Vilkun käyttö

On se hauskaa katseltavaa. Kun ollaan nuolivaloilla varustetussa risteyksessä josta saa kääntyä vain yhteen suuntaan, niin kaikki vilkuttaa sinne menosuuntaan päin. Vaikka vaihtoehtoisia ajolinjoja ei edes ole. Helsingissä ei kukaan käytä vilkkua tällaisessa risteyksessä.

Kaistanvaihto Turussa taas muistuttaa juopuneen horjahdusta. Ei mitään ennakkovaroitusta, vilkusta puhumattakaan. Koukataan vaan siihen rakoon mihin sattuu mahtumaan. Näissä tilanteissa Helsinkiläiset puolestaan käyttävät vilkkua. Eli vaihtavat kaistaa asiallisesti. Kyllä me turkulaiset ollaan aikas törppöjä!

Kokeilin tänään jättää vilkuttamatta risteyksessä, josta voi kääntyä vain yhteen suuntaan. Sillä seuraukselle, että perässä olevien torvet alkoi soida. Vaan hurjat harakiri-kaistanvaihdot turkulainen hyväksyy siitä vaan ja ilman vilkkua.
141402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Joo, olen huomannu saman. Sille kaistaa vaihtavallekin olis elämä helpompaa, jos se käyttäis vilkkua! Tietäisi antaa tilaa. Muutenkin täälläpäin ainakin on tapana, että ensin jarrutetaan ja sitten kun pyörät kääntyy niin vilkutetaan vasta sitten. Vilkutuksen tarkoituksenahan olisi ilmoittaa muille AIKOMUKSESTA..

Äänestä

"Kun ollaan nuolivaloilla varustetussa risteyksessä josta saa kääntyä vain yhteen suuntaan, niin kaikki vilkuttaa sinne menosuuntaan päin. Vaikka vaihtoehtoisia ajolinjoja ei edes ole. Helsingissä ei kukaan käytä vilkkua tällaisessa risteyksessä."

Sattumoisin laissa sanotaan, että kääntyessä pitää käyttää suuntavilkkua AINA! Nuolivalo ei ole mikään vapautus siitä... Laki on laki, oli se tyhmä tai ei.

Äänestä
  • kaistanvaihdosta? Siinä sentään siirretään ajoneuvoa sivuttaissuunnassa siten, että samalla sekä AJOLINJA- ETTÄ AJOKAISTA MUUTTUU. Eli se on hiukkasen paljon vaarallisempaa sivuttaista liikkumista kuin valo-ohjatussa risteyksessä oikeaa kaistaa ajaminen. Jos minä olisin poliisi, katsoisin enemmän sormien läpi nuolivaloristeyksessä vilkuttamatta jättämistä kuin kaistanvaihtoa ilman vilkkua. Olisiko niin, että Hesassa poliiseilla ei olisi pienintäkään resurssia puuttua vilkun käyttöön risteyksissä..? Yhtenä syynä jatkuvat ruuhkat.

    Äänestä

Halvat on huvit sullakin...Kuluuko sun vilkkus kovasti jos sitä kääntyessä käyttää, en jaksa edes miettiä moista.
Kaistanvaihdosta ja vilkunkäytöstä olen kylläkin samaa mieltä, tosin Helsingissäkin näkee hyvin usein vastaavaa...

Äänestä

No toi kaistanvaihto homma on kyllä ihan asiallinen kommentti. Itseäkin ottaa päähän kun se vilkku vilahtaa korkeintaan kerran ja samaan aikaan kun ollaan jo tulossa kylkeen.

Tämä nuolivaloilla varustetussa risteyksessä vilkuttaminen taas. Joku oli jo sanonutkin täällä että mitäs siinä häviät jos vilkutat tai jos muut vilkuttaa. Lain mukaan siinä tosiaan pitää vilkuttaa ja ajatteleppa jalankulkijoita ja pyöräilijöitä jotka on tulossa eri suunnasta eivätkä näe liikennemerkkejä tai valoja. Pitäisikö heidän osata ulkoa kaikki risteykset, että missä käännytään mihinkin suuntaan? Siinä on vähän hankala lähteä ylittämään tietä kun ei ole aavistustakaan mihin suuntaan autot lähtevät risteyksestä kaasuttelemaan. Valitettavasti ku jalankulkija tai pyöräilijä siinä törmäyksessä häviää vaikka olisi miten oikeassa.

Äänestä
  • Tuohon kaistanvaihtoon voi ainakin kommentoida sen verran, että niin hyvä kuin ajatus olisikin siitä vilkun käytöstä niin se perusturkulainen kenen eteen olet kaistaa vaihtamassa kiihdyttää ja tunkee sen autonsa nokan sinun puskuriin ja syyllinen olet sinä. Siinä varmaan on suurin syy tuohon kaistanvaihtoon, jos vilkutat et vaihda tai kolaroit.

    Ja nuolivaloilla kääntymisellä vilkutukseen sen verran että niin idioottimainen kuin laki onkin niin kyllä sitä pääkaupunkiseudullakin noudatetaan aina silloin kuin virkavallan työsuhdeajoneuvoja on näkyvissä...

    Mutta pääasiallisesti turkulainen liikennekulttuuri on jopa vaarallista muualta tänne tuleville...

    Äänestä

  • joppi kirjoitti:

    Tuohon kaistanvaihtoon voi ainakin kommentoida sen verran, että niin hyvä kuin ajatus olisikin siitä vilkun käytöstä niin se perusturkulainen kenen eteen olet kaistaa vaihtamassa kiihdyttää ja tunkee sen autonsa nokan sinun puskuriin ja syyllinen olet sinä. Siinä varmaan on suurin syy tuohon kaistanvaihtoon, jos vilkutat et vaihda tai kolaroit.

    Ja nuolivaloilla kääntymisellä vilkutukseen sen verran että niin idioottimainen kuin laki onkin niin kyllä sitä pääkaupunkiseudullakin noudatetaan aina silloin kuin virkavallan työsuhdeajoneuvoja on näkyvissä...

    Mutta pääasiallisesti turkulainen liikennekulttuuri on jopa vaarallista muualta tänne tuleville...

    Vaarallinen oli osuva ilmaisu, ja ihan tosi.

    Äänestä

  • Näin livenä tuon uutisessa mainitun jälkimmäisen tapahtuman! Oli kamalaa katsella, tuntui kuin jossain ulkomailla olisi ollut... Onneksi syylliset löytyivät ja saivat tuomion, pakenivat tuon hakkaamisen jälkeen nimittäin paikalta...

    Äänestä

mua itseäni ärsyttää niin jumalattoman paljon kun ihmiset eivät käytä vilkkua kääntyessään kaistalta josta saa kääntyä vaan yhteen suuntaan. vituttaa kun ei tiedä esim. kun on itse kääntymässä vasemmalle että onko sieltä joku tulossa suoraan vai kääntymässä.

jos kerran viestin toinen pointti oli, että kannattaisi ajatella muita vähän kun vaihtaa kaistaa niin hyvä jumala sentään kannattaa ajatella muita myös kun on kaistalla, josta saa kääntyä vaan yhteen suuntaan.

Äänestä

Näyttää se vilkun käyttö Turussakin vähentyneen vuosien mittaan ja on kohta Helsingin tasolla.

Äänestä
  • Laki määrää käyttämään vilkkua aina käännyttäessä yms. Mahdollisesti punaisia päin (lakia rikkoen) kulkeva jalankulkija tai pyöräilijä ei voi välttämättä tietää mikä kaista on kääntyvien ajoneuvojen kaista - näin ollen jalankulkija/pyöräilijä olettaa vilkuttoman autoilijan ajavan suoraan. Myös hälytysajoneuvojen varalta suuntavilkkua on hyvä käyttää - hälytysajossa oleva ajoneuvo, joka mahdollisesti ajaa päin punaisia tietää varoa kääntyviä ajoneuvoja, kun vilkkua käytetään. Ja muutoinkin - vastaantuleva ajoneuvo ei voi aina tietää miltä kaistalta käännytään, siksi vilkku on hyvä olla päällä. Suuntavilkku on myös mielestäni viestitys muille, että aikoo noudattaa kääntyvän kaistan kääntymisvelvoitetta. Onhan liikenteessä niitäkin, jotka eivät aina noudata ajokaistamääräyksiä.

    Äänestä

Laki kieltää myös ylinopeudet, kieltoalueelle pysäköinnin, kännykkään puhumisen ilman handsfreetä ajon aikana, kännissä ajamisen............

Ton kaiken te teette, jonka laki kieltää. Vaarallisin kuljettaja liikenteessä on tämä pakollisen kääntymisen yhteydessä punaisissa odottava vilkuttaja, ja vauhdissa sitten toisten vilkutuksia kyttäävä. Menee se huomio omasta ajotavasta hakoteille!
Jää siinä omat kaistanvaihtoaikomukset itseltä vilkuttamatta.
Voi teitä..

Äänestä

Vilkun käyttö on tarkoitettu muille tiellä liikkuville tiedoksi. Kadulla on liuta sellaisia kulkijoita, jotka eivät tiedosta, että joltakin kaistalta pääsee vain yhteen suuntaan ja joltain taas ei. Monissa risteyksissä on sitäpaitsi tunnistimet jotka anatavat vihreää valoa tarpeen mukaan. Silloin valojen väri eri suunnista ajettaessa voi vaihdella liikenteen mukaan. Monet pyöräilijät näyttävät kuvittelevan, että jos yhteen suuntaa palaa punainen he voivat ajaa myös punaista päin, "koska poikittaiselle liikenteellekin näyttäisi palavan punainen". He eivät huomaa, että juuri sille heidän eteensä kääntyvälle liikenteelle palaakin vihreä, jota he kuitenkaan eivät voi vastakkaisesta suunnasta tullessaan voi nähdä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turkulainen kirjoitti:

On se hauskaa katseltavaa. Kun ollaan nuolivaloilla varustetussa risteyksessä josta saa kääntyä vain yhteen suuntaan, niin kaikki vilkuttaa sinne menosuuntaan päin. Vaikka vaihtoehtoisia ajolinjoja ei edes ole. Helsingissä ei kukaan käytä vilkkua tällaisessa risteyksessä.

Kaistanvaihto Turussa taas muistuttaa juopuneen horjahdusta. Ei mitään ennakkovaroitusta, vilkusta puhumattakaan. Koukataan vaan siihen rakoon mihin sattuu mahtumaan. Näissä tilanteissa Helsinkiläiset puolestaan käyttävät vilkkua. Eli vaihtavat kaistaa asiallisesti. Kyllä me turkulaiset ollaan aikas törppöjä!

Kokeilin tänään jättää vilkuttamatta risteyksessä, josta voi kääntyä vain yhteen suuntaan. Sillä seuraukselle, että perässä olevien torvet alkoi soida. Vaan hurjat harakiri-kaistanvaihdot turkulainen hyväksyy siitä vaan ja ilman vilkkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu