Miten akvaariota hoidetaan?

Anonyymi

Olen pitkään miettinyt kalojen hankkimista, mutta minua jäi kaihertamaan muutama kysymys.
1. Voiko akvaario hajota ja mitä silloin pitäisi tehdä?

2. Mistä saa kestävän akvaarion?

3. Mitä ruokaa kannattaisi syöttää, ja mistä sitä saisi?

4. Onko kalat vaativia?

8

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akvaario ei voi hajota, alan kaupat myyvät akvaarioita, kalat syövät muroja mielellään eivätkä ole vaativia.

    • Anonyymi

      "1. Voiko akvaario hajota ja mitä silloin pitäisi tehdä?"

      Ei se normaalissa käytössä hajoa mutta voin kuvitella että jos sitä vedet sisällä vaikka yrittää siirtää niin enpä tiedä miten käy. Jos hajoaa niin vesivahinkohan siitä tulee jonkinmoinen, laminaatit/parketit ei varmaan tykkää. Eikä tietysti ne kalat.

      "2. Mistä saa kestävän akvaarion?"

      Akvaariokauppoissa olevat kestänevät normaalin käytön, jos jotakin erikoisen lujaa tarttee niin kannattaa kysyä.


      "3. Mitä ruokaa kannattaisi syöttää, ja mistä sitä saisi?"

      Niistä akvaariokaupoista saa ruokaa ja neuvovat mitä mikäkin kala vaatii. Aika yleinen virhe on se että ruoan saanti huolestuttaa ja tulee annetuksi liikaa.


      "4. Onko kalat vaativia?"

      Osa on hyvin vaativia ja osa helppoja. Makean veden kaloja, ainakin osan niistä, saa helpohkosti menestymään mutta merivesiakvaarion kanssa vaikeustaso hyppää aivan eri lukemiin, ei kyllä sellaisella kannata aloittaa.

      Pääasiahan on että vesi, jossa ne kalat uivat, on oikeanlaista. Eli lämpötila, veden kovuus ja happamuus pitää olla oikein, suodattimien pitää olla kunnollisia ja niitä pitää huoltaa säännöllisesti ja vedestä pitää osa vaihtaa säännöllisesti. Yhdenlaisessa vedessä menestyvät yhdenlaiset kalat ja toisenlaisessa toiset. Samaan veteen ei voi laittaa mielensä mukaan kaikkia kivan näköisiä.

      Veden kanssa on sillä lailla että mitä enemmän sitä on, sen tasaisemmin sen laatu pysyy samana. Siitä tykkäävät kalat ja akvaarion omistaja (kun ei tartte aivan niin usein niitä huoltotoimenpiteitä harrastaa). 100 litraa pienemmästä ei kannattane aloittaa.

    • Anonyymi

      1. Voi, mutta ei ole itsellä koskaan käynyt. 250L akvaariota tullut useat kerrat liikuteltua, vaikka sisällä ollut paljon vettä. Toki varovainen kannattaa olla, ja en suosittele liikuttelemaan täysinäisenä. Ei ne yleensä "mosahda" hajalle, vaan alkavat pikkuhiljaa vuotamaan. Toki, jos iskee lasin johonkin, niin voi olla suurempi vesivahinko tulossa. Kannattaa pitää kuivausvehkeitä akvaarion lähellä. Yleisin ongelma on, että sauma alkaa vähitellen tihkumaan vettä. Jolloin akvaario tarvinnee tyhjentää, ja sauma paikata myrkyttömällä silikonilla. Itsellä ei tälläistä ole koskaan tapahtunut.

      2. Jos pelaisin varman päälle, ottaisin metallikehyksellisen akvaarion, jossa on normaalia paksummat lasit. Kehys suojaa lasien reunoja kolhuilta, ja muutenkin antaa tukea rakenteelle. Ainut, että kannattaa sitten kysyä liikkeestä millainen alusta akvaariolle kannattaa olla pöydällä. Sinne akvaarion alle kun jää kehyksen kanssa jokunen milli. Pohjalasiin tulee notkojännitys, jos ei ole riittävää tukea alapuolella.

      3. Akvaarioliikkeistä ja ihan joistain marketeistakin saa vaikka perushiutaleruokia kaloille, ja tabletteja pohjakaloille. Itse syötin joskus lehtikaloille ulkoa pyydettyjä hyttysentoukkia. Kelpasivat hienosti! Yksisääntöhän ruokkimisessa menee siten, että sen verran hiutaleita, ettei pohjalle asti ehdi vajoamaan.

      4. Osa on, osa ei. Aloittelijan kannattaa pysyä peruskaloissa. Jotain miljoonakaloja/platyjä/miekkapyrstöjä, perusmonnisia (kupari/täplämonninen), partamonni, piikkisilmä, ehkä kelta/tiikeribarbeja, palettikala. Toki tiikeribarbi ei sovellu kovin hyvin pitkähuntuisten miljoonakalaurosten kanssa olemaan.

      Ja muista hankkia vähintään se 100L akvaario. Pienempi toki näyttää söpöltä ja voi tuntua helppohoitoisemmalta, mutta minimi 100L on kaloille parempi, ja niin myös itsellesikin. Itse en välttämättä partamonnia ottaisi 100L akvaarioon, vaikka käytetyn ensiakvaarion mukana sainkin sellaisen. Se kun kasvaa kuitenkin melko isoksi.

      Muista myös suorittaa osittaisia vedenvaihtoja, akvaario tarvitsee sitä. Vaikka 1/3 vedestä kerran kahdessa viikossa.

      • Anonyymi

        "Voi, mutta ei ole itsellä koskaan käynyt. 250L akvaariota tullut useat kerrat liikuteltua, vaikka sisällä ollut paljon vettä. Toki varovainen kannattaa olla, ja en suosittele liikuttelemaan täysinäisenä."

        Millä tavalla akvaariota pystyy liikuttamaan varsinkin täysinäisenä? Vielä tuon kokoista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Voi, mutta ei ole itsellä koskaan käynyt. 250L akvaariota tullut useat kerrat liikuteltua, vaikka sisällä ollut paljon vettä. Toki varovainen kannattaa olla, ja en suosittele liikuttelemaan täysinäisenä."

        Millä tavalla akvaariota pystyy liikuttamaan varsinkin täysinäisenä? Vielä tuon kokoista?

        Pakettiautolla, missä takalavanostin. Tosi näppärä akvaarion liikuttamiseen.


    • Anonyymi

      Ykköskohtaa voisi vielä täydentää siltä varalta että kun miettii kaikkea muuta asiaan liittyvää alkuinnostuksen vallassa niin kenties pääsee unohtumaan akvaarion paino. Vähänkin kunnollisen kokoinen painaa yli sata kiloa ja pitää vähän katsoa sitäkin minkä päälle sellaisen voi laittaa.

    • Anonyymi

      Erittäin paljon kiitoksia vastauksista! :D

    • Anonyymi

      Ole hyvä, on hauskaa trollata kanssasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      54
      4508
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      86
      3691
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3151
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe