Malmin lentokentän kohtalo

Anonyymi

Osallistuin Malmin lentokentän ystävien tilaisuuteen Malmin lentokentällä lauantaina. En tuntenut ryhmästä entuudestaan ketään. Oma taustani on avaruus- ja ilmailutieteissä, AIRPRO:n koulutuksessa, tietotekniikan ja tähtitieteen harrastuksessa.

Sain osakseni outoa uhkailua jo tapahtuman aikana ja minusta otettiin lupaa kysymättä kuvia, keskustelujani toisten henkilöiden kanssa seurasi ja kuunteli pari tyyppiä. Illalla kotini ympäristössä oli tehty omaisuudelleni ilkivaltaa.

Palstan ylläpito poisti minun postittamia Malmin lentokentällä otettuja kuvia. Sitten he poistivat keskustelualoituksiani.

Alan käsittää mistä on kyse kun sain selvitettyä hieman Krapinojan ja Hyvösen taustoja. Katsokaa itse mitkä ovat heidän kytköksensä. Minua alettiin savustaa ryhmästä ulos kun vaadin, että jos jatkossa somekeskustelua on ja tuollaisia tilaisuuksia, ihmiset kertovat sidonnaisuutensa ja esteellisyydestään.

Tässä on uusi keskustelupalsta, siellä ei lobata Atte Kalevaa politiikkaan mukaan. Eikä siellä tarvitse pelätä puoluepolitiikkaa, ylläpito on sitoutumaton. https://www.facebook.com/Malmin-lentokentän-kohtalo-puolueeton-kanava-111554746901454/

Malmin lentokenttää koskevaa asiaa.

Saa kopioida tai jakaa, älä anna liian tarkkaa faktaa sosiaalisessa mediassa. Jokainen voi tehdä kuntalaisaloitteen/-valituksen tai hallintovalituksen. Toimi ryhmässä tai yksin. Kirjoita faktat itsellesi ylös aiheesta, joka sinua koskettaa. Jatka ajatuksesta miten haluat.

Ehdotus, koska lentokenttä muuten lakkaa vuodenvaihteessa ja rakentaminen alkaa. Ryhmiin järjestäytyminen. Jokaisella on hyvä osoittaa sidonnaisuutensa ja mahdollinen esteellisyytensä. Tarvittaessa myös allekirjoituksella ryhmän vetäjälle.

Ryhmä 1. Harraste- ja koulutuslento, sekä drone- harrastajat ja elinkeinonharjoittajat

Ryhmä 2. Kentän tulevaisuuden käyttöasteen ja - tarkoituksen suunnittelu

Ryhmä 3. Kansainvälisyys ja kv- hankkeet

Ryhmä 4. Ilmailu- ja avaruusalan liiketoiminnan kehittäminen, sponsorointi ja investoinnit

Ryhmä 5. Kriisinhallinta, pelastustoimi ja poikkeustila lentoliikenteessä

Ryhmä 6. YVA, eli rakennushankkeiden ympäristövaikutukset ja raportointi

Ryhmä 7. Kivikon ja Malmin kriittinen arviointi lentoliikennettä ja kustannuksia ajatellen

Ryhmä 8. Ympäristön asukkaiden kuuleminen ja mielipiteiden dokumentointi uusista rakennushankkeista

Ryhmä 9. Malmin kentän historia ja kulttuurihistoriallinen sekä ilmailu- ja avaruustieteellinen merkitys pohjoisissa olosuhteissa.

Ryhmillä tulee muodostaa oma sähköpostilista ja aikatauluttaa joitakin kokoontumiskertoja.
Voi ilmoittautua useampaan ryhmään.

Aikataulu on hirveä, mutta vielä ehtii vaikuttaa.

Eri ryhmille tarvitaan objektiivisia vetäjiä ja aikataulu, miten kerätty tieto käytetään ja kenelle se luovutetaan.

Yksityisestä rahasta kun on kyse, sijoittajat ovat raivoissaan, mutta jos asia on ollut alunperin puutteellisesti valmisteltu ja esitelty, parempi toimia nyt!

Ohessa yksi päätös linkkinä. Eli Nallenrinnettä koskeva.

https://www.hel.fi/static/public/hela/Kaupunkiymparistolautakunta/Suomi/Paatoshistoria/2019/Kymp_2019-06-04_Kylk_17_Pk/8DA6BAAC-4D27-C690-8570-6B49EB100000/Nallenrinne_(Malmin_lentokentan_alue)_asemakaavan_.html?fbclid=IwAR2p7ilL_f0Oo0YNGxnpXNDmlBtb6SGAbzaQPqNemcl3yBpkfvH1o9som90

6

173

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen voi käydä katsomassa näitä julkisia ryhmiä sekä esimerkiksi ryhmää https://www.facebook.com/groups/316587202086606/ ja tehdä siellä (päivittäin postaavana) aktiivisena toimivan henkilön taustoista tai henkisestä tilasta omat johtopäätöksensä.

      Suosittelisin myös olemaan aika tarkkana kun ihan nimillä esitetään erilaisia väitteitä. Niistä voisi herkempi esittää herjauskanteita?

      Terhille jaxuhaleja:)

    • Anonyymi

      Edelisessä kommentissa loukataan kunniaa esittämällä perättömiä väitteitä henkilön terveydestä. Syynä, eriävät poliittiset mielipiteet.

    • Anonyymi

      KILO INDIA LIMA / krona kod 34 bravo

    • Anonyymi

      Katsokaa asiaa ja tehkää valituksia ja kanteluita jos koette niin. Turha pysähtyä parin puolisokean ukon egoa miettimään, tai tuntea syyllisyyttä jos ahneusriippuvaisilta jää annos mammonaa väliin. Lasken tähän poliisipäättäjät mukaan.

    • Anonyymi

      Aloittaja on siis avohoidossa?

    • Anonyymi

      Suuri veikkaukseni on, että ei missään hoidossa. Tarvetta varmaan olisi, kuten nopsalla googlauksella selviää.

      Akateeminen ”ura” ruokakulttuurin parissa taisi jäädä näiden ongelmien seurauksena. Kuten vähän muutkin duunit. Tähtitiedettä on Turun suunnalla harrastellut, näin kaverini kertoi. Ei juurikaan enää, kun oli muidenkin mielestä melko sekasin.

      Nyt keskittyy somettamiseen, näkee uhkia ja vaaroja joka nurkan takana, kuvittelee että tarkkaillaan. Aika normi taudinkuva? Silleen harmiton tapaus, vaikka hetken aikaa ehkä hauska seurattava. Sen jälkeen tulee lähinnä surullinen olo, ettei osaa hakeutua avun pariin.

      Jättää omaan kuplaansa, eiköhän se kuitenkin ole harmiton tapaus, vaikka onkin kova suustaan. Postailee noihin omiin parin hengen ryhmiinsä kaikenmoista tajunnanvirtaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1158
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1130
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      997
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      973
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      23
      945
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      778
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      662
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      652
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    16. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      63
      631
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe