Voiko olla mahdollista, että apteekin raskaustesti näyttää negatiivistä, vaikka olisi raskaana? Onko kenellekään käynyt näin?
kauanko mennkojen poisjäännistä kannattaisi mennä tohtorille, jos testi näyttää negatiivista?
Kiitos jo näin etukäteen
kauanko mennkojen poisjäännistä kannattaisi mennä tohtorille, jos testi näyttää negatiivista?
Kiitos jo näin etukäteen
Vastaukset 5
Vanhimmat
jotain oireita?kuinka kauan menkat myöhässä??
Siis, testi voi näyttää väärän negatiivisen...positiviinen on melkeinpä poikkeuksetta positiivinen. Jos sinulla ei ole vielä kovin kauaa myöhässä kuukautiset niin odottele vielä rauhassa...tee uusi testi vaikka viikon päästä, on varmaankin jo vähän varmempi vastaus silloin.
Itse en lähtisi ihan vähästä lääkärille...kuukautiset voivat jäädä tulematta monesta syystä kuten esim. stressi ja se on väliaikaista. Jos moneen kuukauteen (5-6kk) menkkoja kuulu niin siinä vaiheessa lähtisin varmaan itse lääkärille...siinä vaiheessa tietää jo että jotain on vikana. Tuollaisia yksittäisiä tai kaksittaisia poijääntejä voi sattua ilman että mitään on muuttunut...riippuu niin paljon elämäntilanteesta sun muusta :)!
jos toivot raskautta, niin voit odotella ihan rauhassa ainakin seuraavien menkkojen tulemista/tulematta jäämistä.
mutta jos et toivo raskautta, niin olisi hyvä mennä verikokeisiin pian, sillä raskaudenkeskeytykseen on mahdollista päästä vain ennen tiettyjä viikkoja.
mitä tulee apteekin raskaustestiin (eli siis juuri ko. nimiseen testiin) niin se näytti minulle negaa raskauden loppuun asti. predictor näytti plussaa. eli kannattaa kokeilla myös jonkin muun merkkistä testiä (n. vikko siitä kun menkkojen olisi pitänyt tulla) ennen lääkäriin hakeutumista.
Elikkäs testasin sinä päivänä muistaakseni, kun menkkojen piti alkaa ja negaahan se apteekin testi näytti. Siitä viikko eteenpäin ja ei vieläkään ollut menkat alkanut niin ostin uuden testin ja se näytti himmeää plussaa :) Mutta lääkäriin en kiirehtis, jos menkkoja ei heti tuu ja testi näyttäs negaa. Kaikki testithän ei ole kovin herkkiä...
en muista testin nimeä millä tein ekan testin. kuukautiset oli jo paljon myöhässä. negatiivista näytti. join viinaakin siinä välissä...luulin etten ole raskaana. tein toisen merkkisellä testillä ja heti karahti punanen pallo testiin! eikun neuvolaan aika ja siellähän se ultrassa "pieni katkarapu" näkyi =) hirveä huoli oli kun olin sitä alkoholia juonut. poika on nyt puoli vuotias ja täysin terve =)