http://www.redbooks.ibm.com/redpieces/pdfs/sg248851.pdf
Ei ole x86, mutta en ymmärrä mikä se sitten on. Linux on kuitenkin tuettu kuten kuuluukin.
https://www.ibm.com/fi-en/marketplace/z15/details
Mitä cpu arkkitehtuuria IBM z15 käyttää?
9
332
Vastaukset
- Anonyymi
CPU arkkitehtuurina on ilmeisesti IBM Power Platform. Ainakin Debian tukee virallisesti kyseistä CPU arkkitehtuuria (PPC64el).
T. miksuh - Anonyymi
Z - arkkitehtuuri
OS:ä on :
z/OS® V2.4, 2.3, 2.2
Linux on Z (our partners are Red Hat, Canonical and SUSE)
z/VM® 7.1 ,6.4
z/VSE® V6.2
z/TPF 1.1
KVM hypervisor for IBM Z (offered by Linux distribution partners) - Anonyymi
Tuo lainaus ei kertonut yhtään mitään CPU -arkkitehtuurista. kuten sanottua kyseessä on ilmeisesti IBM Power Platform -arkkitehtuuri. Ja kuten sanoin esimerkiksi Debian tukee kyseistä arkkitehtuuria virallisesti, maininta siitä on Debianin virallisessa wikissä ja asennuslevyt on ladattavissa Debianin sivuilta. Toki myös esim Redhat tukee tuota arkkitehtuuria. Olisi outoa jos se ei tukisi, koska IBM omistaa nykyään Redhatin.
CPU arkkitehtuurin saa selville helposti esimerkiksi komentoriviltä esimerkiksi komennolla:
uname -r
Tuo komento palauttaa kernelin version ja prosessoriarkkitehtuurin.
T. miksuh - Anonyymi
Tukea tarjoo ainakin Redhat, Ubuntu ja Suse
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_on_z_Systems
Toki kyseistä ydintä voi käyttää millä tahanasa linuxjakelulla. - Anonyymi
Kyse ei ole vain kernelistä. Kuten sanoin edellä ppc64el, eli IBM Power Platform on virallisesti tuettu prosessoriarkkitehtuuri Debianissa ihan yhtälailla kuin esim x86 (i386 ja amd64) jne. Eli Debian on kokonaisuudessaan asennettavissa myös ppc64el -arkkitehtuurin koneille.
Tuossa on mainittuna yhteistyökumppaneina Redhat, Ubuntu ja Suse, koska niiden kaikkien takana on kaupallinen yritys, joka voi toimia yhteistyökumppanina . Se ei kuitenkaan tarkota sitä, että Debian ei tukisi IBM z15:tä. Pitäänyt taas muistaa, että Ubuntuhan perustuu Debianin kehitysversioon.
T. miksuh- Anonyymi
Kai siinä nyt debian pyörii, miksei pyörisi.
- Anonyymi
Mitä hittoa sinä jankutat, IBM System z ei ole Linux kernelin tukemia prosessoriarkkitehtuureja. Linux putosi kyydistä samaan aikaan kun ISA-väylistä luovuttiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä hittoa sinä jankutat, IBM System z ei ole Linux kernelin tukemia prosessoriarkkitehtuureja. Linux putosi kyydistä samaan aikaan kun ISA-väylistä luovuttiin.
Valetta taas!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303898
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631324Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951266Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671135Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47911
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39851