Heippa!
Nyt otetaan ideoita vastaan mihin kannattaisi lähteä huhtikuun puolivälin jälkeen??
Thaimaa yms. poissuljettuja koska vain viikon loma kyseessä.
Onko Kypros, Turkki tms. vielä silloin lämpiä paikkoja, arskaa kun pitäisi päästä ottamaan.
Kiitos vastaajille! :)
Nyt otetaan ideoita vastaan mihin kannattaisi lähteä huhtikuun puolivälin jälkeen??
Thaimaa yms. poissuljettuja koska vain viikon loma kyseessä.
Onko Kypros, Turkki tms. vielä silloin lämpiä paikkoja, arskaa kun pitäisi päästä ottamaan.
Kiitos vastaajille! :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyproksella pitäisi aiempien vuosien perusteella olla suht. lämmintä huhtikuussa (juuri tälläkin hetkellä noin 21 astetta).. itse olen lähdössä 20.4 ja lämpöä odotan. Tunisiassa, Egyptissä ja Turkissa pitäisi olla kans suht. lämmintä.. mutta keväällä säät voivat ailahdella eli tuurista se on kiinni. :)
Siellä on huhtikuussa lämpimämpää kuin Turkissa.
Turkkiin voi mennä toukokuun puolivälissä. Kypros on tosin kalliimpi, mutta jos ei haittaa niin sinne vaan.
No kyllä kannattaa istua pari tuntia enemmän koneessa eli mennä Gran Canarialle.Itse olen ollut huhtikuun puolessa välissä Turkissa ja ilmat tosi epävakaat,vesisadetta aamupäivisin eikä päivälläkään huippulämmintä.Eli Gran Canaria ja siellä vielä varmuuden vuoksi Puerto Rico niin aurinkoa piisaa.
Matka pitäisi varata kiireesti jotta sellaisen vielä saisi, mutta kommentit menevät niin ristiin kaikissa keskusteluissa etten tiedä ketä uskoa.
Itse olen käynyt etelässä vain kuumimpaan kesäaikaan joten tälläisestä kevätreissusta ei ole kokemusta.
Kanaria ei innosta koska siellä(kään) ei näytä kovin lämmintä olevan, nyt siis on jäljellä kaksi kohdetta KYPROS ja EGYPTI.
Jos haluaa ottaa aurinkoa ja jopa ruskettua niin onko ainut vaihtoehto näistä kahdesta lähteä Egyptiin?
Kiitos jos joku viitsii vääntää rautalangasta...
Yritetään vääntää. Älä tuijota lehtien yms. keskilämpötiloihin,todellisuus ihan muuta. Gran Canarialla TAKUUVARMASTI aurinkoisempaa ja ennenkaikkea lämpimämpää huhtikuussa kuin Kyproksella tai Turkissa. Omakohtaista kokemusta on. Esim mannerespanjalaiset tulevat Gran Canarialle huhtikuussa,koska siellä on silloin lämmintä.Egyptissä varmasti myös lämmintä ja itsehän päätät minne menet.
..oli Kanarialla melkein 30 astetta vaikka säätiedot näyttivät muuta, että ei siellä ainakaan kylmä ollut! Ja hyvä väri tuli ihoon sekä lämmin mieli jäi : )
oltiin gran canarialla