Pystyykö isä olla juomatta viikolla?

Anonyymi

Pystyykö isä olla juomatta viikolla jos jää kaksin lapsen kanssa. Tiedän että loiventavat otetaan maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona kitistään, torstaina suht selvänä ja perjantaina kierros alusta.
Tsemppaako yhtään vai meneekö hullummaksi jos olen töissä iltaisin?
Lapsi on kymmenen ja karttelee isäänsä. Olen opettanut miten lukita huoneen ovi jos isä räyhää, laittanut kännykkään 112 sovelluksen jos isä taas kaatuu rappuset alas.
Olen pystynyt elämään juopon kanssa suht hyvin, kun en ole antanut paskan polkea itseäni maahan, mutta pystyykö kymmenvuotias siihen?
Työni tulisi muuttumaan joka toinen viikko iltavuoroa ja kuvittelen että lapsen isällä heräisi jokin tunne, että kannattaisi olla selvä.

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennustaminen on tietysti mahdotonta, mutta todennäköisesti entinen tyyli jatkuu. Vastaavissa tilanteissa alkoholisti yleensä skarppaa aluksi, ja kun tuntee olonsa taas turvatuksi, niin juominen ottaa ohjat entiseen malliin.

      Jos haluat tietää syyn tähän käytökseen, niin voin kertoa oman mielipiteeni.
      Olen entinen juoppo, eli nykyisin raitistunut alkoholisti. Minulla oli aikoinaan vastaava tilanne, kun juomiseni oli lähes joka iltaisessa tissutteluvaiheessaan. Kun vaimo palasi iltavuorosta, hän löysi useasti minut nukkumasta sohvalla, itkevän lapsen vieressä. Tämä muuttui kun vaimo sai lapselle iltahoitopaikan jonne vei hänet ennen töihin lähtöään.

      " kuvittelen että lapsen isällä heräisi jokin tunne, että kannattaisi olla selvä."
      Noin kai minunkin vaimoni ajatteli, mutta ei se tunne "herännyt".
      Kyllä juova alkoholisti haluaisi olla hyvä isä ja hyvä puoliso, ja haluaisi rakastaa lähimmäisiään, mutta kun siinä välissä on se kaikkein rakkain, eli se pullo. Alkoholisti ei kykene rakastamaan kuin sitä pulloa, ja kaikki muu jää toisarvoiseksi. Kyseessä on sairaus, ja siksi mikään tunteisiin vetoava puhuttelukaan ei tahdo tepsiä.
      Pahinta tässä on kuitenkin se, että 10-vuotias lapsi syyllistää itseään isän juomisesta, häpeilee ja salailee sitä. Näin lapset tapaavat tehdä. He näkevät asian lapsen silmin, ja he ajattelevat tyyliin "jos minä olisin kiltimpi ja pärjäisin koulussa paremmin, niin isän ei tarvisi juoda".

      • Anonyymi

        Asiat menivät kuten kerroit. Ensimmäinen viikko oli täydellinen, kotona odotti selvä tyyppi jopa perjantaina, ja siitä se sitten lähti vielä pahempaan suuntaan. Lapsi soitteli töihin kun isä nukkuu jo ilta kuudelta eikä ole tekemistä. Pian mies itsekin huomasi että terveys saattaa pettää johon minä vienosti hymyillen että miten niin?
        Näen että miettii raitistumista, mutten sano mitään, en niin mitään, koska sillä ole väliä.
        Asiat järjestyvät kohdallani aina ja lapsellani on pian aikuinen illassa mukana :)


    • Anonyymi

      Pystyy tietenkin vaikka viikkokaupalla. Ongelma onkin se että aina kun menen useimmille jälkipolven edustajille kylään? Kaivetaan pian viimeistään saunan jälkeen viinit sun muut a.o. virvokkeet esiin.

    • Anonyymi

      Sontaseppoon voi luottaa: hän narauttaa aina, kunhan ensin muutaman päivän skarppaa.

    • Anonyymi

      Miesystäväni eks vaimo juo todella paljon. Toinen heidän lapsistaan on vammainen. Järkyttävää seurata tuota elämää. Toinen lapsista masentunut. Mikshä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11654
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7926
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2920
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2238
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      152
      2168
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1636
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      53
      1084
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe