Lennin nimipäivät?

kadoksissa

milloin on Lenni pojalla nimipäivät? olen koettanut etsiä netistä mutta huonoin tuloksin =(

olkaa kilttejä ja auttakaa meidän pientä poikaa tietämään..

kiittäen Lenni ja isukki =)

9

2351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emmy

      Ei Lennillä ole nimipäivää, virallisesti, koska nimeä ei ole almanakassamme.

      Tuo oli tietenkin tylysti sanottu, mutta näinhän se on.

      Kuitenkin on paljon nimiä, joita ei almanakastamme löydy. Useimmat ovat varmaan ratkaisseet asian juhlimalla nimipäivää lähinnä sopivanoloisena päivänä.

      Lenni on kutsumamuoto nimestä Lennart tai Leonard. Ruotsissa Lennartin päivä on 28.09. Meillä näyttää siinä olevan Arja, joten ei kai oikein luonteva valinta. Leonardista tunnetaan myös muoto Leo, jonka nimipäivä on almanakassamme 28.06. (nämä tiedot nimikirjasta).

      Minusta (tämä on siis vain minun mielipiteeni, ei välttämättä oikea tieto) Lennin nimipäivää olisi luontevinta juhlia Leon päivänä 28.06.

      • Tytti

        ...ettei LENNILLÄ ole virallista nimipäivää!Olen harmistunut asiasta,sillä olen todella ihastunut LENNI nimeen ja olen odottanut,että saisin ehdottaa sitä täällä jollekkin,mutta kukaan ei ole aikoihin kaivannut sen tyylistä nimeä.LENNI-pojan vanhemmat,olette valinneet lapsellenne mukavan nimen!!Toivottavasti LENNI vielä joskus saadaan almanakkaamme!!!


      • Kadoksissa

        tuo 28.6 tuntuuu houkuttelevalta.. minulla itselläni on syntymä päivä seuraavana päivänä. ja lennin äidillä 21.6. mummilla 21.6 ja vaarilla 26.6.


    • xxxx

      tulee mieleen Lenni-Kalle taipale:)ja nykyjään on muutenkin tullut paljon uusia ja ihan outojakin nimiä käyttöön,eikä monellakaan vielä nimipäivää.kyllä nekin sitten ängetään jonkun nimen väliin,niinkuin juuri huomasin että Josefiinan nimipäivä on Juuson,Joosepin ja Joosefin kanssa samana päivänä!ja paljon muita tytön ja pojan nimiä samana päivänä.Erottelisi nyt edes(kuka ne sit keksiikään)edes tytöt ja pojat erikseen!

      • marina

        nimipäivät yhdistellään usein kantanimen mukaan. josefiina on joosefin sisarnimi ja siksi ne tietysti merkitään kalenteriin samalle päivälle. juuso taas on muodostunut joosefista.

        toinen tapa merkitä nimet kalenteriin on selvät nimi parit kuten aatami ja eeva.

        että kyllä ne ihan oikeasti siellä jotain ajattelevatkin :-)


      • Nimetön
        marina kirjoitti:

        nimipäivät yhdistellään usein kantanimen mukaan. josefiina on joosefin sisarnimi ja siksi ne tietysti merkitään kalenteriin samalle päivälle. juuso taas on muodostunut joosefista.

        toinen tapa merkitä nimet kalenteriin on selvät nimi parit kuten aatami ja eeva.

        että kyllä ne ihan oikeasti siellä jotain ajattelevatkin :-)

        kiitos tiedoista,eipä tullut heti mieleen tommonenkaan asia.
        mihinköhän ne laittaa nää nykypäivän muodissa olevat nimet,mimosat ym...ulkomaalaiselta vaikuttavat nimet,
        no sen näkee sitten,ehkä kaikki ei nimipäivää saakkaan.


      • marina
        Nimetön kirjoitti:

        kiitos tiedoista,eipä tullut heti mieleen tommonenkaan asia.
        mihinköhän ne laittaa nää nykypäivän muodissa olevat nimet,mimosat ym...ulkomaalaiselta vaikuttavat nimet,
        no sen näkee sitten,ehkä kaikki ei nimipäivää saakkaan.

        nimellä täytyy olla tietty määrä (en valitettavasti muista montako, mutta ihan sata eikä viisikäänsataa riitä) elossa olevia kantajia ja nimen täytyy olla vakiintunut suomen nimikantaan, ennen kuin se otetaan kalenteriin.

        kun uusia nimiä pohditaan kalenteriin täytyy niiden vielä saada kannatusta nimilautakunnassakin. jos nimi sitten päätetään lisätä kalenteriin, pyritään sille löytämään kantanimi ja nimipäivä lisätään sen yhteyteen. jos nimi itsessään on kantanimi (tai kantanimeä ei ole suomalaisessa kalenterissa) tarkistetaan myös ruotsinkielinen kalenteri ja ortodoksi kalenteri. jos näistä ei löydy vinkkejä nimen nimipäiväksi tarkistetaan roomalaiskatolinen kalenteri jne.

        ortodoksi kalenteri ja roomalaiskatolinen kalenteri perustuvat pyhiksi julistettujen nimiin ja ovat yleensä näiden syntymä-, kuolin- tai pyhimykseksijulistamispäiviä.

        niin, että edelleen: ei ne nimet ihan tuulesta sinne kalenteriin hyppää. :-)


    • Lenni_

      28.9

    • tyrväältä

      Kalenterissa kauneimmat kirkkomme 2011 Lenni ja Arja 28.9.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe