Akvaarion paino ja liikuteltavuus?

Anonyymi

Minkähän painoisia tuollaiset n. 180 litran akvaariot ovat tyhjinä? Pystyykö yksi perusterve hyväkuntoinen nainen esim. nostamaan sellaisen yksin akvaariokaapin päälle, vai tarvitaanko siihen jo kaksi henkilöä? Onko olemassa kevyemmästä materiaalista valmistettuja akvaarioita vai ovatko ne kaikki aina lasia?

Entä jos haluaa vaihtaa asunnon sisällä akvaarion paikkaa, millä tavoin se onnistuu täysinäisenä, vai pitääkö se aina tyhjentää ennen siirtelyä?

2

2099

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Minkähän painoisia tuollaiset n. 180 litran akvaariot ovat tyhjinä?"

      Olisiko viitisenkymmentä kiloa!

      "Pystyykö yksi perusterve hyväkuntoinen nainen esim. nostamaan sellaisen yksin akvaariokaapin päälle, vai tarvitaanko siihen jo kaksi henkilöä?"

      Pelkän painon puolesta ehkä. Mutta se on hankala nostettava kun pitäisi saada tasaisesti nousemaan ettei tule mitään pahoja vääntöjännityksiä.

      "Onko olemassa kevyemmästä materiaalista valmistettuja akvaarioita vai ovatko ne kaikki aina lasia?"

      Akryylistä tehdään myös mutta eivät kotiakvaarioissa ole yleisiä. Isoissa yleisöakvaarioissa niitä on enemmän. Materiaalina akryyli on lasia kalliimpaa, herkempää naarmuuntumaan ja kestää paremmin iskuja. Akryyliakvaarion puhdistaminen on vaikeampaa kun pitää pelätä niitä naarmuja.

      "Entä jos haluaa vaihtaa asunnon sisällä akvaarion paikkaa, millä tavoin se onnistuu täysinäisenä, vai pitääkö se aina tyhjentää ennen siirtelyä?"

      Esim. 180 lirainen painaa veden ja hiekan kanssa yli 200 kiloa. Vaikeata sitä on sellaisena liikutella jo ihan painon puolesta eikä tuollaisen vapaasti loiskumaan pääsevän vesimassan liikuttelu muutenkaan ole helpoimmasta päästä.

      Itsellä oli joskus vähän alle 100 litrainen ja jos tuli liikuttelutarve, tyhjäsin altaan suosiolla. Osa vedestä ämpäreihin, kalat sinne, loput vedet pois ja sitten kun allas on siirretty niin ämpäreistä vedet takaisin ja uutta vettä vähän lisää tilalle. Hoitui veden vaihto ja putsaus siinä samalla.

    • Anonyymi

      Ei pysty yksin liikuttamaan noin isoa. Yksin pystyy siirtelemään 100 l kokoista akvaariota

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1816
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      53
      604
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe