Löytyykö nykyaikaista pdf-lukijaa?

Xpdf näyttää aivan karmealta, eikä se edes toimi kunnolla. Onko mitään parempaa vaihtoehtoa?
6151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikös porukka tuossa ympäristössä käytä yleensä Evinceä? Evince on mm. Ubuntun oletus dokumentinlukija. Itse käytän Okularia, joka on KDE:n vastaava.

Äänestä
  • Olihan tuo Evince näköjään Synapticin mukaan asennettu. On nimeltään Asiakirjakatselin. Ei pitäisi näköjään suomen kieltä joka paikassa käyttää. Tämä 10 Debian yritti alun perin aukoa pdf:t Libreofficella, ja sen vuoksi kiireellä etsin Xpdf:n.

    Äänestä

Gnome -työpöytäympäristössä on dokumentienlukuohjelma nimeltä Evince. Englanninkielisessä Gnomessa tuo näkyy myös nimellä Document viewer. Evince toimii hyvin pdf-lukuohjelmana.

Gnome -työpöydässä on myös toinen dokumenttien lukuohjelma nimeltä Gnome Documents, joka näkyy englanninkielisessä Gnomessa yksinkertasesti nimellä Documents. Tuo työkalu osaa myös avata pdf -tiedostot Evincessä jos niin halutaan.

Kolmas pdf -tiedostojen lukemiseen sopiva ohjelma on Atril, joka tunnetaan myös Mate document viewer -ohjelmana ja on osa Mate -työpöytää.

Kaikki nuo löytyy Debianista ja mikään ei estä esimerkiksi Atrilin asentamista Gnome -työpöytää käytettäessä jne.


KDE -työpöytää jne varten on lisäksi Qt -pohjaisia dokumenttien lukuohjelmia.

T. miksuh

Äänestä

Evince on oletuksena asennettuna Debianissa esimerkiksi Gnome -työpöytää käytettäessä.

T. miksuh

Äänestä
  • Cinnamon on minulla työpöytänä ja järjestelmä asennettu netinstallerilla. Tuo Evince (Asiakirjakatselin) siis on asentunut mukana , mutta jostain syystä oletuksena yritti avata pdf:t LibreOfficella. Kiireellä sitten asensin Xpdf:n, kun meni jotenkin ohi tuo Evince.

    Äänestä

Turhia nuo pdf:lukijat johan nettiselaimetkn noita nyt lukemaan pystyy
ja osaahan raapustus ohjelma gimp lukemisen lisäksi kirjoittaakin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Xpdf näyttää aivan karmealta, eikä se edes toimi kunnolla. Onko mitään parempaa vaihtoehtoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu