Raymarine plotterin päivitys

Anonyymi

Onko kukaan päivittänyt Raymarine C 120 Classic plotterin softaa? Minulla softan versio on 4.30 ja uusin on 5.16. Latasin uusimman softan ja tallensin 128 Mb Compact Flash kortille. Kortilla ei muuta kuin päivityspaketista puretut kaksi tiedostoa tallennettuna juureen. Karttakortti pois ja tiedostot sisältävä kortti tilalle. Virta päälle, mutta päivitys ei käynnisty. Avautuu vain maailman kartasto eikä muuta. Olisiko hyviä vinkkejä.

12

854

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kortti pitää alustaa FAT32 formaattiin, ainakin A-sarjan päivityksissä oli noin

    • Anonyymi

      Kiitos vinkistä, kokeillaan tuota.

    • Anonyymi

      Raymarine suosittelee van Scandiskin kortteja ja toteaa samalla epäsuorasti ettei kannata odottaa muiden toimivan.

      • Anonyymi

        Ja korttisi on todennäköisesti liian iso:
        "microSD memory cards used with a/c/e/gS Series MFDs should have a memory capacity of no less than 512MB and no more than 32GB"


    • Anonyymi

      Kortti on Scandiskin valmistama ja koko 128 Mb. Oli vanhassa Canon kamerassa ja jäi ylimääräiseksi. Oli Fat tiedostojärjestelmässä ja Formatoin Fat32 :ksi ja tallensin puretut kaksi tiedostoa kortin juureen. Käyn illalla kokeilemassa.

      • Anonyymi

        Veikkaan ettei toimi koska 32MB on maksimikoko kortille. Asema ei pysty lukemaan isompaa korttia.
        Yleensä kortit on FAT32, mutta formatointi ei ole pahasta.
        Jos sulla on 512MB-32GB kortti, niin ota varuiksi mukaan.


    • Anonyymi

      Kyllä näyttää lukevan ainakin 2GB kortteja, koska laitteen Navionics Gold karttakortti on 2GB.

      • Anonyymi

        Juu 2GB sopiikin täydellisesti välille 512 MB - 32 GB.
        Sen sijaan 128 GB on reilusti välin ulkopuolella.

        Puhun kokemuksesta.
        Omilla laitteilla yksi huoli 128 ja toinen ei.


    • Anonyymi

      Ole tarkka että et päivitä uusinta versiota softasta jos haluat laittaa tutkakuvan karttakuvan päälle. Softan viimeisestä versiosta poistettiin tämä mahdollisuus. Netistä löytyy lisää tietoja jos kiinnostaa.

    • Anonyymi

      v. 5.04 Disabled radar overlay feature for MFDs which have not been interfaced to a heading data source (ex. autopilot, Smart Heading System, ST60 Compass, etc.). Previous C-Series Classic MFD software releases permitted radar overlay when interfaced to a COG (vessel had to have a SOG of at least 2 kts) or heading data source.

      Itse käytän versiota 4.30 kunnes asennan autopilootin tai jonkun tarkuuskompassin.

      • Anonyymi

        Kiitokset vaan tuosta varoituksesta. Kävin Raymarinen versiotiedotteet sivulla ja niinhän tuolla kerrotaan. Juuri tällaisissa kokemusten ja tietojen vaihdossa tämä palsta on parhaimmillaan. Täytynee jättää päivitys väliin, kun muuten järjestelmä toimii hyvin eikä uusiman version 5.16 päivitys tuo nähtävästi mitään sellaista lisäominaisuutta mikä olisi tarpeen. Minulla tosin on Autohelm 6000 autopilotti, joka saa ilmeisesti suuntatiedon Raystar 125 GPS antennilta C120 plotterin kautta. Voi olla, että minulla tuon tutkakuvan laitto kartan päälle säilyisi tuon autopilotin takia, mutta varminta lienee jättää silti päivittämättä. Softan version palautus alaspäin 4.30 versioon ei taida olla ihan helppo juttu. Kiitos vielä kerran tiedoista :)


    • Anonyymi

      C80 Classikissani on 5.16 ja autopilottina SPX-5 ST6000 näytöllä. Hyvin näkyy tutka karttakuvan päällä.

      Laite on todella ronkeli muistikortin suhteen, vain Navionicsin kartta kortit tuntuvat kelpaavan. Voit hyvin kopioida kortilta kartat talteen ja laittaa päivitystiedosto kortille, ei tarvitse tyhjentää tai formatoida. Päivityksen jälkeen pitää nuo lisätyt tiedostot poistaa.

      Mikäli et poistanut karttaan liittyviä juttuja, niin homman pelittää, muuten pitää palauttaa karttatiedostot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      171
      1482
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      715
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      687
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      526
    6. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      123
      513
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      490
    9. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    10. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      49
      479
    Aihe