Garmin drive 40 karttojen päivitys Linuxilla?

Anonyymi

7

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin se sinua haittaa, taitaa puuttua sekä Garmin että Linux.

      Fiksu tietysti löytää oikean Garmin sivuston mistä ladata Linuxiin.
      Enpä sitä tähän linkitä koska linkkiviesteillä on joskus taipumus hävitä.

      • Anonyymi

        Tämmöisten kommenttien vuoksi Linux ei tule koskaan yleistymään. Tuen saaminen laitteisiin on mahdotonta kun Linux yhteisö vain viisastelee netissä.


    • Anonyymi

      Minulla on Garmin, ei tosin tuo malli. Kytken usb:llä koneeseen ja laite avautuu tiedostohallintaan ja hiirellä vedän uuden kartan oikeaan hakemistoon.

    • Anonyymi

      Siitä on jonkin verran aikaa kun itselläni oli viimeeksi Garminin navigaattori, mutta itselläni ollut navigaattori ainakin näkyi linuxissa USB-massamuistina. Karttojen päivittämiseksi riitti, kun latasi Garminin sivuilta uusimmat kartat muistaakseni .zip -pakettina. Purki paketin ja kkopioi sen navigaattoriin komentoriviltä tai tiedostoselainta käyttäen. En muista varmasti, mutta saattaa olla, että navigaattoriin kopioidun kartan tiedostonimeä piti muuttaa, jotta navigaattori tajusi hyödyntää sitä. Googlella pitäisi löytyä ohjeita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe