Miksi kaikki saavat hankkia lapsia?

Anonyymi

Keskustelin tuttavani kanssa tästä aiheesta tänään ja jäin tätä kovasti miettimään. Miksi kaikilla on oikeus tehdä lapsia?

Maailmassa vallitsee perinne, jonka mukaan jokaisella naisella (jolla on mahdollisuus) on oikeus hankkia lapsia. Mutta minkä takia? Jokainen tuntee varmasti muutaman, useammankin perheen, joka ei yksinkertaisesti tahdo tai osaa kasvattaa lapsiaan. Lapsille huudetaan, heitä torutaan jokaisesta asiasta tai vastaavasti lasten annetaan tehdä mitä vain ja kiusata muita. Vanhemmat sen kun valittavat, mutta kukaan heistä ei mieti: miksi juuri minä olen niin mahtava ja osaava, että saan hankkia lapsia?

Suomessa ajokortti pitää ansaita pääsemällä läpi autokoulusta, mutta lapsen saa hankkia kuka vain. Suomessa adoptiovanhempia kuulustellaan ja selvitetään näiden pätevyys lapsen kasvatukseen, mutta oman lapsen saa tehdä käytännössä ilman minkäänlaista pätevyyttä. Yhteiskunnan hyvinvointi varmasti lisääntyisi, jos vain hyvät ihmiset saisivat monistaa geeneistään hyviä ihmisiä ja näin edespäin. Mitä mieltä?

4

125

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensivaikutelmani kysymykseesi oli jotta mitähän mahdat tarkoittaa? Kaikki saavat hankkia...on jo iso..saati sitten tuo oikeus.. mitä se on?? Et kertonut onko itselläsi lapsia.. vai mistä tiedät tuon torumisen, huutamisen yms. ?? Käännä kysymys toisinpäin.. et taida tietääkkään sitä tuskaa.. Kiitos ja ole ihan hiljaa!!
      Auton ajokorttiin vertaaminen...HALOOTA!!

    • Anonyymi

      Vihdoin aloitus aiheesta! Ärsyttää se ylenpalttinen tarve mitä ihmisillä on, lapsia tehdään sen kun lystää vaikka maapallo on muutenkin aivan ylikansoittunut. Adoptio sen sijaan olisi parempi vaihtoehto nykyisessä maailmantilanteessa.
      Toisaalta Suomessa sosiaalityöntekijät hoitavat kaltoinkohdeltuja lapsia ja huostaanotto on mahdollinen, mutta ei sekään lapsia täysin suojele. Lakialoite siis siitä, adoptiokriteerien kaltainen järjestelmä myös tavan kansalaisille!

      • Anonyymi

        Adoptio ei liene aivan läpihuutojuttu. Kriteerit ovat kovat ja joissakin maissa adoptiot on kielletty ainakin ulkomaihin suuntautuvien osalta kokonaan. Liikakansoittuminen tuskin on pitkällä tähtäimellä ongelma. Jo tällä hetkellä syntyvyys on osassa maapalloa laskusuunnassa. Väki lisääntyykin lähinnä siellä, missä lapsia vielä hankitaan kahdenkymmenen ikävuoden molemmin puolin, jolloin ihminen on hedelmällisimmässä iässään. Mitä myöhemmällä iällä lapsia hankitaan, sitä epävarmemmaksi lasten saanti tulee.

        Ennen vanhaan lisääntymistä ohjasi pitkälti uskonnolliset tavat ja perinteet. Lapsi oli Jumalan lahja, jota tuli myös lahjana pitää ja kohdella. Vastaavasti lapsettomuutta pidettiin rangaistuksena tietämättömyydestä seuranneesta synnistä. Puolestaan ainoa oikea tieto oli tieto Jumalasta.

        Nykyään on edetty toiseen äärilaitaan, eli vulgäärimaterialismiin. Sen mukaan "oikeaa ihmisyyttä" ei ole toimiminen "synnytyskoneena", vaan materiaalisiin päämääriin tähtäävänä itsellisenä toimijana. Siinä keskiössä on urasuunnittelu ja sitä kautta tavoiteltavat saavutukset. Mutta vaikka "synnytyskoneet" on kielletty, niin "naimakoneet" on edelleen sallittu.


    • Anonyymi

      Siksi että yhteiskuntamme tarvitsee kaikkia yhteiskuntaluokkia. Se että juopot hankkivat lapsia se tarkoittaa jatkossa lisää alkoholin kulutusta ja työväekä suorittavaan yhteiskuntaluokkaan. Valtio kiittää.

      Samalla tavalla lisääntyminen on verrannollisnne yhteiskuntaluokkaan. Alin luokka lisääntyy ja levittää perimäänsä mahdollisimman nuorena ja mahdollisimman laajalle. Ja kuten työmuurahaisia, heitä käytetään hyväksi niissä kovimmissa työtehtävissä.

      Keskiluokka tekee jo vähemmän perillisiä mutta heidän soisi tekevän enemmä sillä parantaisi yhteiskuntamme perimää. Ja parempiosaiset, he tekevät vain sen verran perillsiä että pystyvät ruokkimaan heidän ja siirtämään perinnön eteenpäin.

      Mutta keskiluokka, se joka tässä nyt pihtailee, heidän pitäisi tehdä huomattavasti enemmän lapsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe