Oma wlani alkoi tökkiä kun kantoaluueelle tuli ax laite.
Miten tää nyt tällain?
Wifi 6 häiritsee
13
161
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko ihan varma, ettei hitaus johdu windows päivityksistä?
Windows 10 on mahdollisesti kaikkien aikojen pahin vakoiluohjelma!
Sekä dramaattinen suorituskyky syöppö. - Anonyymi
Minulla WLAN alkoi tökkiä kun sisustin uudelleen ja televisio ajautui vain muutaman kymmenen sentin päähän reitittimestä. Ongelman ratkaisu: reitittimen uudelleensijoittaminen parin metrin päähän televisiosta ja problem solved.
Ihmisen elämä on vielä 2020-luvun kynnykselläkin täynnä ongelmia ja niiden ratkaisuja.- Anonyymi
Siitä ongelmista kiitäme windows 10:ntä
- Anonyymi
Tuohan se wifi:N ongelma onkin. Kaikki perustuu sopimuksiin. Laitteet toimivat hyvin jos jokainen niistä noudattaa sopimuksia. Toisaalta jos yksi laite päättää käyttää kaistan rohmuamiseen wippaskonsteja, niin sitten se saa kaistaa ja muut laitteet kärsivät. Tämä on tietysti sopimusrike. Tällaisen laitteen voi palauttaa kauppaan ja vaatia rahojaan takaisin. Se kun ei toimi niin kuin määräyksissä lukee!
- Anonyymi
Eli ensin pitää yrittää saada verkko rakennettua käyttäen kaikissa laitteissa samaa standardia, oli se sitten ax, ac, n, tai joku muu. Tämän jälkeen laitteiden on huomattavasti helpompi jakaa kaistaa tasapuolisesti. Suurin syy hitauteen kun on uplink useimmissa tapauksissa eli vaikka kotiverkko siirtäisi mitä tahansa, ei ulkoverkosta mene läpi(pullonkaula) läheskään niin paljoa.
Mikäli joku laite ei tämänkään jälkeen suostu reiluun kaistanjakoon, on se syytä palauttaa valmistajalle. - Anonyymi
Jos ongelma on w1o, joka tahmaa koko verkon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli ensin pitää yrittää saada verkko rakennettua käyttäen kaikissa laitteissa samaa standardia, oli se sitten ax, ac, n, tai joku muu. Tämän jälkeen laitteiden on huomattavasti helpompi jakaa kaistaa tasapuolisesti. Suurin syy hitauteen kun on uplink useimmissa tapauksissa eli vaikka kotiverkko siirtäisi mitä tahansa, ei ulkoverkosta mene läpi(pullonkaula) läheskään niin paljoa.
Mikäli joku laite ei tämänkään jälkeen suostu reiluun kaistanjakoon, on se syytä palauttaa valmistajalle.W10 koneeni etanoin 3-4 mb vauhdilla..
kännykä näyttää 97mb.
Että semmosta.. eikä kukaan ole osannut sanoa miten korjttaisiin, paitsi poista windows, jota en ole vielä tehnyt. - Anonyymi
Tuo W10 on optimoitu tavallisia kuluttajia varten - ei warettajia! :) Kaikki mikä vaatisi nopeutta on oletuksena estetty tai hidastettu, jotta siitä ehtii jäädä kiinni verkonvalvonnalle!
- Anonyymi
Wlan/Wifi käyttä'ät yleisiä taajuusalueita kuten kaikenlaiset muutkin häkkyrälaitteet joten on hyvinkin mahdollista että ne häiritsevät toisiaan.
- Anonyymi
Joka wifi-kodin pikku apurilla
https://etunurkka.kotimikro.fi/ohjelmat/acrylic-wifi-free
voit helposti tarkistaa onko oma mahd. pätkivä kanavasi sama kuin monilla lähinaapureillasi on. Jos taajuusruuhkaa ilmenee, etsi vähiten ruuhkautunut kanava ja ota se käyttöön.- Anonyymi
Ja mikäli kaikki laitteesi tukee niitä ylempiä 5 gigahertsin taajuuksia, eikä yksikään vaadi 2.4GHz aluetta, niin laita se pois päältä. Saat käyttöösi paljon enemmän kanavia ilman 2.4G reitityksen painolastia, jolloin datan läpimeno voi parantua paljon. Ainakaan ei ole ruuhkaa kanavilla niin paljoa ja löytyy helpolla leveämpiä kanavia käyttöön.
- Anonyymi
Katso saako ajureita w10 koneesta verkkojen haun pois päältä.
Wifi6 lomitta liikennettä ja silloin w10 jo ennestään ongelmallinen wifi voi tahmata. - Anonyymi
Window yrittää päivittyä lähiverkosta ja naapurien langaton verkosta Vakoilua tapahtuu..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244312Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702777Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431657Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406- 571340
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206