Mökki jossa on korkea sisätila.
Alaosassa on tupakeittiö ja sauna ja yläosassa nukkumaparvi ja pieni oleskelutila. Yläkerran tila on myös saunatilan päällä. Saunan päällä 10 cm kovavilla ja 10 cm finnfoam sekä lauta.
Ongelma on lämmöt. Jos alaosaan saadaan normaali lämpö on yläosa hirveän lämmin. Taas kun yläosaan saadaan normaalia lähellä oleva lämpö on alhaala kylmä.
Mökissä ei ole sähköä, että voisi tuulettimilla kierrättää ilmaa.
Alaosan pinta-ala, ilman saunaa on 15 neliötä ja yläosan samaa luokaa ja kulkuaukko 3 neliötä.
Onko mitään kohtuullista kikkaa ilman kierrätykselle vai taistelenko puhtaasti luonnonvoimia vastaan.
Parven ongelma
6
1461
Vastaukset
- Anonyymi
Painovoimaisella ilmankierrolla lämpö sinne ylös kuljetetaan -> pitää jarruttaa kiertoa eli aukko umpeen tai ainakin reilusti pienemmäksi.
- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Lisäksi ikkunaa auki ylhäältä (mieluusti läpiveto, jos tehtävissä).
Ikkunaa auki, jotta saadaan ilmaa poistumaan parvelta ja lämpimämpää virtaamaan tilalle ;-D
Ihan aina ei voi hissi mennä ihan ylös asti - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikkunaa auki, jotta saadaan ilmaa poistumaan parvelta ja lämpimämpää virtaamaan tilalle ;-D
Ihan aina ei voi hissi mennä ihan ylös astiParvellahan se kuuma ilma on, joten sitä pitää saada pois ja alaosassa pidetään sopiva lämpö. Ihan johdonmukaisesti rotta sanoi.
On sitten eri asia onko ylhäällä ikkunaa. Todennäköisesti ei, koska aloittajakin olisi sen hoksannut.
Poljettava ilmapumppu/tuuletin? Fillarinrämästä rakentaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parvellahan se kuuma ilma on, joten sitä pitää saada pois ja alaosassa pidetään sopiva lämpö. Ihan johdonmukaisesti rotta sanoi.
On sitten eri asia onko ylhäällä ikkunaa. Todennäköisesti ei, koska aloittajakin olisi sen hoksannut.
Poljettava ilmapumppu/tuuletin? Fillarinrämästä rakentaa?Aina vaan paranee... parvea jäähdytetään silläviisiin, että tuuletetaan takalla tuotettu lämpö ulos.
Järjen jättiläiset eivät nyt tajunneet, että helpompaa olisi jättää takka lämmittämättä. Ei tule kuuma parvella.
- Anonyymi
Meillä tämä ongelma on ratkaistu näin.
Alakerta pyritään pitämään about 20-22 asteessa, jolloin parvella on 23-25 astetta.
Meillä lämmitetään takkaa aina aamuisin heti herättyä. Samaten sauna lämmitetään hyvissä ajoin iltapäivästä. Näin illalla on mukavampi mennä parvelle nukkumaan.
Mies on lämminverinen, parinkympin lämpötilassa kuljeskelee t-paidalla ja kalsareilla eikä sillä ole vilu yhtään, minä viluisempana vedän tuossa vaiheessa vielä pitkähihaista fleeceä päälle ja telkkaa katsoessa vielä torkkupeitonkin yli.
Kun mennään ylös parvelle, riisutaan vaatetta vähemmäksi. Nukutaan yleensä alasti , miehellä kesäisin on peittona pelkästään pussilakana. Näillä konsteilla ollaan pärjätty yli 20 vuotta :).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1573986Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3792937Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12249Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k502150Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll161854No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....111745Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1651383- 931263
Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel21246Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu931110