Oppisopimuksesta

Anonyymi

Hei, osaako kukaan sanoa voiko työkyvyttömyyseläkkeellä oleva
hakea oppisopimus koulutukseen esim. keittiöalalle?
Toivon asiallisia kommentteja, ja jos sinulla olisi itsellä kokemusta
ko asiasta, olisi plussaa

-emilia-

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajattele vähän! Sinä olet työkyvyttömyyseläkkeellä kaiketi, koska olet työkyvytön. Oppimusoppilaalla on oltava työpaikka ja työnantaja. Kenen sinä luulet palkkaavan itsesi raskaalle keittiöalalle, työkyvyttömän? Miten itse luulet jaksavasi? Miksi ja miten työkyvytön kannattaisi kouluttaa raskaaseen työhön?
      Ehkä sittenkin yrität keksiä jotain muuta tekemistä.

    • Anonyymi

      Vaikka on työkyvyttömyyseläkkeellä, niin voi hakea koulutukseen, mutta sitä kannattaa harkita vasta kun on saanut lääkäriltä ns. terveen paperit uudelleen koulutautumista varten, sitten on helpompi saada tukea opiskeluunkin. Riippuen alasta terveys toisinaan tarkastetaan sen osalta onko työkykyinen ja jos on jotain mikä estää varsinaisen kokopäiväisen työllistymisen alalle, niin hakemus voidaan hylätä.

      Kehottaisin soittamaan sinne mistä saat työkyvyttömyyseläkettä ja kyselemään kaikkea tähän aiheeseen liittyvästä, jotta voit kartoittaa mahdollisuutesi hakea oppisopimuskoulutukseen ja miten raha-asiat hoituvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 43
      631
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      623
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      496
    Aihe