Lieden paino

Kantojuhta

On tullut aika uusia keittiön ilmettä ja tarkoitus olisi uusia muun mukana myös liesi. Mitä mahtaa tuollainen 50cm leveä ja 85cm korkea liesi painaa? Liikkuuko yhden miehen voimilla vai tarvitaanko kaksi kantajaa?

5

4972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roope

      Ei se paina paljon mitään. Tyhjää täynnä.. Ei mitään betoniopainoja kuten pesukoneessa.

      Nykäise pois paikoiltaan, takareunassa on pyörät.

      • Jocu_

        Sen avulla liikkuu painavampikin mööpeli ilman apuvoimia. Portaat ovat tietysti ongelma.


    • paljon

      Siemens 50cm:n painaa 43 kg, onhan se hieman hankalan mallinen. Mut kaverina käy vaikka nainen.

      • Sand007

        Minä kannoin yksin vanhan lieden varastoon ja minä olen nainen. Tosin en halua enää lisää kannettavaa koska tahdon lomalle kerran seitsemässä vuodessa. Kantaessa on hyvä olla jotain suojaamassa sormia ja jalassa turvakengät. Minulla oli sandaalit. En ole robotti vaikka siksi minua väitetään. Osaan myös hymyillä. Robotit eivät vastaa hymyysi.


    • voe_taewas

      Ja ihan taitavasti Sand007 on nyt toiminut nostoexperttinä ja nostanut varmaankin sandaalit jalassa noin vaan 14-vuotta vanhan ketjun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe