tietääkö joku selityksen sille miksi krapulassa on koko ajan nälkä ja tekee mieli kaikkea?
onko se tunne oikeesti nälän tunne vai joku hämynälkä..? mä ainakin syön krapulassa koko ajan jotain.. se on tosi ärsyttävä olo. pohjaton tunne vaik söis mitä.. taas on koht nälkä.
oon kuullu kaks vaihtoehtoo. et se johtuis siit et alkoholin palaminen vie niin pal energiaa et on nälkä alituiseen sit joku taas sano et ei se oikeesti oo nälkä et se on vaan joku suolatasapainosta johtuva. on vaan nälkä ja se tuntuu nälältä ni mikä selitys siihen muukaan sit vois olla?? nii-i kerro jos tiiät. nii ja onk jolli muul tätä samaa olotilaa?
koko ajan nälkä
8
9052
Vastaukset 8
- ähky
..mulla ihan sama homma..jääkaapilla täytyy ravata vähän väliä, ehkä tilata jotain paikallisesta syöttölästä. Jos juhlimisen jäljiltä on paskat fiilikset, niin sitä tulee syötyä pahaan oloon. Krapulassahan kaikki suolanen uppoaa makeata paremmin, johtuisko juuri tuosta suolatasapainosta.
- m.kankkunen
Luulen, että syöminen ja juominen johtuu siitä suolatasapainosta. Tiesittekö että mm. alkoholi ja kahvi on diureetteja, eli poistaa nestettä kehosta. Sen vuoksi esim. kahvin kanssa tarjotaan usein vesilasi. Sama pätenee alkoholin suhteen, eli stoben tai paukun jälkeen vaan juomaan sitä vettä. Ja mitä nälkään ja janoon tulee olen kuullut että usein näläntunne voi osittain johtua janosta.
Opiskeluaikoina teimme fysiologian testejä (terv.huollon koulutus) esim. virtanmäärästä kun joimme alkoholia. Mittasimme illan aikan jokaisen vessakäynnin yhteydessä virtsamäärän. Lopputulos: virtsaa tuli runsaasti enemmän kuin joimme olutta! Eli aamulla oli jano kun ei juotu sitä vettä... Tässä yksi selitys. - m.kankkunen
m.kankkunen kirjoitti:
Luulen, että syöminen ja juominen johtuu siitä suolatasapainosta. Tiesittekö että mm. alkoholi ja kahvi on diureetteja, eli poistaa nestettä kehosta. Sen vuoksi esim. kahvin kanssa tarjotaan usein vesilasi. Sama pätenee alkoholin suhteen, eli stoben tai paukun jälkeen vaan juomaan sitä vettä. Ja mitä nälkään ja janoon tulee olen kuullut että usein näläntunne voi osittain johtua janosta.
Opiskeluaikoina teimme fysiologian testejä (terv.huollon koulutus) esim. virtanmäärästä kun joimme alkoholia. Mittasimme illan aikan jokaisen vessakäynnin yhteydessä virtsamäärän. Lopputulos: virtsaa tuli runsaasti enemmän kuin joimme olutta! Eli aamulla oli jano kun ei juotu sitä vettä... Tässä yksi selitys.Jos virtsaat runsaasti niin suolat siinä poistuu kehosta ja sen vuoksi tulee luontainen tarve saada suolaista ruokaa.
- suolanen silakka
Minulla ainakin tahtoo syöminen jäädä melko vähälle, kun otan kuppia. Voi olla, että pari päivää menee muutamalla voileivällä. Sitten krapulassa kyllä ruoka maistuu, varsinkin suolainen ja rasvainen.
Vaikka alkoholista saa melko paljon energiaa (se ei siis kuluta, vaan tuottaa energiaa), muita ravinteita siitä ei tietenkään saa. Ja oisko niin, että niitä ravinteita elimistö sitten krapulassa huutaa. Ei kyse varmasti ole pelkästään suolasta, vaan esim. proteiineista ja rasvoista kanssa.
Syö menemään vaan, jos mieli tekee.- te...
puhuko paskaa.mä en syö ikin krapulassa mitään. taidatte olla vaan ihramahasia syöppöjä, turha hei yhtään pistää krapulan piikkiin tota teidän yrjöttävää jääkaapilla juoksemista!
- tosimies
te... kirjoitti:
puhuko paskaa.mä en syö ikin krapulassa mitään. taidatte olla vaan ihramahasia syöppöjä, turha hei yhtään pistää krapulan piikkiin tota teidän yrjöttävää jääkaapilla juoksemista!
Tiukkapeppuinen homppelipoika kun syöpöttely ei kiinnosta. Pelkona ahterin leviäminen?
- osunut
tosimies kirjoitti:
Tiukkapeppuinen homppelipoika kun syöpöttely ei kiinnosta. Pelkona ahterin leviäminen?
en ole homppeli, en ole poika, syöpöttely ei kiinnosta, ikinään ei ole ollut tarvetta laihduttaa, oon vaan pööfekt!
- Anonyymi
osunut kirjoitti:
en ole homppeli, en ole poika, syöpöttely ei kiinnosta, ikinään ei ole ollut tarvetta laihduttaa, oon vaan pööfekt!
pieren tommosien ihmisten naamalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 46953
- 95933
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19785- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80688Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke21554- 33543
- 36532
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.67519- 25502
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka133474- 44464
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7437