kirjoitusvirheet

Akateemisesti koulutettuna ihmettelen alaastemaisia kirjoitusvirheitä. Ei ole ylitsepääsemättömän hankalaa opetella edes adverbit, attribuutit, subjekti, vokaalit, välimerkit ja yhdyssanat.
6985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Arvaappa montako kirjoitusvirhettä sinulle tuli? Annan vihjeen: nolla ei ole oikea vastaus.

Äänestä
  • ööööö

    Äänestä

Eivätkö ihmiset osaa käyttää vokaaleita? Miten konsonantit sujuvat? Kovasti tämä minua hämmästyttää...

Attribuuttien ja adverbien (mitä helvettiä sitten ovatkaan) osaamattomuus ei haittaa; firmojen pomojen käyttämät hienot, mutta todella tyhmästi muotoillut, virkkeet ja lauseet sen sijaan haittaavat. Ne eivät edes ole mitään lakitekstien kapulakieltä - aivan pelkkää osaamattomuuden tuomaa paskanjauhantaa.

Äänestä

Akatenisesti koulutettuna minua ärsyttää yliopistossa se meininki, että aikuiset ihmiset seminaarissakin jännittävät kirjoitusvirheitä. Tälläinen saivartelulla päteminen ja oman asiantuntijuutensa osoittelu pelkästään sillä, että osaa lytätä toisen työn muutamista virheistä on ikävää. Tämä yleensä saa kaiken muun keskustelun ja rakentavan palautteen halvaantumaan. Sinunkin arvostelusi keskeinen sanoma on katkera halveksinta ja osoittelu. Tarkoituksesi on ilmeisesti kuullostaa viisaalta kertoessasi, ketkä ovat tyhmiä. Enpä olisi halunnut opiskella kanssasi.

Substanssi ennen sujuvuutta.

Äänestä
  • Seminaaritöissä tärkeintä on noudattaa muotoseikkoja. Toiseksi tärkeintä on se että viitataan oman prohvessorin teoksiin. Sitten tulevat opintoviikot, ja jossain tärkeysjärjestyksen loppupäässä on työn asiasisältö.

    Äänestä

Ei ollut hyvä juttu. Minä olen opiskellut Suomen kieltä ja kirjallisuutta 6-vuotta, ja osaan kirjoittaa yhdys sanat paremmin kuin sinä. Revi siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asian tuntia kirjoitti:

Akateemisesti koulutettuna ihmettelen alaastemaisia kirjoitusvirheitä. Ei ole ylitsepääsemättömän hankalaa opetella edes adverbit, attribuutit, subjekti, vokaalit, välimerkit ja yhdyssanat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu