Kun puhutaan roskaruuasta, voidaanko jo puhua roskaliikuntavälineistä. Ihmisiä yritetään puoliväkisin saada käyttämään kaupunkipyöriä ja sähköpotkulautoja, vaikka suurin osa näillä tehdyistä matkoista on alle kilometrin pituisia matkoja. Ihmiset lopettavat kaiken hyötyliikunnan. Kaupunkipyörillä varsinkin ajetaan vain suuntaan jossa on alamäkeä tai aivan tasaista. Polkupyöriä joudutaan kuskaamaan autoilla takaisin mäkien päälle, että laiskat pääsevät laskettelemaan alamäkeen. Sähkölaudathan on todettukin jo kaiken kaikkiaan erittäin epäekologisiksi samoista siirtelysyistä, ja sen lisäksi ovat myös täysin turhia kapistuksia kansalle, joka muutenkin taistelee ylilihavuutta vastaan. Kävelkää ihmiset ja jättäkää turhat härpäkkeet telineisiinsä ja katujen varteen.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Päivän liikuntasuoritus on ajo sähköpotkulaudalla mäkkärille.
- Anonyymi
Suurin liikalihavuudenaiheuttaja on auto. Sillä tehtävät matkat on suurimmaksi osaksi alle 3km:n matkoja. Nämä voidaankin hyvin korvata esim. pyörällä. Onkin hyvä että ihmisiä houkutellaan kaupunkipyörien käyttöön auton sijaan.
Autothan on todettukin jo kaiken kaikkiaan erittäin epäekologisiksi, ja sen lisäksi ovat myös suurimmaksi osaksi turhia kapistuksia kansalle, joka muutenkin taistelee ylilihavuutta vastaan. Pyöräilkää ja kävelkää ihmiset ja jättäkää autot katujen varteen.- Anonyymi
Hyvä on jättää myös auto seisomaan, mutta ennen kaikkea jättäkää kaupunkipyörät ja sähköpotkulaudat paikoilleen. Kävelkää kun vielä voitte.
- Anonyymi
Pyöräily on parasta liikuntaa laihduttavalle uinnin jälkeen. Ylipaino ei rasita niveliä liikkuessa. Huonompikuntoinenkin voi tehdä pitkiä lenkkejä jolloin maisema vaihtuu eikä tarvitse nuohota kotikulmilla. Kävely on myös hidasta, tehotonta painonpudotukseen kuin myös työmatka ja arkiliikuntaan. Myöskin turhan tasapaksua kunnonkohentamiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöräily on parasta liikuntaa laihduttavalle uinnin jälkeen. Ylipaino ei rasita niveliä liikkuessa. Huonompikuntoinenkin voi tehdä pitkiä lenkkejä jolloin maisema vaihtuu eikä tarvitse nuohota kotikulmilla. Kävely on myös hidasta, tehotonta painonpudotukseen kuin myös työmatka ja arkiliikuntaan. Myöskin turhan tasapaksua kunnonkohentamiseen.
Aloittaja varmaan tarkoitti, että jättäkää ne kaupunkipyörät käyttämättä jos matka on vain muutama sata metriä. Työmatkapyöräilystä ei varmaan ollut kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561