Minä taas äänessä

Kalle-Artturi

Luin tuossa vanhaa kirjoitustani. Minäkö siinä ihan itse kirjoitin? Taisin kuitenkin itse olla kun tuota vanhaa tapaani ruunep. nimimerkillä yritin.

Monien vuosien ajan, ehkä parin vuosikymmenienkin, olen palstalla kirjoitellut.

Tämä on ollut tapaiselleni ihmiselle hyvää aikaa. Olen päässyt kokeilemaan kirjallisia kykyjäni, jotka niin usein olette todenneet huonoiksi, mutta ilokseni joskus myös kelvollisiksi tai jopa hyviksi.

Kiitos mahdollisuudesta olla mukana! En osaa pysyä kokonaan poissa vieläkään.

4

162

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa viihtyvyyttä on näillä palstoilla kirjoittelu, varsinkin jo noin pitkään kirjoittaneella! Muodostuu tunne eräänlaisesta kodikkuudesta, tuttujen nimimerkkienkin näkyessä. Paljon ja kauan osallistuneena palstaveteraanina, kuulut tietenkin Kalle Artturi mukaamme!.

      Meidän sukupolvemme onkin ensimmäinen, jolla on ollut mahdollisuus jakaa ajatuksiaan, ja virtuaalisesti tutustua muiden ajatusmaailmaan. Siinä suhteessa ollaan ihan etuasemassa.

      Monesti olet vuosien varrella vedonnut hyvään palstahenkeen Kalle Artturi, pysy vieläkin mukanamme !

    • Nykyisin puhutaan arkisesti somesta, mutta sehän on yhtä tylsä sana kuin Kela tai sote tai kiky. Melkein runolliselta vaikuttaa tuo sanonta virtuaalinen maailma, lumetodellisuus, mielikuvituksen linnunrata. Yllättävän suurta kirjoittajajoukkoa on vetänyt varsinkin aiemmin mukaansa runomuotoinen ilmaisu, säkenöivät säkeet, raikkaat ja joskus rupisetkin riimit. Ruune jo nikkinsä velvoittamana on runoruusuja jakanut, mutta myös syntyjä syviä tutkaillut , saanut paljon aloituksiinsa myötäpähkäilijöitä pohtimaan, milloin on laitettu hanttiin ja oltu vastarannan kiiskinä, milloin myötäsukaan silitelty.

      Miksi pitäisi arvioida itseään tai toisia täällä kelpoisuusasteikoilla. Sanottavaansa voi halutessaan hioa , mutta aina on sisältö tärkein, itselleen luontevasti ilmaistuna. Vuorovaikutus on aina antoisaa, ja kyllä tämä virtuaalisuuden muoto hyvin maanläheiseltä tuntuu, jokaisen viestin takana ihminen. Nämä viestit eivät noin vaan haihdu taivaan tuuliin, kuten ennen esi-isiemme savumerkit. Muuttaneeko tällä palstalla piipahtelu kenenkään maailmaa tai maailmankuvaa, mutta ainakin hetken kerrallaan saa hipaista erilaisten ja toisaalta myös yllättävän samanlaisten kanssakirjoittajien maailmaa.

    • Kiitos Sini-Sirkku ja Ramoona. Te kaksi olette niitä palstalaisia, jotka olette kuin eräänlaisia mielialan ylläpitäjiä.

      Me vietämme monet täällä kuin elämämme syksyä. Hyvää ehdoista oloa itse kullekin!

    • Onnekseni nämä palstat eivät ole mitään kirjoituskilpailuja.

      Tännehän voi kirjoitustaidotonkin väännellä omiaan kaikkine puutteineen ja virheineen, kunhan asiansa saa jotenkuten takelleltua esiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1364
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      460
      1084
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      160
      651
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      47
      575
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      574
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      558
    7. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      41
      544
    8. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      516
    Aihe