Jos omistaisin metsän jossain johon siat haluaa kaivoksen niin saako ne lain mukaan tuhota mun metsän ja kaivaa siitä kivet?
Jos Suomessa on näin aivoton laki niin eihän maata kannata enää omistaa????
Saako siat varastaa mun maan
7
197
Vastaukset
- Anonyymi
Myös sinulla on siihen oikeus,olla ihan sikana.
- Anonyymi
Voisinko siis varmuuden vuoksi merkitä oman maani vallatuksi?
Oikeus kaivaa mahdollisen kullan hopean tinan platinan raudan nikkelin graniitin jne.
Listaan varmuuden vuoksi valtaukseeni kaikki alkuaineet ja niiden yhdistelmät?
Ministerit ovat mielisairaita. Miksi ne ei ole pakkohoidossa? - Anonyymi
Jos sinulla löytyy esim kaikki nuo mainitsemasi rikkaudet todistettavasti, niin eikun valtaamaan.voi olla että joudut ensin kairaamaan jonkun metrin että löydät niitä alkuaineita.Pilkkikairalla se ei sitten onnistu.
- Anonyymi
Vieläkö te jaksatte hokea sitä kaivosta? Älkää huoliko ei sinne ole kukaan tulossa, saatte olla ihan rauhassa siellä takapajulassa ja katsoa kun Heinävesi pikkuhiljaa kuihtuu pois.
- Anonyymi
Paikalliset siatkitn voi haluta toisten maat vääryydellä!
(sika sanaa ei pitäisi käyttää näistä laskiaista,liian hyvä heille).
On kimppa, jossa piiri pieni pyörii, toinen auttaa toistaan valtaamaan toisten omaisuutta.
Ovat omiensanojensa mukaan vallankahvassa.
Onneks nämäkin alkaa olla jo eläkkeellä ja kyllä vielä paha palkitsee pahan tekijät!
Tarinaa olisi paljon, mutta vielä näistä puhutaan!
Varokaa näit!? - Anonyymi
Osuva kirjoitus,näin se menee.
- Anonyymi
Kyllä, lain mukaan ihan kenen tahansa maille saa tehdä valtauksen, jos pystyy todistamaan maasta löytyvät rikkaudet. (koekairaus tulokset) Jos metsäsi jää tulevan kaivoksen alueelle, on kaivoksen omistajan maksettava marginaalikorvaus puustostosta kertaluontoisena (yleensä noin 20-30% pienempi kuin metsäyhtiön korvaus) maista maksetaan joko ostohinta tai nimellinen vuokrakorvaus. Unohtu sanoa että koekairaukset saa suorittaa kenen mailla haluaa, kun on hakenut koekairausluvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646