VALINAINEN VUOKRATONTTI - maksa se aina pois

Anonyymi

Kannattaa uutta asuntoa ostaessa maksaa aina alkuun tuo valinnaisen vuokratontin osuus pois ja jättää yhtiölainaa asunnosta se osa ellei pankista saa omaa lainaa.

Miksi osa teistä ei maksa valinnaista vuokratonttia pois? Sehän on kallista lainaa vaan ja tekee asuntonne lähes vuokra-asunnoksi.

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nyt sentään tontinvuokra tee asuntoa vuokra-asunnoksi ei likikiään, mutta kyllähän se valinnainen vuokratontti kannattaa maksaa pois, koska nämä tonttirahastojen tontin vuokrat ovat kalliimpia kuin tavallinen kaupungin vuokratontti ja voivat nousta myös aika useasti että siinä mielessä olet oikeassa.

      Kaikki eivät edes ymmärrä tuota tontin hintaa kun usein asunnon hinnassa se on piiloitettu ja hintaa ei mainita tai sitä kyseessä tonttirahaston tontti ei ihan reilua peliä.

    • Anonyymi

      Mitä tapahtuu tilanteessa, jossa osa osakkaista maksaa tontin osuuden pois, ja osa ei maksa, ja kun tontin vuokrasopimus on joskus umpeutumassa, tontin omistaja täräyttää tiskiin sellaisen uuden vuokran ettei taloyhtiön hallitus sitä hyväksy? Jos taloyhtiö päätetään lakkauttaa ja purkaa pois, kumpi todennäköisesti häviää enemmän, tontin vuokraosuuden maksanut vai maksamatta jättänyt?
      Itseä hirvittäisi ostaa kallis asunto jossa ollaan tontin omistajan mielivallan alaisena, kuten Lehtisaaressa on tilanne lähes jokaisessa taloyhtiössä.

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006133026.html

      Eräs kohde: https://www.etuovi.com/kohde/m44796?haku=M1409347557

      "Vantaan seurakuntayhtymä, vuosivuokra 130.000€, vuokra-aika päättyy 2019. Neuvottelut uuden vuokrasopimuksen kohtuullisestamisesta kesken. Asianajo- ja muihin kuluihin otettu 200.000€ limiitti"

      • Tuossahan me tullaankin mielenkiintoiseen tilanteeseen (nuo aikaisemmat linkit eivät tosin liity siihen mitenkään).

        Taloyhtiöhän ostaa tontin yksi määräosa kerrallaan sitä mukaan kun osakkaat lunastavat tonttiouuksia itselleen. Tilanteessa, jossa tontin vuokrasopimuksen päättyessä taloyhtiö omistaa 2/3 osaa tontista voidaan olettaa, että yhteisomistussuhten purkumenettelyssä se olisi oikeutettu lunastamaan vähemmän omistavan osuuden ilman mitään suurempia ongelmia. Sen sijaan toisin päin olevat omitusuhtet eivät olisi yhtä selkeitä.

        Onneksi noissa puhutaan yleensä 99 vuoden vuokrasopimuksista, tai ainakin 60 vuoden, joten ne nyt niille rakennettavat talot ovat muutenkin jo arvottomia purkukustannusten maksajia odottavia aavetaloja.


      • Anonyymi

        No jaa kannattaa lukea se pienellä printattu teksti. Useimmissa on lauseke että jos yksikin määräosa on ostettu niin taloyhtiöllä on etuoikeus lunastaa tontti omaksi vuokrasopimuksen päätyttä. Mikäli taloyhtiö ei näin tekisi niin tontin vuokraaja on velvollinen lunastamaan takaisin ostetut määräosat korotettuna elinkustannusindeksillä sekä lunastamaan tontilla olevat rakennukset käypään markkinahintaan. Jos on botkin muut kuin nämä ehdot niin kannattaa miettiä haluaako ostaa määräosan tontista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No jaa kannattaa lukea se pienellä printattu teksti. Useimmissa on lauseke että jos yksikin määräosa on ostettu niin taloyhtiöllä on etuoikeus lunastaa tontti omaksi vuokrasopimuksen päätyttä. Mikäli taloyhtiö ei näin tekisi niin tontin vuokraaja on velvollinen lunastamaan takaisin ostetut määräosat korotettuna elinkustannusindeksillä sekä lunastamaan tontilla olevat rakennukset käypään markkinahintaan. Jos on botkin muut kuin nämä ehdot niin kannattaa miettiä haluaako ostaa määräosan tontista.

        Kiitän tiedosta. Eli tuollaisen tontin riski ei sitten olisi niin hirveän suuri taloudellisesti. Itsellä ei ole kokemusta vuokratonteista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2187
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2102
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1611
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1432
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1389
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      875
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      757
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      737
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      718
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      683
    Aihe