Näyttää siltä, että viranhaltijapäätökset laitetaan nettiin näkösälle valikoiden. Onko kyse salailusta?
Rautavaaran viranhaltijapäätökset
25
179
Vastaukset
- Anonyymi
Hallintosäännön vastaista toimintaa. Missä elinvoimajohtajan tekemä päätös Jokisuunniemen tien ajokielto liikennemerkistä?
- Anonyymi
Niin ja missä on muidenkin osastojen päätöksiä?
- Anonyymi
Miten voi kuntalainen vaatia oikaisua viranhaltijapäätökseen, jos sitä ei julkaista kunnan virallisilla kotisivuilla?
- Anonyymi
Tuo on totta.
Täytynee lähteä penkomaan kunnanvirastolta erilaisia päätöksiä. Mitähän muuta sieltä löytyy?
Toivomus uudelle kunnanjohtokaksikolle, jotta panisivat tämän asian kuntoon eli viranhaltijapäätökset julkisuuteen heti, kun ne on tehty. - Anonyymi
Ei mitenkään. Viranhaltijapäätösten valvonta kunnan kotisivuille kuuluu kunnanjohtaja HR:lle!!!
- Anonyymi
Antaa elinvoimajohtajan ite selvittää tämä Jokisuunniementien Ajokieltoliikennemerkki. Muilta osin viittaan Kuntalaisen kirjoitukseen Pitäjäläinen 22.8.2019. HR aloitti kj:n virassa 1.2.2019.
- Anonyymi
Täysin samaa mieltä.
- Anonyymi
Asuuko siellä rantatiellä joku nousukas jolla on nelivetoaudi?
- Anonyymi
Asuu. Audilla hänkin rullaa.
- Anonyymi
Missä on tämä elinvoimajohtajan tekemä viranhaltijapäätös Jokisuunniemen tien ajokielto liikennemerkistä?
Mutta kunnan kotisivuilta löytyy vain elinvoimajohtajan viimeisin päätös:
- 25.7.2018 Maisemanhoito-lupa Ala-Luostan seura ry:lle.
Viranhaltijapäätökset pitää löytyä Dynasty-julkaisupalvelusta, joka otettiin kunnassa käyttöön edellisen kunnanjohtaja UM:n toimesta. - Anonyymi
Miksi tarkastuslauta ei ole puuttunut kunnan viranhaltijapäätösten julkisuuteen? Missä syyt?
- Anonyymi
Jokisuunniemeen tielle uimarannan kohdalle on tullut a
Ajo tonteille sallittua. Mikä liikennemerkki seuraavaksi?
Missä on elinvoimajohtajn viranhaltijaapäätökset??????? - Anonyymi
Herätys tarkastuslautakunta. Onko toimittu oikein?
- Anonyymi
Totta. Mitään elinvoimajohtajan viranhaltijapäätöksiä ei löydy kunnan kotisivuilta. Toiminta on salaista. Missä on Avoimuus?
- Anonyymi
Katselin kunnan kotisivuja ja sieltä löytyy vain yksi elinvoimajohtajan viimeisin päätös:
- 25.7.2018 Maisemanhoito-lupa Ala-Luostan seura ry:lle. Mutta nyt on vuosi 2019.
Kannattaisi laittaa elinvoimajohtaja ojennukseen. - Anonyymi
NelivetoAudimies katsastaa liikennemerkkejä päivät pitkät.
- Anonyymi
Kuntalaisten silmissä tämäkin sotku näyttää pahalta ja heikentää luottamusta puolueettomaan ja hyvän hallinnon mukaiseen päätöksentekoon. Milloin asia selvitetään ja viranhaltijapäätökset tulevat kunnan kotisivulle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuntalaisten silmissä tämäkin sotku näyttää pahalta ja heikentää luottamusta puolueettomaan ja hyvän hallinnon mukaiseen päätöksentekoon. Milloin asia selvitetään ja viranhaltijapäätökset tulevat kunnan kotisivulle?
Mitään elinvoimajohtajan viranhaltijapäätöksiä ei löydy kunnan kotisivuilta. Toiminta on salaista. Missä on Avoimuus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään elinvoimajohtajan viranhaltijapäätöksiä ei löydy kunnan kotisivuilta. Toiminta on salaista. Missä on Avoimuus?
Missä ovat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä ovat?
Onko neliveto Audimies nyt tyytyväinen?
- Anonyymi
Siltä näyttää. Onneksi on kuntalaisia, jotka valvoo.
Kaikkea ei tartte hyväksyä. - Anonyymi
Elinvoimajohtaja yritti kusettaa salaisella viranhaltijapäätöksestä elokuussa 2019 meitä kuntalaisia. Miksi?
Koskaan tätä päätöstä ei löydy kunnan kotisivuilta.- Anonyymi
Onneksi on kuntalaisia, jotka osaavat toimia.
- Anonyymi
Koko Jokisuunniemen ja Karikon kinkeripiiri haluaa tietää: Milloin tämä elinvoima-johtaja Ahosen yleinen viranhaltijapäätös 8.8.2019 § 11 tulee kuntamme kotisivuille? Pitäjäläisessä 12.9.2019 elinvoimajohtaja perustelee liikennemerkkipäätöstä: siellä ajetaan huvikseen kiekaa 20 kertaa päivässä. Mikä on tilanne tänään?
- Anonyymi
Vallankäyttäjät! Me pienet "vallan vahtikkoirat" eli yksittäiset ihmiset tulemme tarkkailemaan monin silmin ja korvin vallankäyttäjien toimia ja tuomaan ne eri tavoin julkisuuteen. Sille ette voi mitään, vaikka kuinka yrittäisitte rajoittaa sitä uhkailemalla, yrityksillä aliarvioida meitä ja pelottelemalla meitä milloin milläkin. Elämme toistaiseksi vielä vapaassa maassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631465Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61302Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681275Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell731124Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311067Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301059En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046