korpimaisemista, ja kulkea sieltä 100km työmatkoja samalla saastuttaen luontoa, niin 10e tunnelimaksu ois ihan hyvä.
jos on pakko ostaa tontti
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
hyvä idis, ruuhka tahi tunnelimaksu niille jotka landelle haluavat.
Ehkä ruuhkamaksu on tarpeeton Naantalin kokoisella paikkakunnalla.
Ei Naantalissa ole korpimaisemia.
Totta. Korpimaisemia on monien kymmenien kilometrien päässä Naantalista.
Hei. Jotkut kulkevat työmatkoja bussilla.
Myös polkupyörällä kulkee moni.
tuleva asuntomessualue on täyttä korpea. metsää, ja kallioita.tuhannen kilometrin päässä sivistyksestä. sieltä tontin ostavat ns luontoihmiset ajelevat kukin omilla autoilla töihin, ja lapset kouluun mopoautoillaan, että sitä rataa. muutama vuosi , ja puhdas korpimaisema on täynnä saastepilviä.
Monet luontoihmiset suosivat linja-autolla kulkemista.
Linja-autoa käytetään, jos linja-autovuoroja on.
Toivottavasti liikennesuunnittelu toimii niin, että linja-autovuoroja on sopivasti.
Kannattaa kysellä asiaa bussifirmojen ja kaupungin suunnitteluhenkilöiltä.
Naantalilaisilla ei varmaankaan ole 100 km työmatkoja.
Useimmilla ei ole edes 25 km työmatkoja.
Kuljen 19 km suuntaansa sähköautolla. Ja se kuluttaa puhtaalla ydinvoimalla tuotettua sähköä. Ja katsoppas vaari tuota hauvaa, asun Luonnonmaalla ja talo lämpiää ja viilenee maalämmöllä/-viileällä. Ja sen yksikköä pyörittää puhtaalla ydinvoimalla tuotettu sähkö.
Tässä se taas nähdään. Ollaan muka ilmastosta huolissaan, mutta kaikki rakentaminen ja muu suunnittelu tehdään juurikin ilmastoa vahingoittavasti.
Tässäkin asiassa on havaittavissa monenlaisia näkökulmia.
No kun eri ihmisillä ja perheillä on erilaisia ajatuksia asuinpaikan valinnan suhteen.
Asuinpaikan valintaan vaikuttaa mm. työpaikan sijainti. Lisäksi vaikuttaa se, että onko ihminen maaseutuihminen vai kaupunki-ihminen.
Moni miettii asioita. Kun kaupungissa on omat hyvät puolensa, ja maaseudussa on omat hyvät puolensa.