Missä mahtaa olla vika kun autoni pitää ovisummeria muistuttavaa ääntä? Ääni kuuluu jostain kuskin puolelta edestä. Tämä tapahtuu silloin kun lähden liikkeelle ja nopeus nousee 20km/h. Eli liikkeelle lähtö aktivoi äänen. 5-8 sekuntia kestää ja sitten loppuu. Ääni alkaa uudestaan kun asetan vakionopeudensäätimen haluttuun nopeuteen ja myös silloin kun sen otta pois päältä Cancel-napista. Merkkihuollossa kävin ja mistään ei tule vikakoodia ja kaikki laitteet toimii. Asentajakaan ei osannut sanoa mistä ääni tulee.
Mazda 6 vm -05 mysteeriääni
7
170
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi mahdollinen aiheuttaja on jarrutehostin. Kun jarrutehostimesta kuluu akselitiiviste niin, että alipaine pääsee vuotamaan ulos akselitiivisteen välistä. Tämä vuoto aiheuttaa summerimaisen äänen.
Testi. Kun ääni alkaa, paina hieman jarrupoljinta. Jos ääni vaimenee tai häviää, on vika tehostimessa. Tiivisteitä tehostimeen ei saa erikseen.- Anonyymi
Vaikuttaako jarrutehostin jollain tapaa vakionopeudensäätimeen?? Koska kun laitan vakkarin päälle niin sama ääni alkaa. Kun ajaa vakkari päällä niin pitää ääntä n. 1 sekunnin pätkinä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttaako jarrutehostin jollain tapaa vakionopeudensäätimeen?? Koska kun laitan vakkarin päälle niin sama ääni alkaa. Kun ajaa vakkari päällä niin pitää ääntä n. 1 sekunnin pätkinä.
Toimiiko vakionopeussäädin sähköisesti vai alipaineella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toimiiko vakionopeussäädin sähköisesti vai alipaineella?
Sitä en tiedä kummalla se toimii.
- Anonyymi
Nopeusmittarin vaijeri rispaantunut mäzä munas 🎅🤶
- Anonyymi
Oletko ihan tonttu? Tietenkin syynä on katkojan kärkien liian pieni kärkiväli ja ne kipinöi siellä virranjakajan sisällä aiheuttaen ääntä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko ihan tonttu? Tietenkin syynä on katkojan kärkien liian pieni kärkiväli ja ne kipinöi siellä virranjakajan sisällä aiheuttaen ääntä!
Kerro sitten se miksi ääni loppuu välillä. Ja millä tavalla väärä katkojan kärkiväli vaikuttaa vakionopeudensäätimen käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2293259Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552923Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141939Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121473- 1221436
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4591344Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330