Vimme viikollakin löysin oikein ihanan puolukkamättään yhden kannon juuresta ja aloin poimia. Mutta sieltäpä tupsahtikin pilvi vihjaisia ampiaisia kimppuuni. Vaikka heti juoksin karkuun, minkä raihnaisista kintuistani ehdin , ne seurasivat perässä ja kuudesti ehtivät pistää ennen kuin tilanne rauhottui. Onneksi puremia tuli etupäässä vain käsiin, kaksi vasempaan kämmenselkään, yksi oikean keskisormen päähän kynnen alle, oikeaan kyynärpäähän ja vatsan seudulle sekä kainaloon. Kyllä nuo kohdat pari päivää kihelmöivät, rystynenkin oli turvoksissa ja kolmantena päivänä enää syyhysivät.
Puolukan poiminta on vaarallista puuhaa.
5
253
Vastaukset
- Anonyymi
Joku saattaa olla jopa allerginen tuolle myrkylle, jota ne erittävät ja hengitys voi vaikeutua, jos pääsevät kaulan alueelle puremaan. Silmillekin ne tuppaavat, mutta suuret silmälasit vähän suojaavat. Itse ihmettelen, miten ampiaiset yleensä selviytyvä't talven yli, kun niiden pesät miltei poikkeuksetta on kaivettu ylös maasta ja toukat syöty parempiin suihin.
- Anonyymi
näinkin myöhään saattaa siis törmätä, Keskipohojjanmaa -lehdesä oli takavuosina juttu jossa nainen oli koirineen karpaloita keräämässä ja rahkasammaleisella rannalla oli ollut ampiaispesä josta sekä poimija että hänen seurassaan ollut koira olivat saaneet niin paljon ampiaisen pistoja että nainen oli joutunut sairaalahoitoon. Pistoksia hänellä oli ollut kymmeniä.
- Anonyymi
ja itseänikin välillä jonkin verran hirvittää kun rymistelen noita ojan penkko herkkutattien perässä että mitähän niillä tantereilla saattaisi tulla vastaan, toistaiseksi on ollut varsin hyvä onni... (kop kop... eli kopautan vertauskuvaannollisesti pahkapäätäni)
Huonoa tuuria.
Minulla kävi ihan toisin; olin poiminut karpaloita aivan mahtavalta mättäältä jo pidemmän aikaa, jossain vaiheessa aloin ihmetellä ympärilläni pyörivää pörräystä. No, olin kykkinyt ampiaispesän päällä vaikka kuinka kauan, mutta lähes liikkumatta kun olin, niin eivät ne minusta välittäneet. Huomattuani tilanteen, hivuttauduin kauemmas niin hitaasti kuin vain pystyin. En saanut ainuttakaan pistoa. Onneksi en sentään ollut astunut pesäaukkoon, ehkä silloin olisivat hermostuneet.
Siispä, jos huomaa olevansa hankalassa paikassa, on parasta liikkua mahdollisimman hitaasti. Ampiaisten silmissä pienikin liike nopeutuu moninkertaiseksi, joten malttia, jos vain kantti kestää. Juokseminen ja huitominen saavat ne suorastaan tolaltaan.- Anonyymi
Meillä oli ampiaispesä mökillä liiterin päädyn klapipinon päässä. Kun tulin liiteristä ja löin oven kiinni niin eikös yksi pirulainen jo purrut niskaan, kun kävelin pesän ohi kuuden metrin päästä. Agressiivisia elukoita ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21014753
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182160Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 1231166
- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73725
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80693Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688