Empaattiset ihmiset ovat ympäristön pahimpia vihollisia

Anonyymi

Näiden ihmiskeskeisten ihmisten mielestä elämä tulee viettää jatkuvasti muiden ihmisten seurassa ollen, ja mahdollisimman monta uutta ihmistä maailmaan suoltaen.
Heidän mielestä ihmisen kaikki tarpeet ja mielihalut tulee saada täytettyä. Mutta nehän eivät lopu koskaan, koska tällaiset henkilöt haluavat aina vain lisää ja lisää. Varsinkin itselleen ja lapsilleen.
Ns. empaattiset ihmiset ihmiset eivät välitä vähääkään luonnosta, ympäristöstä tai eläimistä, koska heille ihminen on aina kaiken keskipiste. Ja jos heille uskaltaa vihjaista, että eläimilläkin on oma arvonsa, he leimaavat sinut ikäväksi tyypiksi.

3

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaahas, et selvästikään tiedä mitä empatia tarkoittaa ... ei se mitään, ehdit vielä oppia :D

    • Anonyymi

      Sinulla on kyllä todella kummallinen käsitys empatiasta. 🤔 Tuo mitä kuvasit on itsekkyyttä ja itsekeskeisyyttä sekä välinpitämättömyyttä muusta kuin itselle tärkeistä asioista. Sillä ei ole mitään tekemistä empatian kanssa.

    • Anonyymi

      Olen empaattinen ja erityisesti eläimiä kohtaan ja välitän luonnosta. Ihmiset on vähän niin ja näin.. ne ns hyvätkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      161
      5237
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2763
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      87
      1752
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1216
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      995
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      893
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      893
    9. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      888
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    Aihe