Nyt on tullut vähän ahmittua liikaa kaikenlaista epäterveellistä... :(
Sipsejä ja karkkia... Kauhee morkkis.
Tekeekö kauheesti vauvanalulle pahaa?
Pitää koittaa hillitä.
Sipsejä ja karkkia... Kauhee morkkis.
Tekeekö kauheesti vauvanalulle pahaa?
Pitää koittaa hillitä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo, no täällä on sama juttu. Kävin eilen neuvolassa ja järkytyin kuullessani, että mulle on tähän mennessä tullut painoa lisää jo 8 kg! Johtuu kyllä varmaan osaksi siitä, että lopetin tupakan polttamisen todettuani olevani raskaana taas. Ekan raskauden aikana tuli yhteensä vain 10 kg ja niistäkin 4 kg ihan loppuaikoina, joten tällä menolla musta tulee tällä kertaa norsu!
Herkuttelusta...suolaa ja sokeria pitäisi välttää, eli juuri mm. karkkeja ja sipsejä.Mutta enemmän näistä on haittaa sulle itsellesi kuin vauvalle jos ei oteta huomioon sitä, että sokerilla lihottaa itsensä ja samalla tekee vauvastaan pulskemman ja mahd. vaativamman synnytettävän. Runsas karkkien ja muiden makeiden herkkujen syöminen lisää raskausdiabeteksen vaaraa. Suola taas lisää turvotusta ja nostaa verenpainetta
Jos niistä tulee paha olo, niin sitten älä syö. Tuollaisissa ruuissa on hirveän huonoa energiaa, sellaista joka ei ravitse, vaan lihottaa. Tuollaista ruokaa joudut syömään hirveän määrän ennen kuin saat riittävästi ravintoaineita, ja kun syöt tämän hirveän määrän rasvaa ja sokeria, niin ylimääräisiä kiloja kertyy, ettekä saa vauvan kanssa tarvittavia ravintoaineita. Syöthän sinä toki muutakin?
Syön toki "oikeetakin" ruokaa, sen verran kun menee alas. Eilisestä herkuttelusta iski vaan kamala katumus... :(
No, painoo ei oo tullut paljon yhtään lisää, joten ehkä mun ei vielä tartte kauheesti huolestua.
Mä en saanut alkuraskuaden aikana alas muuta, kun suklaavanukkaita ja shipsejä. Neuvolassa sanottiin, että pääasia on että syö jotain. Jos ruoka on kauhean yksipuolista, käy ostamassa monivitamiineja, itse syön Lady vitaa.
Tuosta alkuraskauden ruokavaliosta paino tippui melkein 5 kiloo... Nyt on sitten otettu kaikki takasin ja vähän enemmänkin, paino nousee jatkuvasti 1-2kg viikossa, vaikka nyt syönkin normaalisti enkä suuremmin herkuttele.
Eli älä huoli, syö nyt sitä mikä maistuu, jossain vaiheessa toivottavasti pystyt jo syömään normaalisti.