Pyörän navan kiristysmomenti?

Anonyymi

Onko kellään varmaa tietoa mikä on Skoda Okctaviavan II TDI takapyörän navan pultin kiristysmomentti?
Haynes korjausoppaan mukaan momentti olisi N 180 180 astetta lisää. Tuntuu, että voisiko olla oikein kun on rauta raudassa kiinni ilman mitään väliä. Kannen pulteissahan on toinen tilanne kun on pitkä ilmaväli pultin venymiselle, mutta tässä ei ole.
 Voiko edes XZN M18 kestää tuollaisen väännön?

9

1399

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mainitsemasi kiristysmomentti on ihan oikea.saman arvon ilmoittaa valmistajan ohjelma.

    • Anonyymi

      Harakiri osat tietysti korkkaa noilla säädöillä, joten reilu kiristys riittää!

    • Anonyymi

      Viimeiset 90 astetta varoen. Jos tuntuu ettei kestä, niin 180Nm 90astettakin saattaa riittää.

    • Anonyymi

      Tämän jutun aloittajana korjaus. Kun mainitsin että rauta kiinni raudassa, ja momenttia 180N 180 astetta lisänä.Tämä ei mennyt ihan näin, sillä akselissa oleva kierre ei ala heti alusta, vaan alussa on isompi reikä. Varsinainen kierre alkaa vasta n. 40 mm päästä, joten pultille jää venymis matkaksi 45 mm.Mittasi pultin paksuudeksi 15,96 mm kohdasta joka vastaa kierteeseen. Paikassa jossa pultti pääsee vapaasti venymään oli paksuus 15,71 mm, joten venyminen ohensi pultti aika paljon. Kyseinen pultti on kierteitetty koko pituudeltaan, kierteen nousu on 1,5 mm.

    • Anonyymi

      Kyllä se oikein on. Tuo 180 astetta on tosiaan hurja määrä.

      Varmaan se pultti sen kestää, mutta itse totesin noin 120 asteen kohdalla, että "eiköhän tuo piisoo".

      Näkyy tuo ainakin 4 vuotta kiinni pysyneen, joten aivan turha internetin besserwissereittein tulla tähän perään kuittailemaan kuinka heti seuraavassa kurvissa irtoaa. Tuskin irtoaa.

      • Anonyymi

        Oon noita pultteja muutan ruuvannut kiinni. Olen havainnut, että tuon 180 N momentin jälkeen vielä hiukan vääntö vaikeutuu, mutta sitten ei enään kuorma lisäänny, vaan pysyy koko ajan samana kun pultti alkaa venymään. Eli, tuon mainitun 120 asteen kohdalla on jo tuo venyminen saavutettu.


    • Anonyymi

      Skeidan takapyörän navan pultin oikea kiristysmomentti on se, että kun kiristäessä alkaa vasen silmä punoittamaan, niin silloin on momentti oikea....

    • Anonyymi

      Eräs konemies kertoi laittavansa pultteihin kuparitahtaa , jolloin kuulemma menee ainakin puoli kierrosta lisää, momenteista en tiedä.

    • Anonyymi

      On paikkoja johon rasvat soveltuvat, mutta tähän ei missään tapauksessa sovi. Rasvatessa menetetään lukkiutumis ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2502
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1732
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      678
      1137
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1032
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      946
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      809
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      94
      776
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      756
    Aihe