aaltojen tuplarytinä voi kaataa veneen

Anonyymi

jos ajatellaan pienehköä venettä luokassa 6-10 metriä ja ajatellaan että se ajaa 17metrin tuulessa sivutuulessa. nyt tulee iso aalto ja vene kallistaa runsaasti. ei hätää sillä veneen suuntavakavuus riittää ja vene oikaisee itsensä...vaan jos tuleekin oikeassa rytmissä toinen iso aalto kylkeen ennen kuin vene on ehtitynyt edellisestä suoristua. silloin kuuluu yleensä PAM ja pärskkeet lentää. huono vene kaatuu tällaisessa tilanteessa. hyvän veneen kuljettaja pelästyy.

rautaiset laivat ei kaadu koska niissä on tuhansia tonneja massaa. mutta tällä palstalla on veneilijöitä eikä laivureita,


jos muuten jollakin on myydä 147 kappaletta käytettyjä tiskiharjoja niin olen kiinnostunut. harjaa niilä pilssin keväisin purkkarista. uusia ei malta ostaa tuohon tarkoitukseen. omasta keittiöstä tulee kyllä kaksi harjaa kuukaudessa mutta se tekee kevääseen mennessä vasta 14 harjaa.

3

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt olisi hyvä keli asiaa kokeilla, mutta en uskolla.
      Mulla on tiskiharjana tule hakemaan.

    • Anonyymi

      Tuohon ”rautaiset laivat” täytyy todeta kuten ukkini aikoinaan sanoi kun kysyin, miten tuo rautalaiva voivat pysyä pinnalla. Tähän hän lausui, että ne on tehty laivaraudasta.
      Se riitti tuolloin minulle oikein hyvin.
      Minulta ei tiskiharjoja riitä valitettavasti myytäväksi asti. Kannattaa kysellä käytettyjen tiskiharjojen välittäjiltä.
      T. Hyvän veneen kuljettaja

    • Anonyymi

      Tjaa,vaikuttaneekohan aallon tulokulma suhteessa veneen keulaan?Meinaan viitaten Luotsiveneen kaatumiseen.Tiskiharjoihin suosittelen kirpputoreja/kierrätyskeskuksia,kierrätys kun on tänäpäivänä pop.Maailma pelastuu kuten samaa veneilyäsi harrastava Thunberg todisti ja Mårtenson puki sanoiksi:Kaikki paitsi purjehdus on turhaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe