Pyörän navan kiristysmomenti?

Anonyymi

Onko kellään varmaa tietoa mikä on Skoda Okctaviavan II TDI takapyörän navan pultin kiristysmomentti?
Haynes korjausoppaan mukaan momentti olisi N 180 180 astetta lisää. Tuntuu, että voisiko olla oikein kun on rauta raudassa kiinni ilman mitään väliä. Kannen pulteissahan on toinen tilanne kun on pitkä ilmaväli pultin venymiselle, mutta tässä ei ole.
 Voiko edes XZN M18 kestää tuollaisen väännön?

9

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mainitsemasi kiristysmomentti on ihan oikea.saman arvon ilmoittaa valmistajan ohjelma.

    • Anonyymi

      Harakiri osat tietysti korkkaa noilla säädöillä, joten reilu kiristys riittää!

    • Anonyymi

      Viimeiset 90 astetta varoen. Jos tuntuu ettei kestä, niin 180Nm 90astettakin saattaa riittää.

    • Anonyymi

      Tämän jutun aloittajana korjaus. Kun mainitsin että rauta kiinni raudassa, ja momenttia 180N 180 astetta lisänä.Tämä ei mennyt ihan näin, sillä akselissa oleva kierre ei ala heti alusta, vaan alussa on isompi reikä. Varsinainen kierre alkaa vasta n. 40 mm päästä, joten pultille jää venymis matkaksi 45 mm.Mittasi pultin paksuudeksi 15,96 mm kohdasta joka vastaa kierteeseen. Paikassa jossa pultti pääsee vapaasti venymään oli paksuus 15,71 mm, joten venyminen ohensi pultti aika paljon. Kyseinen pultti on kierteitetty koko pituudeltaan, kierteen nousu on 1,5 mm.

    • Anonyymi

      Kyllä se oikein on. Tuo 180 astetta on tosiaan hurja määrä.

      Varmaan se pultti sen kestää, mutta itse totesin noin 120 asteen kohdalla, että "eiköhän tuo piisoo".

      Näkyy tuo ainakin 4 vuotta kiinni pysyneen, joten aivan turha internetin besserwissereittein tulla tähän perään kuittailemaan kuinka heti seuraavassa kurvissa irtoaa. Tuskin irtoaa.

      • Anonyymi

        Oon noita pultteja muutan ruuvannut kiinni. Olen havainnut, että tuon 180 N momentin jälkeen vielä hiukan vääntö vaikeutuu, mutta sitten ei enään kuorma lisäänny, vaan pysyy koko ajan samana kun pultti alkaa venymään. Eli, tuon mainitun 120 asteen kohdalla on jo tuo venyminen saavutettu.


    • Anonyymi

      Skeidan takapyörän navan pultin oikea kiristysmomentti on se, että kun kiristäessä alkaa vasen silmä punoittamaan, niin silloin on momentti oikea....

    • Anonyymi

      Eräs konemies kertoi laittavansa pultteihin kuparitahtaa , jolloin kuulemma menee ainakin puoli kierrosta lisää, momenteista en tiedä.

    • Anonyymi

      On paikkoja johon rasvat soveltuvat, mutta tähän ei missään tapauksessa sovi. Rasvatessa menetetään lukkiutumis ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      125
      1225
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      876
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      82
      826
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      798
    Aihe