Mikä kumma kaapelimodeemiini on tullut, kun yhteys katkeilee jatkuvasti ja välillä on vaikea saada yhteyttä ensimmäistäkään kertaa aamulla. Ongelmat alkoivat kuin vaihtelin välillä modeemiin kannettavaani ja sitten taas takaisin pöytäkoneeseen.
Alempaa luin, että muillakin on ollut ongelmia, jos on katkaissut välillä yhteyden eli ottanut pistokkeet pois pistorasiasta.
Nyt kuitenkin ongelmat jatkuvat, vaikka yhteys on koko ajan samassa koneessa ja yksi virtavalo palaa. Jossain vaiheessa se valo alkaa vilkkumaan ja silloin modeemi ei ota vastaan mitään käskyjä.
Resetointi auttaa joskus, samoin johtojen irrotus ja uudelleenkytkentä. Mutta eihän tämä tällaista nyt voi jatkossa olla, näin hankalaa ja epävarmaa, että yhteydet pätkivät kesken nettipankkiyhteydenkin?
Kannattaako marssia puhelinyhtiöön, josta modeemin vuosi sitten ostin? Vai saanko sieltä vain käskyn päivittää modeemi tms. josta en ymmärrä mitään.
Jos joku vastaa tähän, pliis mummokielellä. :D
Thomson390
1
425
Vastaukset
- Maco
minulla tuo Thomson 390 ei tykännyt olla pois virrasta, kaksi valoa alkoi välkkymään ja yhteyttä ei saanut...tähän auttoi resetointi, tai virrat päälle ja takaisin...kyllästyin siihen ja annan olla virrassa koko ajan(yks valo palaa!)Koneen kun käynnistän, toinen valo syttyy palamaan ja sitten painan sen kaapeliboxin virtanappia, kaikki valot(4 valoa)syttyy palamaan...välkkyminen yleensä johtuu palvelimen päivityksistä(tai lataamisesta ylipäänsä)...jos sulla nää päivityspaketit ei tule perille, ne jää palomuuriin...päästä ne sisään, niin boxi pelittää...varmista, että selain hakee ne automaattisesti(yhteysasetuksiin autom. valinta)...toivottavasti tää auttoi...Maco :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2351481- 891250
- 1241067
- 66827
- 70737
- 49726
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää177216 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo6713