Drone luvilla alettiin rahastamaan

Anonyymi

Taitaa Drone säädäntö tähdätä pelkästään rahastukseen.
Drone kursseilla ja drone lennätys luvilla tullaan rahastamaan harrastajia.
Drone lupaan vaaditaan kurssintarjoajan kurssin käyminen ja tässä näyttää olevan kurssi drone lennättäjille, hinta 460€
Varmaan trafin myöntämä drone lennätys lupakortti maksaa vähintään 200€ ja se pitää uusia varmaan 2 vuoden välein, joka tietenkin maksaa taas yli 100€.

http://www.pohjois-pohjanmaankesayliopisto.fi/fi/drone-koulutus/?fbclid=IwAR11v_ZVhQ8pjh04qiMaWAmBVSnsGg6rNpYEB3AO4YA8Ai6tjSwsdRDJNI0
"Koulutuksen jälkeen osallistujalla on riittävät valmiudet aloittaa dronen käytön harjoittelu. Hän omaa tiedot teollisuuden käyttökohteista sekä osaa toimia sääntöjen ja määräysten mukaisesti."

Kysynpä vaan kumpi on pätevämpi dronen lennättäjä, se joka on lennättänyt rc-helikopteria yli 20 vuotta, kuin yksikään tuon kurssin käynyt, jotka miellettään aloittelijoiksi jo tuon lauseen perusteella, että osallistujalla on riittävät valmiudet aloittaa dronen käytön harjoittelu.
Yksikään, joka ei ole rc-helikopterilla koskaan lennättänyt ja osaa dronea lennättää, jos tämä laitetaan lennättämään rc-helikopteria niin 100% varmana se rc-kopteri on entinen kopteri ja silppua sen jälkeen.
Rc-helikopterin lennätys on 1000x vaativampaa, kuin nykyaikaisen dronen lennätys, joka lentää itsekseen ilman ohjaustakin, mutta rc-kopteria on jatkuvasti ohjattava.

10

2355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Drone luvilla laitetaan ne ääliöt kuriin, jotka eivät ymmärrä mitä saa ja mitä ei saa tehdä. Homma on karkaamassa käsistä kun kaiken maailma koltiaiset lennättää droneja missä ja miten sattuu huvittamaan.
      Lupia ei tarvittaisi, jos lennättäminen olisi vastuullista, mutta kun ei haluta noudattaa sääntöjä, niin pistetään juttu luvanvaraiseksi. Ihan oikea reaktio.

      Dronen lennättäminen ei juuri tautua vaadi, sillä homma on pitkälle automatisoitua. RC kopteria lennetään käsipelillä ja pitää iahn oikeasti osata lentää. Näitä kahta ei voi verrata toisiinsa millään tasolla.

    • Anonyymi

      Tässä tuli sanotuksi se mitä pitikin. Kaikenlaisille jonneille isi ostaa laserpuikkoja ja droneja, kaitsematta kakaraansa. Sitten on myös sellaisia isiä jotka ovat sillä samalla jonnen tasolla. Se, että dronehommasta ylipäätään uutisoidaan johtuu sitä ettei jollain pysy asia lapasessa. Siitähän ei uutisoida mikä pysyy hanskassa eikä ylitä uutiskynnystä. Jokuhan huvikseen kokeili varsijousella joutseneenkin. Ihme niuhotustako että tulee joskus joitain rajoituksia. Muutama tomppeli pilaa koko paikan noin yleensäkin.

    • Anonyymi

      Ja: dronessa on gyroskooppia ym vakauttamassa vaikka lähtisi lapasesta. Sen kun vaan "siirtää" dronen kohteeseen. Sen sijaan aito rc-kopteri vaatii kaiken aikaa korjausliikkeitä, vääntönomentin kumoamista ja tehonsäädön ym sopivaa sekoitusta. Osaava rc-kopteri lennättää on luultavasti tehnyt useita kaputteja opetellessaan ja hommassa on kiinni jo paitsi rahaa myös aikaa opetteluun. Arvostan ylipäätään sitä että joku viitsii johonkin paneutua yli viisi minuuttia.

    • Anonyymi

      😆"Drone hallittu torppaus". Sellaista ei dronella ole, tulee alas kuin kivi. Mistä ne repii nämä ohjeet näille droneille, varmaan varjoliidosta.🤣

    • Anonyymi

      Kertokaa nyt joku missä lukee mitä dronea sinä saat sitten lennättää kun olet käynyt kurssin jne? Ja kun luet sääntöjä niin missään ei lue minkä kokoista dronea sitten saat lennättää kun kurssi käyt?
      Jos jollain on tietoa tästä niin kerro

      • Anonyymi

        Muutoksia dronen lennättämiseen 1.1.2024 alkaen
        Julkaistu 17.11.2023 10:47

        Dronen lennättämiseen on tulossa muutoksia vuoden 2024 alussa, kun droneasetuksen siirtymäkausi päättyy. Vuoden 2024 alusta uusien, markkinoille saatettavien dronejen tulee olla varustettu C-luokituksesta kertovalla merkinnällä, jotta niitä voidaan käyttää avoimessa kategoriassa.

        Asetus mahdollistaa kuitenkin jo käytössä olevan tai markkinoille saatetun dronen käytön jatkossakin:

        Alle 250 g painavaa dronea voi lennättää A1-alakategoriassa.
        Alle 25 kg painavaa drone voi lennnättää A3-alakategoriassa.
        250 g ja painavamman dronen lennättäminen edellyttää A1/A3-verkkoteoriakokeen suorittamista.
        A2-alakategoriassa lennättäminen on mahdollista vain C2-luokan dronella.

        Kaupan hyllyllä oleva, myyntiin asetettu tuote on jo saatettu markkinoille. Markkinoille saattaminen tarkoittaakin tuotteen asettamista saataville markkinoilla ensimmäistä kertaa.

        Rekisteröitymiseen ei tule muutoksia.
        C-luokitukset

        Droneihin tarkoitettuja C-luokituksia on tällä hetkellä seitsemän erilaista:

        C0- ja C1-luokitukset ovat tarkoitettu avoimessa A1-alakategoriassa lennättämiseen.
        C2-luokitus on tarkoitettu avoimessa A2-alakategoriassa lennättämiseen.
        C2-, C3- ja C4-luokitukset ovat tarkoitettu avoimessa A3-alakategoriassa lennättämiseen.
        C5- ja C6-luokitukset ovat tarkoitettu toimintaluvalliseen ja maksulliseen toimintaan.

        Kuva dronejen luokituksista C0, C1, C2, C3, C4
        Testaa missä voit lennättää!

        Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on laatinut testin, jolla voit alustavasti selvittää, missä ja millä edellytyksillä voit lennättää jo ostettua tai hankinnassa olevaa dronea vuoden vaihteen jälkeen. Tarkasta ja varmistu kuitenkin aina tarkemmista säännöistä droneinfo.fi-sivustolla.

        Löydät testin Lennättäminen avoimessa kategoriassa -sivulta.


      • Anonyymi

        Ei tarvita mitään kurssia jos dronessa ei ole kameraa .
        Lupaa ei tarvita myöskään jos ei ole kameraa eikä drone paina enempää kuin 200 grammaa.
        Lukee finrtafin sivulla suomeksi.
        Eli kameran heittäminen on kieletty linnatuomiot uhalla näin annetaan ymmärtää .
        Ei edes korvessa jossa lähin ihminen 5000 km päässä.
        Näin jyrkkä ei on FinTrafin laki.


    • Anonyymi

      Liikenteen rahastusvirasto Traficom. Kehityksen kärjessä, tariffit ja hinnat tietenkin tappiin asti, että saadaan porukka kuriin.

    • Anonyymi

      Nyt vuosi 2025. En ole lupaa hankkinut, ja enkä hanki. Siinähän tulevat Kainuun metsiin etsimään perkele. Ottakaa kiinni jos saatte valtion vahtikoirat.

    • Anonyymi

      Kummastelin koko droneen lennättämiseen koska kuvaa ei saa tabeletille eikä puhelimeen millään. Ohjelma pyytää toistuvasti pankkikortin tietoja ja luulen että tili on jo tyhjennetty . Ainkakin pitää tilin saldo olla jotain senttejä ettei rohmuta kaikkia rahoja.
      Dronea varten on hankittava jokin tyhjäpankkikortti jos sekään auttaa. Tuommoinen D-Kone joka lentää vain muutamia kymmeniä metrejä miksi siitä pitää maksaa, eihän kiven viskaaminen omalla maalla mitään maksa vai maksaako? Tarkoitus oli tutkia puiden latvoja mikä puu seuraavaksi pitää kaataa mutta ei onnistu sekään.
      Tulee halvemmaksi ostaa oikein 6 hengen luksus kopteri , sekin tulee halvemmaksi kuin antaa kaikki rahat lelun käyttöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      77
      5471
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3185
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2373
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      121
      1972
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      23
      1909
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1830
    7. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1499
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1462
    9. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      297
      1435
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    Aihe