Kun puhutaan roskaruuasta, voidaanko jo puhua roskaliikuntavälineistä. Ihmisiä yritetään puoliväkisin saada käyttämään kaupunkipyöriä ja sähköpotkulautoja, vaikka suurin osa näillä tehdyistä matkoista on alle kilometrin pituisia matkoja. Ihmiset lopettavat kaiken hyötyliikunnan. Kaupunkipyörillä varsinkin ajetaan vain suuntaan jossa on alamäkeä tai aivan tasaista. Polkupyöriä joudutaan kuskaamaan autoilla takaisin mäkien päälle, että laiskat pääsevät laskettelemaan alamäkeen. Sähkölaudathan on todettukin jo kaiken kaikkiaan erittäin epäekologisiksi samoista siirtelysyistä, ja sen lisäksi ovat myös täysin turhia kapistuksia kansalle, joka muutenkin taistelee ylilihavuutta vastaan. Kävelkää ihmiset ja jättäkää turhat härpäkkeet telineisiinsä ja katujen varteen.
Miksi Euroopan lihavin kansa ei kävele
5
168
Vastaukset
- Anonyymi
Päivän liikuntasuoritus on ajo sähköpotkulaudalla mäkkärille.
- Anonyymi
Suurin liikalihavuudenaiheuttaja on auto. Sillä tehtävät matkat on suurimmaksi osaksi alle 3km:n matkoja. Nämä voidaankin hyvin korvata esim. pyörällä. Onkin hyvä että ihmisiä houkutellaan kaupunkipyörien käyttöön auton sijaan.
Autothan on todettukin jo kaiken kaikkiaan erittäin epäekologisiksi, ja sen lisäksi ovat myös suurimmaksi osaksi turhia kapistuksia kansalle, joka muutenkin taistelee ylilihavuutta vastaan. Pyöräilkää ja kävelkää ihmiset ja jättäkää autot katujen varteen.- Anonyymi
Hyvä on jättää myös auto seisomaan, mutta ennen kaikkea jättäkää kaupunkipyörät ja sähköpotkulaudat paikoilleen. Kävelkää kun vielä voitte.
- Anonyymi
Pyöräily on parasta liikuntaa laihduttavalle uinnin jälkeen. Ylipaino ei rasita niveliä liikkuessa. Huonompikuntoinenkin voi tehdä pitkiä lenkkejä jolloin maisema vaihtuu eikä tarvitse nuohota kotikulmilla. Kävely on myös hidasta, tehotonta painonpudotukseen kuin myös työmatka ja arkiliikuntaan. Myöskin turhan tasapaksua kunnonkohentamiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöräily on parasta liikuntaa laihduttavalle uinnin jälkeen. Ylipaino ei rasita niveliä liikkuessa. Huonompikuntoinenkin voi tehdä pitkiä lenkkejä jolloin maisema vaihtuu eikä tarvitse nuohota kotikulmilla. Kävely on myös hidasta, tehotonta painonpudotukseen kuin myös työmatka ja arkiliikuntaan. Myöskin turhan tasapaksua kunnonkohentamiseen.
Aloittaja varmaan tarkoitti, että jättäkää ne kaupunkipyörät käyttämättä jos matka on vain muutama sata metriä. Työmatkapyöräilystä ei varmaan ollut kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204994
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861782Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2891646Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741605Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r21451Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561448Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351217Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121190Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041139Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi691121