VALINAINEN VUOKRATONTTI - maksa se aina pois

Anonyymi

Kannattaa uutta asuntoa ostaessa maksaa aina alkuun tuo valinnaisen vuokratontin osuus pois ja jättää yhtiölainaa asunnosta se osa ellei pankista saa omaa lainaa.

Miksi osa teistä ei maksa valinnaista vuokratonttia pois? Sehän on kallista lainaa vaan ja tekee asuntonne lähes vuokra-asunnoksi.

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nyt sentään tontinvuokra tee asuntoa vuokra-asunnoksi ei likikiään, mutta kyllähän se valinnainen vuokratontti kannattaa maksaa pois, koska nämä tonttirahastojen tontin vuokrat ovat kalliimpia kuin tavallinen kaupungin vuokratontti ja voivat nousta myös aika useasti että siinä mielessä olet oikeassa.

      Kaikki eivät edes ymmärrä tuota tontin hintaa kun usein asunnon hinnassa se on piiloitettu ja hintaa ei mainita tai sitä kyseessä tonttirahaston tontti ei ihan reilua peliä.

    • Anonyymi

      Mitä tapahtuu tilanteessa, jossa osa osakkaista maksaa tontin osuuden pois, ja osa ei maksa, ja kun tontin vuokrasopimus on joskus umpeutumassa, tontin omistaja täräyttää tiskiin sellaisen uuden vuokran ettei taloyhtiön hallitus sitä hyväksy? Jos taloyhtiö päätetään lakkauttaa ja purkaa pois, kumpi todennäköisesti häviää enemmän, tontin vuokraosuuden maksanut vai maksamatta jättänyt?
      Itseä hirvittäisi ostaa kallis asunto jossa ollaan tontin omistajan mielivallan alaisena, kuten Lehtisaaressa on tilanne lähes jokaisessa taloyhtiössä.

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006133026.html

      Eräs kohde: https://www.etuovi.com/kohde/m44796?haku=M1409347557

      "Vantaan seurakuntayhtymä, vuosivuokra 130.000€, vuokra-aika päättyy 2019. Neuvottelut uuden vuokrasopimuksen kohtuullisestamisesta kesken. Asianajo- ja muihin kuluihin otettu 200.000€ limiitti"

      • Tuossahan me tullaankin mielenkiintoiseen tilanteeseen (nuo aikaisemmat linkit eivät tosin liity siihen mitenkään).

        Taloyhtiöhän ostaa tontin yksi määräosa kerrallaan sitä mukaan kun osakkaat lunastavat tonttiouuksia itselleen. Tilanteessa, jossa tontin vuokrasopimuksen päättyessä taloyhtiö omistaa 2/3 osaa tontista voidaan olettaa, että yhteisomistussuhten purkumenettelyssä se olisi oikeutettu lunastamaan vähemmän omistavan osuuden ilman mitään suurempia ongelmia. Sen sijaan toisin päin olevat omitusuhtet eivät olisi yhtä selkeitä.

        Onneksi noissa puhutaan yleensä 99 vuoden vuokrasopimuksista, tai ainakin 60 vuoden, joten ne nyt niille rakennettavat talot ovat muutenkin jo arvottomia purkukustannusten maksajia odottavia aavetaloja.


      • Anonyymi

        No jaa kannattaa lukea se pienellä printattu teksti. Useimmissa on lauseke että jos yksikin määräosa on ostettu niin taloyhtiöllä on etuoikeus lunastaa tontti omaksi vuokrasopimuksen päätyttä. Mikäli taloyhtiö ei näin tekisi niin tontin vuokraaja on velvollinen lunastamaan takaisin ostetut määräosat korotettuna elinkustannusindeksillä sekä lunastamaan tontilla olevat rakennukset käypään markkinahintaan. Jos on botkin muut kuin nämä ehdot niin kannattaa miettiä haluaako ostaa määräosan tontista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No jaa kannattaa lukea se pienellä printattu teksti. Useimmissa on lauseke että jos yksikin määräosa on ostettu niin taloyhtiöllä on etuoikeus lunastaa tontti omaksi vuokrasopimuksen päätyttä. Mikäli taloyhtiö ei näin tekisi niin tontin vuokraaja on velvollinen lunastamaan takaisin ostetut määräosat korotettuna elinkustannusindeksillä sekä lunastamaan tontilla olevat rakennukset käypään markkinahintaan. Jos on botkin muut kuin nämä ehdot niin kannattaa miettiä haluaako ostaa määräosan tontista.

        Kiitän tiedosta. Eli tuollaisen tontin riski ei sitten olisi niin hirveän suuri taloudellisesti. Itsellä ei ole kokemusta vuokratonteista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      19
      2548
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      181
      2401
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1267
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      235
      1130
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1117
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      930
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      917
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      844
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      810
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      744
    Aihe