen hallituksessa, ja valtakiima on nyt heidän käsissään. Ellei suosikki voita, niin Kouvolasta lähtee raivoissaan olevaa jäsenistöä maakuntiin.
Ensi-viikolla lööpit kirkuvat......................
Vastaukset 75
Vanhimmat
Keskusta ei jakaudu. Pysyy yhtenäisenä. Suosikki voittaa.
Miten niin "pysyy yhtenäisenä" eihän se ole sitä tälläkään hetkellä? Jos sattuisit make..valittaja hetkeksi onnistumaan vierottamaan itsesi suolesta tietäisit kuinka päivän uutinen tai yksi niistä oli keskustan pahat välirikot eli jakautumiset eri leireihin puh.johtaja kisaan liittyen.
Kaikki järki ihmiset siirtyvät Perussuomalaisiin. Ja uutiset ovat nykyään koottu tänne : Murkut.org
Totta. Sipilän kutsuhuuto kaikuu vieläkin lähi-idässä.. nimimerkki MV on paras !
Pelastaako keskusta kaapunaiset ?
Sipilän puhe Kouvolan puoluekokouksessa, kuin lestadiolaisten aamuhartaudesta. Yhtä suurella, tasaisella, ääniefektillä tuotettua sanahelinää, jossa kiitettiin maan hiljaisia. Niitä hiljaisia, joita on helppo ohjeistaa. Syöstä turmioon, sanojen siivittämällä hekumalla. Voi meitä ihmisparkoja. Historia tuntee tämän kaavan. Tarina jäi, onneksi kuulematta kokonaisuudessaan. Ei jaksa enää, on jo liikaa...
Kun ei kuuntele, eikä ajattele mitä puhutaan, kuka voikaan taas kertoa 24:llä puheen sisällön. Ja aloittavat tavanomaiset arvostelunsa. Ihmelletyä.
Totta, se on juuri näin. Ja hei, googlatkaa: pt media.
Putinpersu jatkaa oppositiossa.
Kouvolassa syntyy väliaikainen ratkaisu. Ens vuonna valitaan Lintilä. Veikkaa hiljainen sivusta seurailija.
Pyh, Saarikko olisi seur. pj jos ei sattuisi olemaan pieniin päin ollen seuraava pj valittiin nyt kumpi tahansa ehdolla olevista ajankohta vain kysymysmerkki edellisessä. Kunnon paskamyrskyn aloitti keskustan sisällä aloittaessaan pj leikin ehdokkaiden tukemisen osalta sen verrana raskaasti Kulmunia epäsuorasti arvosteli hypettäessään Kaikkosta jonka kanssa suunnitteli jo pari vuotta sitten puoleen valtaamista Sipilän käsistä. Lintilästä ei missään nimessä tule sen verran kivuttomasti hyppäsi Sipilän oikeasta kädestä hillotolpalleen jossa ajaa asioita päinvastoin kuin Sipilän hallituksessa. Tosi fiksu ajankohta alkaa kepua repimään eri leireihin huomioiden nykyinen kannatus ja pyrkimykset sen kasvattamiseen. Hukassa ja sekaisin koko kepulauma ja nyt vielä riitelemään alkoivat julkisesti mitä he äärimmäisen harvoin tekee siinä missä ovat esimerkillisen ihailtavasti puolueen sisäiset riidat hoidelleet kulissien takana pois silmistä.
Kepussa menossa iso peli. Kulmuni sijaiskärsijä. Pääasia, että ryvettynyt kanki jäi, minne jäi. Näin se oli tarkoituskin. Puhdas peli, se oli tarkoitus. Toivon mukaan, keskusta on menneen talven lunta. 1092 - 892 äänestys, niinkö se oli? Kaikkonen, hyvä ystävä Kulmunille, niinkö????? Huhuhuuuuu sanoo pöllö oksallaan. Onnea tytölle ja takapirujen vartiointi kohdalleen. Pitkä on juoksu kepulla.
Vakavassa kriisissä ovat valittavan puheenjohtajan "Suomen Keskustan " tulevat askelmerkit hajaannusta silmällä pitäen...
"Keskustan Annika Saarikko Ylelle: En aio asettua puheenjohtajaehdokkaaksi Vantaan puoluekokouksessa 2020."
Niin ja keskusta eduskuntavaaleja ennen ja niiden jälkeen lupasi pyhästi ettei se lähde hallitukseen tulos tai ulos lupaukseen viitaten ja miten kävi? Saranapuolelta sisään kaikkien lupausten vastaisesti.
Niin että se on yksi sama Saarikon sanomisille koska edellinen kippaa heti Kaikkosen palliltaan kun siihen tilaisuus tulee. KPA
tosi jännän äärellä tai paskapökäleen alkuperää proo eli jälleen kerran yksi avaus lisää entisten jatkoksi aiheen kepukipuilu. Mitä sinä ymmärrät sanalla pakkomielle? Hällä väliä vaikka ymmärtäisit päivittäin kirjoitat minimissään yhden avauksen jossa itket kepujen perään. Viittauksella edelliseen oletko koskaan ajatellut hankkia elämää itsellesi?
voi voi. Proon päälle, alle, sivuille, alle ja mihin vaan, sinä ja muut v***tun vähän mistään rehtiydestä ymmärtävät, olette olleet liikkeellä...omat mokat on sysätty näppärästi proon syyksi.
Nyt on kyseessä suomen keskusta ja sen rinnalla pyhiksen proo on pieni, mutta näköjään paljon päänsärkyä sinulle tuottava.
Ollaan muuten keskustan h-hetkessä.
Joko sen tajuat ja toimit, tai et tajua vakavaa uppoamisvaaraa ja et tee muuta kuin pistät tutun mantran palstalle.
Älä sinä huoli keskustasta proot kun ovat jo hajallaan kiitos teidän jos ihan tarkkoja ollaan te s24 pudokas proot perskärpäsineen jo haukuitte luottamustoimissa olevat proot joten kait se vaihtelusta menee kepujen perään itkeminen? Tiedä sitten mitä pitäisi kannattaa teidän ropelien kertoessa kuinka proota ei kannata äänestää joko olette miettineet ketä sitten? Katsos kun ei ole jäänyt jäljelle yhtään ketään keitä ette olisi vielä haukkuneet viimeisimpänä haukuitte proot. Sytyttääkö? Noin siinä käy kun valituskomppanialla karkaa mopo käsistä tulee haukuttua omakin ryhmä ainoan viisauden löytyessä teistä luottamustoimista äänestäjien pudottamista. Mitäs sitten seuraavissa kuntavaaleissa suurin vihollinen proolaiset vai väännättekö kättä kuka sen nimissä saa vaaleihin yleensä lähteä? Luottamustoimissa olevat proot vai luottamustoimista ulkona olevat proot jotka eivät ole edes puheväleissä "kiitos" teidän harrastaman puskista huutelun somessa kohteina mm. Raija kumppaneineen. Eikö ole ihmeellistä mihin tahansa te koskette rikki menee?
PRO johtohenkilöistä on osa mennyt Perussuomalaisiin.
Nyt meni kuiva ruutisi ihan hukkaan, ei tainnut osua edes tikkaan tai edes harakkaan? Olen aito keskustan jäsen, koko ikäni ..tai aikuisikäni jäsenmaksun maksaneena.
Kun puhun eli kirjoitan "puskista", et ole sinäkään sen ehompi. Sama synti sylissäsi.
Minun mieltäni ei vain ylennä paikkakukunnan keskustan päämiehet eikä kunnalisjärjestön määkivä lauma.
Valtakunnan tasolla Sipilän kausi oli järkyttävän raakaa sulle-mulle politiikkaa.
Nyt surettaa, mihin korpivaellus tulee johtamaan, ei suinkaan rehellisen tason tahtotilaan, vaan nyt mennään niin että risuaidatkin lakoaa..päin sekasortoa.
Keskusta on suotarpomisensa ihan itse aiheuttanut, kun ei ole kuunnellut meitä jäsneiä.
Täyttä satua, veli hyvä!
Maalaiset yhä vaan uskovat että keskusta on heidän puolueensa :0) Idiootit..
Tuleekohan pöpilä keskustan kokoukseen huutamaan kutsuhuutoaan ?
Laila Malila oli ainut kunnallispolitikko v.2013-2017,joka oli Sotiemme Vereraanien puolella!!Laila toi julki tämän Veteraani teeman.
Laila Malila onkin OIKEA KESKUSTALAINEN.
Mutta, kuten olemme hänen suustaan kuulleet, hän ei hyväksy esim. meidän kunnalliskulttuuria keskustan taholta.
Siksi ja senvuoksi hän oli pro Pyhäjärvi ry:n listoilla ehdokkaana.
Rohkea ilmaisu siitä, Mutta nyt häntä haukutaan mennen ja tullen.
Onko se demokratiaa, hyvät keskustalaiset!?
Onko hän siis keskustalainen ja proolainen. Saahan sitä olla vaikka kuinka monenlainen, miten itse tahtoo ja miltä tuntuu. Monet näyttävät nykyään vaihtavan puoluekantaansa useampaankin keraan. Voiko sanoa, että ihminen vanhenee ja mieli muuttuu vuosien kuluessa.
Suomi24 on hiljaisempi, kun pahimmat palstan anonyymit ovat äänestämässä Keskustalle uutta "uhrattavaa pässiä", joka ajetaan erämaahan, jos ei kannatus nouse.
Niin ei ole HK sininen täällä räkyttämässä.
Hurraa, nyt on sekä nuoruus että naisen äly vankkaa valuuttaa keskustan aatteelle--kansanliike sai kertakaikkiaan paljon yllätyksiä tuovan puheenjohtajan.
Katri Kulmuri on Suomen Keskustan toivo ja tulevaisuuden tiennäyttäjä.
Pyhäjärvellä on Leppäharjun johtama Kansaliike, nyt on Tikanmäelle selitttelemistä kerhomummoille ja papoille...ja tietenkin hänen apusuilleen...satuin näkemään mm Kärkkäisen Seijan, Lehtomäen Kalevin ja Tikanmäen Jukan paarustavan kouvolan jäähalliin,,tv;stä huomasin aamulla.
Olivatkohan Kulmurin äänissä?
Tietojen mukaan he kannattivat Antti Kaikkosta.
Senhän nyt arvaa, ketä tikanpoikien pesue äänestää. Sinne meni männikköön. Menkööt.
Mikäli näit Kärkkäinen S, Lehtomäki K ja Tikanmäki J paarustavan kouvolan jäähalliin tv:stä, niin Kepun jäsenmäärä Pyhäjärvellä on jotakuinkin 150-200 henkilöä. Sääntöjen mukaan mikäli oikein olen kuullut ja ymmärtänyt - jokaista 50:tä jäsentä kohden saa kokouksiin laittaa yhden äänioikeutetun edustajan.
Tänään Keskustan kokoontuminen ja uusi puheenjohtaja. Sisääntulomarssi, kansallispukuisia, lipunkantajia, marssimusiikkipotpuri.
Pieni pätkä, mutta kertoo paljon. Ankkurit ylös, marssi joka on Yhdysvaltojen laivaston epävirallinen tunnuslaulu, säveltäjä Zimmermann 1906.
Toisaalta. persujen 2017 kokouksessa taustamusiikkina soi You Are the Sunshine of My Life, taisi olla soittoversio, Stevie Wonder lienee persuille mieleistä kuuntelumusiikkia?
Yhteistä toki löytyy, kumpikin musiikki kotoisin Yhdysvalloista, mutta mitä sitä pikkuseikkoihin sotkeutumaan, isossa kuvassa tilanne on toinen.
Katri on Paavo Väyrysen kasvatteja..eipä ole mieleen pyhiksen mafialle.
Kallevi won Ponsse nimenomaan on Paavo Väyrysen tukijoita.
Päin vastoin,sopii hyvin.
Kanki on jo kangistunut kaavoihin siinä syy tappioon.
...Nuorisosäätiöön upposi, poika poloinen. Ette kait uskoneet tosissaan, että.......!!!
Miten helppoa on olettaa, kumman ehdokkaan takana olivat Phj keskustan edustajat!
Kokemuksen mukaan, käytännössä koettuna, pyhisläiset olivat liikkeellä hänen tukenaan, jonka pelipaitaedustus on niin edestä kuin takaa yhtä hämärää?
Ääni Kouvolassa annettiin kaltaismiehelle, joka on tietty mukava, hauska seuramies ja jolle on helppoa jutustella käytäväpuheita ja kotona sitten kehua alamaisille, (meille phj) että hän/me olemme jo puhuneet kaiken valmiiksi, rahoitusta vaille. Kysymyksiä piisaa, eipä valmista.
Ka äänestys alleviivaa sen , mitä meinaa kokemuksessa siinnyt ylpeys. Vanhahtavasti valtapöhöttyneille aatepuoleen jäsenistön kuuleminen ole tarpeen, se ei ole merkityksellistä, vaan se että jatketaan pelipaikalla pää höyryten itsensä mahtavuuden puolesta vehdaten ja ollaan ylimielisiä omanedun pyrkyryyksistä.
Elinkeinoministeri Katri Kulmuni on keskustan uusi puheenjohtaja. Kulmuni sai 1092, ja puolustusministeri Antti Kaikkonen 829 ääntä.
Huomion arvoista on, että keskustan herätyksen kokeneet, 1092 äänestivät selvän eron eli he älysivät kokouspaikalla tehdä puolueelle parhaan.
Jyrähtivät äänestämällä ei tuomion saaneen- ja tuomion saaneen ehdokkaan välillä.
Rehellisyyden arvostus voitti.
Toisin käy meillä Pyhäjärvellä.
Vakitettavasti.
Potkivat kulissiporukalla pois rehdit, oman ajattelun sankarit ja tehokkaimmat , avoimen joukkuepelin ehdokkaat.
Niin ja jos vaihteeksi puhutaan asiaa ei teitä potkineet luottamustoimista pois muut puolueet vaan teidän omat kannattajanne. Peiliin katsominen edelleen täysin ylivoimainen asia päinvastoin yksi ja sama surkuhupaisa itseihailu vain jatkuu. Epätervettä varsinkin kun jo haukutte kilpaa jopa proon edustajia kaikkien muiden lisäksi. Niitä jotka sai proon kannattajilta ääniä teidän sijaan. Miten se voikin olla niin, että paitsi proon luottamushenkilöt ovat epäpäteviä joita ei pitäisi teidän mielestänne äänestää vaan teitä ja proon kannattajatkin ovat siten väärässä kun eivät teitä, "rehtejä, oman ajattelun sankareita ja tehokkaimpia , avoimen joukkuepelin ehdokkaita" ymmärtäneet äänestää? Koko ajan vaaditte muiden korvaamista teillä nyt jopa proolaiset luottamushenkilöt vaaditte korvaamaan teillä? On se ihmeellistä kuinka kaikki viisaus asuu teissä, somen puskissa huutelijoissa joita ei arvosta kukaan muu kun te itse ei edes proon kannattajat?
Pitäis pysyä avauksen aiheessa. Jakautumista voi tapahtua. En usko mihinkään joukko pakoon. Ryhmä on kuitenkin uskollinen omalle puolueelle ja sen aatteille. Ja hyvä niin.
Pyhä yksinkertaisuus (makevan). Kertoisitko tarkemmin siitä teidän kepujen uskollisuudesta puolueelle kannatuksen sukeltaessa jo alle 12:sta prosentin? Fakta kun on kuitenkin se, että suosio jatkaa sukeltamistaan kannattajien haistattaessa pitkät koko puolueelle. Porvarit eli kokoomusta kannattavat "kepulaiset" nosti keskustasta kytkintä kun keskusta potki Sipilän puolueen johdosta pihalle mitäpä ne enää keskustalla kun kokoomuksen mies potkittiin keskustan johdosta pois? "Aatteen mies" nro 1 (Sipilä) joka nimesi keskustan ministeriksi kokoomuslaisen Bernerin tehden diilejään kokoomuksen kanssa jo oppositioaikoina eikä tyyliään missään välissä muuttanut ja potkuthan siitä perseelle tuli.
Kannatus on alhaalla, mutta tästä on suunta vain ylös päin.
"Huomion arvoista on, että keskustan herätyksen kokeneet, 1092 äänestivät selvän eron eli he älysivät kokouspaikalla tehdä puolueelle parhaan.
Jyrähtivät äänestämällä ei tuomion saaneen- ja tuomion saaneen ehdokkaan välillä.
Rehellisyyden arvostus voitti.
Toisin käy meillä Pyhäjärvellä."
Siinäpä se on Pyhäjärven kuntapolitiikkaa kroonisesti hallitseva ja ikänestoreissa etenevä tauti on kiteyttettynä.
Onkohan muistisairaus suusta suuhun tarttuva?
Tuolla puoluekokouksessa tuli esille toimintatapa jota kannattaa tavoitella, myös Pyhäjärven keskustan.
Kuunnellaan kaikkia, ei jaotella ihmisiä mielipiteen mukaan. Lähestytään etenkin niitä , jotka ovat erimieltä keskustellaan ja neuvotellaan juuri heidän kanssa.
Täällä erotetaan , jopa vartija vahtii ettei toisin ajattelijat pääse Kepua kuulemaan.
Lopputulos on sen mukainen, aika noloa toimintaa.
Kuuntelin ja katsoin YLE areenan kautta keskustan ylimääräisen puoluekokouksen puheet. Ne vahvisti omat käsitykset juurevasta ja ihmisläheisestä kansanliikkeestä. Kansanliikkeestä jossa kuunnellaan ja tehdään avointa yhteistyötä. Tästä en tunnistanut pyhäjärvistä keskustaa en sen toimintaa enkä toimintatapaa. Aatteellinen ja avoin kansanliike on täällä rusikoitu omien tarkoitusperien ruijan hevoseksi...
Tuolla lailla proo kansanliike on rikkonut Itsensä ja kertonut sen 24 palstalla. Sekoittaa tuontuostakin keskustan ja itsensä. Siinä on kaikki aatteellisuus tipotiessään, meinaan proolla.
Kyllä, sinäpä se sanoit. Seurasin netti tv:stä, yle1 ja lehtien toimittajien kommentointeja sekä radiohaastatteluja.
Kun kannatuspuheenvuoroja kuunteli, niin tunnistin saman kaipauksen juurista, mistä kuntamme keskustalaisuus on pois poikennut, jo 20 vuotta sitten, ellei aiemminkin.
Kulmurin puheet, olkoonkin syvässä jännitetunnetilassa puhuttuja, sisälsivät sellaista hengen syvyyttä, johon on helppo samaistua...Tuntuu vielä ainakin toiverikkaudelta...?
Eräs kommentoija tv1 kertoi pe-la illan yön keskusteluista , keskusta nuorten kanssa, ja uskokaa tai älkää, hänen mukaansa nuorten viesti oli selkeä; Sipilän ja laisensa keulakiipijät ovat kokemuksissaan niin ylimielisiä jäsenistön puheille ja toiveille, ettei ole mitenkään hyväksi jatkaa samaa "yhden tähden kiiltoemaloitua" politikointia.
Keskustan poliitiikan linja ja tavoitteet eivät kyllä olleet missään osassa.
Leijonan osan otti ihan käsinkosketeltava hätä ja huoli, katoaaako ja kuinka paljon, keskustan kannattajia perussuomalaisin kokoomukseen vasemmistoon...
Lehtien kommenttaattorit näyttävät jo täyttä höökiä arvuuttelevan Kulmurin puheenohtajuuden pikkukeskustaa? merkit ovat siinä asennossa, että tuleeko siitä demarien apupuolue, kuten Sipilän pj aikana, jolloin juurikin hänen takiaan, syvässä istuvan etupiiriajattelun takia, puolue antautui ehdoitta kokoomuksen askelmerkkien komentoon.
Tuleeko? Sitähän se on jo nyt, vasureiden, vihreiden ja ikkunasta kurkkijan joojoopuolue että saavat maakuntansa. Paljon pienempi paha kuin Sipilä kokoomuksen talutusnuorassa mihin itse itsensä ajoi uhkailtuaan marssia pressan luo. Kokoomus käytti tilaisuuden hyväkseen minkä jälkeen todellinen pääministeripuolue oli katkeraan loppuun asti kokoomus.
Eipä silti, Sipilän jättäessä keskustan niin syvälle suohon kannatus ei voi kuin nousta Kulmunin myötä. On vain pahasti kepu hajalla kun ei Kaikkonen pärjännytkään. Kulmunni saa omiltaa pskaa niskaan syyttä koska asianomainen ei ollut se, joka keskustan rinteen ja kumppaneiden joojoopuolueeksi nosti. Siellä kepu ottaa vielä raskaasti matsia suvakkien kanssa ja Kulmunni joutuu puun ja kuoen väliin monet kerrat eikä asiaa auta ettäomatkin nokkii kun Kaikkonen jäi rannalle. Saarikosta tulee vielä yksi piru ja perkele kunhan malttaa jälkikasvunsa ensin maailmaan saattamaan. Kaikkosen kanssa vielä nappaa kepun käsiinsä Kulmunnilta asia mikä on ihan varma.
Täällä ei auta vatvoa valtakunnallista politiikka kun omalta paikkakunnalta on suunta täysin hukassa. Ja kalliisti vielä.
ka kyllä meidän on vatvottava. paikallinen kepukingi istuu yhtenä kepun pääkallon paikan toimielimessä, puoluevaltuustossa. vkl puheenvuoroista paistoi läpi se, että jäsensitön vistiä ei viedä eteenpäin. miksi veisivät. eiän meidän ääneillä oo väliä..meneillään on äänikato, joten saavatpa keskenään edelleenkin sopia mitä ME OLLAAN MIELTÄ. heidän mielestään. ja paikallisen kingin mukaan KAIKKI PYHÄJÄRVISET.
aivan, todellakin näin päin ovat rusinapullat uunissa.
Hukassa on arvostelijoiden joukko. Aina haukutaan politiikantekijöitä.
Vaikka jäsenmaksun maksaa niin mitään ei kysytä mitään ei infota. Onko joku saanu tiedotteita paikalliskepun johtokunnalta? Ainut kerta kun puheenjohtaja serkukset nousi kansan edessä lavalle niin luettiin paperista palkittavat ansiot. Siinä olisi ollut sauma infota Pyhäjärven tulevaisuuden näkymistä ja millä kaikki rahoitetaan.
Tuossa yllä jollakin kirjoittajalla on nyt väärää tietoa Pro-Pyhäjärvestä. Vai yritätkö kenties sotkea ja tahallasi haukuskelu kerhoon osallistua.
Pro-Pyhäjärvi on rekisteröity yhdistys, ei siis mikään puolue.
Ryhmäähän kuuluu kaikista puolueista ihmisiä. Ryhmä toimii pyhäkkäiden parhaaksi ja on edesmenneen Matti Korhosen aikana alkuun saatettu. Korhonen oli voimakas tahtoinen Pyhäjärven puolustaja, kaikki kunnia hänelle.
Ymmärrän kyllä hätäsi mutta puolueissa täytyy mallin muuttua toimintatavoissa erikoisesti keskustassa ja demareissa.Ei ole oikein että piiri pieni pyörii omia kanavia. Tulos nähtiin käräjäsalissa kun maksut tuli suoritettaviksi.
Toki valtakunnan tasolla keskustassa tuli selkeä muutos eli Kulmuni valittiin puhtain paperin pj.ksi.
Josko syksy tuo muutoksia myös kunnalliselämään useammassakin kunnassa.
Jos halutaan muutoksia valtakunnan tai kunnalliselämän politiikassa. Se tapahtuu aina vaalien jälkeen, kun äänestäjät ovat äänensä antaneet..
Jos vaalien jälkeen valitaan uusi puheenjohtaja, niin se pidä olla se syy, että pitäisi uusia muutoksia tulla politiikan tekemiseen kunnalliselämään. Vaalien jälkeen tehdään muutoksia, silloin kun uudet edustajat on valittu valtakunnan tasolla ja kunnallisvaaleissa. Jos todella halutaan uusia muutoksia, niin se tapahtuu eduskunta tai kunnallisvaalienkautta. Puheenjohtaja ei tähän muutosta tuo, uuden puheenjohtajan valinnan kautta.
vau. Sinä makevan olet kyllä mestari yhdessä asiassa. Tuottamaan valtavan määrän sanoja sanomatta koskaan kuitenkaan yhtään mitään. Yhtä kuin loistavaa politiikka-ainesta eli täydellinen tyhjäpää. Ei muuta kuin kuntavaaleissa kepujen ehdokkaaksi ja sitten vain takarivin joojooksi kuten keskustassa tapana on.
Puhuessasi pehmeitä äänestämisen merkityksestä siitä esimerkkinä vaalien jälkeinen vaihe mikä on se oleellisin asia äänien merkityksellä koska heti vaalien jälkeen äänten nuoleminen muuttaa muotoaan äänestäjien täydelliseksi kusettamiseksi mistä esim. keskusta antoi esimerkin viimeisimmän eduskuntavaalien jälkeen. Jos ihan tarkkoja ollaan kusettivat jopa itseään luvatessaan pyhästi noudattaa tulos tai ulos lupaustaan hyppäämällä välittömästi hallitukseen kun siihen tilaisuus tuli. Ja se tilaisuus, nyt makevan ole tarkkana koska luetun ymmärtäminen ei ole vahvuuksiasi ainoastaan juominen, se tilaisuus koitti, keskity, se tuli jo ennen vaalitulosten julistamista Rinteen luvatessa keskustalle paikan hallituksessa ehtona että kepulit potkii Sipilän puolueen johdosta pois. Siinä sinulle esimerkkin miten suuri merkitys vaaleilla ja äänestämisellä on ei paskankaan merkitystä puoluejohtojen tehdessä omat ratkaisunsa joilla kuten tälläkin kertaa pyyhittiin äänestäjien ääneillä perseet.
Kenellähän se hätä on kun proon rivitkin onnistuitte hajottamaan alkaen sotimaan näillä sivuilla ketkä ovat proon nimissä oikeita proolaisia ja ketkä eivät? Hulluimmalla eli sivupersoonaproolla heittää isopyörä pahiten julistaen samanaikaisesti keskustaa ja proota ja haukkuen samanaikaisesti keskustaa ja proota? Ihan käsittämätön ilmiö vaikka onkin yleisessä tiedossa etteivät ammattiauttajat asianomaiselle ole onnistuneet löytämään sopivia lääkkeitä. Piruparka niin sekaisin että vaihtaa yhden ja saman päivän aikana leiriä ja useita kertoja eikä vieläkään osaa päättää onko lintu vai kala? Yhdessä välissä on niin kepua että seuraavassa välissä sen suurin vihollinen. Sama homma proon kanssa. Yhdessä välissä marssii proon lippua heiluttaen seuraavassa hetkessä sen lipun tuleen sytyttää päällä hyppien. Hullujan nämä aina ovat olleet mutta nyt on nämä hullut aikaisempaa hulluimpia. Alkoi lehtijutusta missä Kiviniemi kertoi mitä kertoi proolaisten vuosia vanhan valituksen sekä valituskulttuurin lopusta. Koko pyhäjärvi huokaisi ja syvään kun viimeinen valitus vuosien takaa tuli päätökseensä ja sehän sai nämä sekopäät ihan sekaisin eikä ota loppuakseen sekoilu ja valittaminen somessa. Eihän se valitus tietenkään lopu somessa senhän kaikki tietää tuntien edelliset kuten myös sen, minkälaisesta elämäntehtävästä edellisten kohdalla on kyse. Pyhäsota kaikkia ja kaikkea vastaan valituksen aiheet keksitään jos niitä ei ole. Erikoisinta kaikessa että sotivat jo proolaisia luottamushenkilöitä vastaan? Ei uusi asia mutta kun jo kieltävät äänestämästä proolaisia??
Sanonta lienee koeteltu, joka tarkoittaa suunnilleen sitä että Keskustan johtotähti selviää seitsemästä tarkoitushakuisesti muille aiheutetuista onnettomuuksista, jäämättä kiinni ja menettämättä kasvojaan keulakuvana, mutta kahdeksas olisi se loppu.
Eli onko se virallinen kirje/asia/esitys, höyrytessä minä-minä -ensin tyylisesti, niin tärkeä menee jotenkin ohi silmien, eli kun ylimielinen kompastuu itseensä, niin lankeemus päättää maallisen isäntävallassa kiikkumisen ja kyselyn ?.
Jokatapauksessa, tarpeellinen ilmatilan herruusvaihdos johtunee useammasta muuttujasta.
Ei ole enää viriilejä hengissä , eli tämän ajan selänsilittäjiä, kuprujen peittelijöitä eikä konstikkaasti "kaveriksi muilutettuja". Menneisyyden metsästäjät kostavat.
Ajassa ja tuessa, oli arvostus millä tahansa teoilla ja keinoilla ylläpidetty , myös vedetään jalkojen alta. Niiltäkin jotka leijuvat 5 cm ilmassa täynnä itseään.
Tuo sanonta pitäisi pystyä selittämään myös lapsille oikein. Naapurin lapset hukuttivat yhden kissanpennun saaviin kun uskoivat että kissalla on todella seitsemän elämää.
Jäseniltä ei kysytä. Jäsenille ei informoida. Ääniä odotetaan. Jäsenmaksut ovat velvollisuusuutesi.
Eipä niin.
Olen jäsen ko. aatteessa, ja olen sanonut ja toistanut ajatukseni siitä, että kun äänestän keskustaa, niin olen vapaaehtoisesti keskustan hirrtolavalle kavunneena löysässä hirressä roikkumassa..
Monen monta kertaa, kymmeniä ellei satoja, olen paheksunut omia.
Kauheaksi sen tekee juuri se, että omat aateveljeni-ja sisareni, voivat ja ilkeävät kiristää hirrtosilmukkaa, olin sitten ansainnut tai en. Kuvaannollisesti.
Ja tästä syystä Santeri Alkion ideologia on muuttunut ihmisten teoilla pyhäjärvellä(kin) hailaksi unelmaksi, irvikuvaksi.
Köyhyyden rajalla (vähätuloisena) eläen olen jätetty ulos niin monista sisäpiireistä, ettei ole avun tarjoajia tullut osakseni ns. puolueen suunnalta.
Säälittävää sönkötystä luuserilta. Mieti miksi sinä et pääsee enää mihinkään vaikuttamaan. Mieti kovasti...
Älä ole alentuva,klo 9.32- käy pikaisesti itsellesi kaikkein vaikein polku, lyhyt matka-mene itseesi- sillä ylimielisyys ei ole sivistyneille oppiarvo!
Paitsi että sinä, sekunttikellon kanssa palstaa kyttäävä ihmisraunio satut olemaan juuri se, joka itseään muiden yläpuolelle nostaa haukkuen järjestelmällisesti jokaisen keskusteluun osallistuneen kehuen siinä sivussa omia kirjoituksiasi. Se naurettavin asia teissä s24pudokasproolaisissa muiden moralisointi vaikka olette tasan tarkkaan palstan pahimpia puskista huutelijoita joiden kohdalla ei hyvällä tahdollakaan voi käyttää sanaa sivistys. Raivareita heti aamusta ja kelloaikojen kanssa hyökätään muiden kirjoittajien kimppuun eli normipäivä ja "työviikon" rutiininomainen aloitus. Mikä surullisinta sama kaava toistuu aamusta iltaan viikon jokaisena päivänä vuodesta toiseen. Sellaista "sivistystä" te ropelit muilla aina tarjoilette kepujen mustamaalaamisen sivussa. Haukkujen ja harhojen vuoro raivareiden siivittämänä. On se ihme miksi pihalle jouduitte päätöksenteosta haukkuen jopa proolaisia mikä kertoo kaiken siitä, missä jamassa teidän korvienväli on. Pelkkää pimeyttä jota ympärillenne viljelette etsien sekunttikellon kanssa kohteita joiden niskaan purkaa omia traumoja saamatta koskaan rauhaa sielullenne.
Voi hitto, sellaiset kannattajat kepulla jotta on siinä pitelemistä.
Kannatus nousee kohisten. Vai mitä ?
Sinulle,klo 10.37 älä viitsi suoltaa pitkää sontaasi --et osaa ilmeisesti pitää muuta tasoa yllä, kuin toistuvaa ala-arvoista vihan täyttämää aivosaatettasi.
En ole pro, en luuseri, ei mitään yhtymäkohtaa pitkään puhinaasi.
Toiseksi, olet ajatuspinttymiesi vankina, koska voit eri kirjoittajien sanoista lapsellisesti suuttuneena ärhennellä.
Viihdytätkö itseäsi paljonkin omin käsin?
Ajattelit sitten syyllistyä kaikkeen siihen mihin sinun kerrottiin syyllistyvän? Sontaa onanointia jne. Normipäivä sinulle päivän ollessa vasta alussa. Rauhoitu hyvä ihminen ettei verisuoni katkea päästä jo ennen puolta päivää horjuessasi jo nyt psykoosin partaalla. Saako kysyä missä elämäsi ajankohdassa aloit kärsimään noista käsittämättömät mittasuhteet saavuttavista raivareista? Orpokodissako koska sivitystasosi siihen viittaa puhuessasi toistuvasti mm. eri ruumiinaukoista eritteineen? Vai kasvoitko ääriuskonlahkon alaisuudessa puhuessasi paholaisen perär..istä? Joka tapauksessa olet huolestuttavan kiinnostunut navan alapuolisista aukoista ja elimistä tuoden sitä myös edelleen huolestuttavan usein esille. Ja sinä muille moraalisaarnojasi pidät kun joka toinen oma sanasi on pimeyden ruhtinaan persere..kä tms. hyvin sairasta tekstiä?
????...missä kohden käytin mainitsemiasi sanoja? tekikö oma mielesi sulle temput?
Missä vaiheessa keskustapuolueen Pyhäjärven paikallisosasto tulee julkisuuteen puoluekokouksessa esillä olevien teemojen hengessä? Mm: Kuuntele jäseniä, edistä avoimuutta ja hehkuta kotiseutuhenkeä.
He tekevät jo sitä. Mutta miksi välittäisivät sinun kaltaisten höpinöistä?
Missä, milloin?
ovella seisoo upseeri, sisällä istuu upseeri ja kumpikaan heistä ei ole herrasmies. Mikä se on.
Keskusta-aatteen häväistys.
Koettakaa pitää huolta itsestänne.
Keskusta on ihan kusta.