Malmin lentokentän kohtalo

Anonyymi

Osallistuin Malmin lentokentän ystävien tilaisuuteen Malmin lentokentällä lauantaina. En tuntenut ryhmästä entuudestaan ketään. Oma taustani on avaruus- ja ilmailutieteissä, AIRPRO:n koulutuksessa, tietotekniikan ja tähtitieteen harrastuksessa.

Sain osakseni outoa uhkailua jo tapahtuman aikana ja minusta otettiin lupaa kysymättä kuvia, keskustelujani toisten henkilöiden kanssa seurasi ja kuunteli pari tyyppiä. Illalla kotini ympäristössä oli tehty omaisuudelleni ilkivaltaa.

Palstan ylläpito poisti minun postittamia Malmin lentokentällä otettuja kuvia. Sitten he poistivat keskustelualoituksiani.

Alan käsittää mistä on kyse kun sain selvitettyä hieman Krapinojan ja Hyvösen taustoja. Katsokaa itse mitkä ovat heidän kytköksensä. Minua alettiin savustaa ryhmästä ulos kun vaadin, että jos jatkossa somekeskustelua on ja tuollaisia tilaisuuksia, ihmiset kertovat sidonnaisuutensa ja esteellisyydestään.

Tässä on uusi keskustelupalsta, siellä ei lobata Atte Kalevaa politiikkaan mukaan. Eikä siellä tarvitse pelätä puoluepolitiikkaa, ylläpito on sitoutumaton. https://www.facebook.com/Malmin-lentokentän-kohtalo-puolueeton-kanava-111554746901454/

Malmin lentokenttää koskevaa asiaa.

Saa kopioida tai jakaa, älä anna liian tarkkaa faktaa sosiaalisessa mediassa. Jokainen voi tehdä kuntalaisaloitteen/-valituksen tai hallintovalituksen. Toimi ryhmässä tai yksin. Kirjoita faktat itsellesi ylös aiheesta, joka sinua koskettaa. Jatka ajatuksesta miten haluat.

Ehdotus, koska lentokenttä muuten lakkaa vuodenvaihteessa ja rakentaminen alkaa. Ryhmiin järjestäytyminen. Jokaisella on hyvä osoittaa sidonnaisuutensa ja mahdollinen esteellisyytensä. Tarvittaessa myös allekirjoituksella ryhmän vetäjälle.

Ryhmä 1. Harraste- ja koulutuslento, sekä drone- harrastajat ja elinkeinonharjoittajat

Ryhmä 2. Kentän tulevaisuuden käyttöasteen ja - tarkoituksen suunnittelu

Ryhmä 3. Kansainvälisyys ja kv- hankkeet

Ryhmä 4. Ilmailu- ja avaruusalan liiketoiminnan kehittäminen, sponsorointi ja investoinnit

Ryhmä 5. Kriisinhallinta, pelastustoimi ja poikkeustila lentoliikenteessä

Ryhmä 6. YVA, eli rakennushankkeiden ympäristövaikutukset ja raportointi

Ryhmä 7. Kivikon ja Malmin kriittinen arviointi lentoliikennettä ja kustannuksia ajatellen

Ryhmä 8. Ympäristön asukkaiden kuuleminen ja mielipiteiden dokumentointi uusista rakennushankkeista

Ryhmä 9. Malmin kentän historia ja kulttuurihistoriallinen sekä ilmailu- ja avaruustieteellinen merkitys pohjoisissa olosuhteissa.

Ryhmillä tulee muodostaa oma sähköpostilista ja aikatauluttaa joitakin kokoontumiskertoja.
Voi ilmoittautua useampaan ryhmään.

Aikataulu on hirveä, mutta vielä ehtii vaikuttaa.

Eri ryhmille tarvitaan objektiivisia vetäjiä ja aikataulu, miten kerätty tieto käytetään ja kenelle se luovutetaan.

Yksityisestä rahasta kun on kyse, sijoittajat ovat raivoissaan, mutta jos asia on ollut alunperin puutteellisesti valmisteltu ja esitelty, parempi toimia nyt!

Ohessa yksi päätös linkkinä. Eli Nallenrinnettä koskeva.

https://www.hel.fi/static/public/hela/Kaupunkiymparistolautakunta/Suomi/Paatoshistoria/2019/Kymp_2019-06-04_Kylk_17_Pk/8DA6BAAC-4D27-C690-8570-6B49EB100000/Nallenrinne_(Malmin_lentokentan_alue)_asemakaavan_.html?fbclid=IwAR2p7ilL_f0Oo0YNGxnpXNDmlBtb6SGAbzaQPqNemcl3yBpkfvH1o9som90

6

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen voi käydä katsomassa näitä julkisia ryhmiä sekä esimerkiksi ryhmää https://www.facebook.com/groups/316587202086606/ ja tehdä siellä (päivittäin postaavana) aktiivisena toimivan henkilön taustoista tai henkisestä tilasta omat johtopäätöksensä.

      Suosittelisin myös olemaan aika tarkkana kun ihan nimillä esitetään erilaisia väitteitä. Niistä voisi herkempi esittää herjauskanteita?

      Terhille jaxuhaleja:)

    • Anonyymi

      Edelisessä kommentissa loukataan kunniaa esittämällä perättömiä väitteitä henkilön terveydestä. Syynä, eriävät poliittiset mielipiteet.

    • Anonyymi

      KILO INDIA LIMA / krona kod 34 bravo

    • Anonyymi

      Katsokaa asiaa ja tehkää valituksia ja kanteluita jos koette niin. Turha pysähtyä parin puolisokean ukon egoa miettimään, tai tuntea syyllisyyttä jos ahneusriippuvaisilta jää annos mammonaa väliin. Lasken tähän poliisipäättäjät mukaan.

    • Anonyymi

      Aloittaja on siis avohoidossa?

    • Anonyymi

      Suuri veikkaukseni on, että ei missään hoidossa. Tarvetta varmaan olisi, kuten nopsalla googlauksella selviää.

      Akateeminen ”ura” ruokakulttuurin parissa taisi jäädä näiden ongelmien seurauksena. Kuten vähän muutkin duunit. Tähtitiedettä on Turun suunnalla harrastellut, näin kaverini kertoi. Ei juurikaan enää, kun oli muidenkin mielestä melko sekasin.

      Nyt keskittyy somettamiseen, näkee uhkia ja vaaroja joka nurkan takana, kuvittelee että tarkkaillaan. Aika normi taudinkuva? Silleen harmiton tapaus, vaikka hetken aikaa ehkä hauska seurattava. Sen jälkeen tulee lähinnä surullinen olo, ettei osaa hakeutua avun pariin.

      Jättää omaan kuplaansa, eiköhän se kuitenkin ole harmiton tapaus, vaikka onkin kova suustaan. Postailee noihin omiin parin hengen ryhmiinsä kaikenmoista tajunnanvirtaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5968
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      302
      4935
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      43
      2549
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1624
    6. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      68
      1513
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1327
    Aihe