Huomasin eilen autoni sisäpuolelle tulleen vesilätäkön keskellä kumimattoa. Poistin kumimaton ja huomasin, että matto sen kumisen allakin oli kosteahko. Päivä oli todella sateinen, mutta eihän vettä pitäisi sisälle päästä?!
Kokemuksia? Mikä neuvoksi? Vuotaako jokin jostakin? Miten ongelman saisi korjattua?
Auto: Audi A6 C7 Avant -12 (2.0 Tfsi)
Kokemuksia? Mikä neuvoksi? Vuotaako jokin jostakin? Miten ongelman saisi korjattua?
Auto: Audi A6 C7 Avant -12 (2.0 Tfsi)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oliko varmasti vettä eikä öljyä?
Se on kyllä hyvä täältä kysyä että vuotaako jostakin.
Et ite oo ajatellu tutkia asiaa.
Apukuski laskenut alleen koska kaahaat kuin mielipuoli. Aja siis rauhallisemmin. Opettele myös vilkun käyttö.
Käy lukemassa ja kysymässä audifinns foorumilla. Täällä on nämä vajaapäiset vauhdissa.
toleranssit kohillaan.....
Katso onko tuulilasin alareunassa oleva tiiviste kunnolla paikoillaan, ettei vaan olisi apurin puolella tuulilasin ja tiivisteen välissä rakoa josta vesi valuu sinne muovi paneelin alle. Apurin puolella on usein ilmanotto aukko josta tuuletin saa ilmansa ja siitä tiivisteen raosta vesi valuu aukon päälle ja
tuuletinmoottorin kautta vesi tippuu sitten lattialle. Huonolla tuurilla siellä vuodon tiellä saattaa olla joitain sähköhärpäkkeitä ja muutama tippa väärään paikkaan saattaa maksaa sitten paljon rahaa. Jos et itse löydä vuodon syytä, niin vie autosi korjaamolle ennenkuin vuoto tekee suurempaa tuhoa.
Ja lattialla penkin alla on sähkö komponenttia jotka eivät saa kostua!
Kolmantena mahdollisuutena siihen, että vettä tulee matkustajan tai apurin jalkatilaan on myös siinäkin. Että ne moottoritilan puolella olevat kaksi vedenpoistoaukkoa ovat tukkeutuneet. Ainakin B6 ja B7 korimalleissa pitää ensin irroittaa akku ja akkuteline, myös se isomuovilevy ja yksi pitkä kumitiiviste ennen kuin näitä kahta tukkeutunutta vedenpoistoaukkoa pääsee aukaisemaan/puhdistamaan.
Taidat puhua A4:sta vaikka alunperin kyse A6:sta
-no en tunne onko A6:ssa samanlainen rakenne kun noissa A4:ssa, mutta ei noissa akkua irroittaa tarvi että vedenpoistoreiän akun alta saa putsattua ja siinä olevan tukkeutuvan kumitutin jonka syytä tulvat usein on revittyä irti ja heitettyä mäkeen ellei jo ole heitetty, kaukalon päissä on myö aukot joista veden pitäisi päästä lokarien sisäpuolille -eli aukkoja on 3kpl.
Trolli postannut tämän jo melkein joka merkistä. Palsta täysin pilattu pelkkää TROOOOL TROOOL. Huom yksi häirikkö saanut tämän aikaan. .mellastaa melkein kaikkien merkkien palstoilla.