Olen Ruotsista ja täällä käy kuuma keskustelu juuri nuoresta naisesta, joka rakastui väärään mieheen ja kuinka hänen isänsä sulki hänet perheestä pois,uhkasi häntä,haukkui huoraksi ja lopulta tappoi hänet.Nainen kertoi tästä tv:ssä muutamia kuukausia ennen kuolemaansa ja pari viikkoa ohjelmaa myöhemmin kuoli hänen miesystävänsä moottoritiellä "auto-onnettomuudessa".Islamiuskoiset meinaavat, ettei tämä kuulu uskonharjoitukseen. Silti islamilaisisiä on täällä monta, jotka ovat tappaneet oman tyttärensä samasta syystä. Miksi ihmiset tulevat maahan pakolaisina, missä he eivät osaa elää maan tavalla? -Ilmeisesti, koska heille ei olla koskaan kerrottu, miten tässä maassa elellään... Mielestäni murha on murha ja heidät kuuluu karkoittaa maasta. Ei tänne tulla elämään veronmaksajien rahoilla ihan miten vain itseänsä huvittaa!!
Fadime
Sarah
8359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Parahin Sarah,
Islam kuten muutkin seemiläiset uskonnot kieltävät ihmisen tappamisen. Se, että ihminen joka on muslimi ja tappaa jonkun, ei tarkoita sitä, että Islam sallisin sen. Jos et sitä tähän päivään asti ole tiennyt.
Toisest asiastasi..Jos et vieläkään ole tietonen siitäkään, että suurin osa pakolaisista ei ole tullut länsimaihin elämään veronmaksajien ja Kelan siivillä. JÄISITKÖ itse kotimaahasi missä sinua odottaa kidutus/teloitus. HÄPEÄ! Jos olisin maahanmuuttaja ja saisin valita maailman valtioista minkä vaan uudeksi asuinpaikaksi, viimeisenä olisi tuolloin Suomi.
Taas kerran kaikki uskonnon nimissä tehtävä paha puhdistetaan mielestäsi siis sillä että uskonto kieltää tappamisen.
Mitä helvetin väliä sillä on mitä se uskonto kieltää kun ne USKOVAISET tappaa juuri sen uskontonsa nimeen kuitenkin???
Eiköhän ne keskustelun laineet ole jo laimenneet jo siellä Ruotsissakin. Fadimen häpeällisestä murhasta näilläkin palstoilla jonkin verran keskusteltiin ja kuten voit huomata vastaukseksi saamistasi kommenteista, itse murha ei Suomessa herätä mitenkään mainittavaa reaktioita. Enemmän tuntui loukkaavan Fadimen isään ja islamiin kohdistuva arvostelu. Islamistahan ei suvaitsevaisuuden nimissä saa täällä lausua poikkipuolista sanaa.
Pienikin itse uskontoon kohdistuva kritiikki saa lauman suvaitsijoita ja uusmuslimeja heti puolustuskannalle.
oliko fadimen perhe varmasti islaminuskoinen? itse en todellakaan ole kuullut sitä mainittavan...missään lähteessä.
Minulla on ollut koko ajan se käsitys, että Fadime perheineen olisi ollut ennemminkin kristitty kuin muslim mutten missään nimessä mene vannomaan mitään.
sitä mäkin...
Eivät he mitään Kristittyjä olleet.
Suvaitsevaisuus ihmisten syytä että kunniamurhia ja yms.tapahtuu. He ovat nimenomaan puolustaneet maahanmuuttajien oikeutta harjoittaa kulttuuriaan.
Ja maahanmuuttajien tapoja kritisoineet ovat saaneet rasisti-leiman otsaansa, sekä ruotsissa ja suomessa suvaitsevaisuus-ihmisten suhtautuminen
näihin asioihin on ollut tällaista.
"Ei ei, tuosta saa puhua se on rasistista.
On kysymyksessä sitten kunniamurha, kotiväkivalta, katuryöstöt tai raiskaukset.
Esimerkiksi jos katsotaan Mona Sahlinin toimia.
Joskus voisi sitten hän sanoi eräässä haastattelussa että jos samaan työpaikkaan on tulossa kaksi hakijaa Robert ja Muhammed meidän täytyisi valita Muhammed jotta emme olisi rasisteja.
Sitten kun Fadime jouduttuaan uhkailujen kohteeksi, otti yhteyttä Sahliniin.
Sahlin itsekin murhan jälkeen haastattelussa myönsi että kun Fadime otti häneen yhteyttä hän ei uskaltanut tehdä mitään.
Miksi ei uskaltanut, siksi että ei halunnut leimautua rasistiksi.Kaikkein tärkeintähän monikulttuurisuus-ihmisille ja antirasisteille on se että tuntee itsensä suvaitsevaiseksi ja kerää sillä pisteitä,muut asiat ovat tois-arvoisen tärkeitä.