Talvisäilytysvarusteiden siirto jumppa alkaa

Anonyymi

Tällä viikolla espoon suomenojan satamassa olevat talvisäilytysvarusteet pitää toimittaa säilytysalueelta veneen talvisäilytyspaikalle. Mukava vaikka perheen yhteinen liikunnallinen päivä, kantaa painavia pukkeja vaikka 200 metriä ja muut romppeet päälle.

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikea ymmärtää kirjoittajan pointtia. On se elämä kovaa kun harrastuksen vuoksi pitää välillä nähdä vähän vaivaa talvipukkien siirtämiseksi ihan 200 metriä. Pitäisikö Espoon kaupungin tuottaa tuokin palveluna veromaksajien piikkiin? Melkoista pullamössö -asennetta taas sanoo toinen Espoossa veneilevä.

      • Anonyymi

        Kun elämä on muuten arkista puurtamista, kohokohdat täytyy ottaa sieltä, mistä voi.
        Kyseessä on myös oma valinta koska homman saa varmasti tilattua joltain kuten koko säilytyksenkin niin halutessaa.


      • Anonyymi

        Tuota, kirjoituksen aloittajana vastaajien kommentteja on vielä vaikeampi ymmärtää.. Lukekaa kirjoitus uudestaan..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuota, kirjoituksen aloittajana vastaajien kommentteja on vielä vaikeampi ymmärtää.. Lukekaa kirjoitus uudestaan..

        En tiedä kuinka pitkä kokemus sinulla on näiltä veneilypalstoilta, koska et näytä huomanneen kuinka aloituksen jälkeen ensimmäiset viisi vastausta ovat näiden päivystävien masentajien kommentteja.
        Heidän tehtävänsä on löytää aloittajan viestistä mahdollisimman paljon negatiivista ruodittavaa. Ja sen he pyrkivät tekemään mahdollisimman perusteellisesti.
        Tuo käytös on johtanut siihen, etteivät arimmat uskalla enää avata uutta keskustelua lainkaan tai ainakin pyytelevät armoa jo etukäteen. Esim. ”asiallisia vastauksia pyydetään” tai ” vain näiden veneiden omistajien kokemuksia”.
        Olen ihmetellyt tuota käyttäytymistä jo vuosia ja tullut siihen tulokseen, että se liittyy meidän suomalaisten geneettiseen perimään.
        Jos kateus olisi hyvä vientituote, niin me olisimme sen suurtuottajia.
        Muissa länsimaisissa yhteiskunnissa ihmiset suhtautuvat toisiinsa positiivisella asenteella ja näkevät toistensa aikaansaannokset yleensä myönteisessä valossa.
        Tunnen eräänkin keskimääräistä varakkaamman henkilön, joka ei uskalla ostaa haluamaansa autoa naapureiden reaktioiden pelosta.
        Hän pelkää heidän suhtautumisensa muuttuvan, jos pihassa seisoo joku selvästi muiden autojen yläpuolella oleva kärry.
        Näissä merkeissä toinen ääripää voisi olla amerikkalainen kotikatu, jonka naapurit järjestävät juhlat tälle ”lucky devil” tyypille.
        Siellä naapurit keskittävät tarmonsa ja henkiset voimavaransa saavuttaakseen saman kuin tuo naapuri, eivätkä jää pohtimaan kuinka he voisivat parhaiten kampittaa tuota hyvinvoivaa naapuriaan.

        Satunnainen tarkkailija


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuota, kirjoituksen aloittajana vastaajien kommentteja on vielä vaikeampi ymmärtää.. Lukekaa kirjoitus uudestaan..

        Siinä kehuttiin, että on kivaa siirtää tavaraa yhdessä perheen kanssa.
        Vastauksissa sekä kompattiin, että oltiin eri mieltä.
        Pitääkö aina olla samaa mieltä??


    • Anonyymi

      Mukavahan niitä on kannella, mitä muutakaan tekemistä sitä olisi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4435
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2884
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2766
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2753
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2119
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      108
      1272
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe