Vimme viikollakin löysin oikein ihanan puolukkamättään yhden kannon juuresta ja aloin poimia. Mutta sieltäpä tupsahtikin pilvi vihjaisia ampiaisia kimppuuni. Vaikka heti juoksin karkuun, minkä raihnaisista kintuistani ehdin , ne seurasivat perässä ja kuudesti ehtivät pistää ennen kuin tilanne rauhottui. Onneksi puremia tuli etupäässä vain käsiin, kaksi vasempaan kämmenselkään, yksi oikean keskisormen päähän kynnen alle, oikeaan kyynärpäähän ja vatsan seudulle sekä kainaloon. Kyllä nuo kohdat pari päivää kihelmöivät, rystynenkin oli turvoksissa ja kolmantena päivänä enää syyhysivät.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Joku saattaa olla jopa allerginen tuolle myrkylle, jota ne erittävät ja hengitys voi vaikeutua, jos pääsevät kaulan alueelle puremaan. Silmillekin ne tuppaavat, mutta suuret silmälasit vähän suojaavat. Itse ihmettelen, miten ampiaiset yleensä selviytyvä't talven yli, kun niiden pesät miltei poikkeuksetta on kaivettu ylös maasta ja toukat syöty parempiin suihin.
- Anonyymi
näinkin myöhään saattaa siis törmätä, Keskipohojjanmaa -lehdesä oli takavuosina juttu jossa nainen oli koirineen karpaloita keräämässä ja rahkasammaleisella rannalla oli ollut ampiaispesä josta sekä poimija että hänen seurassaan ollut koira olivat saaneet niin paljon ampiaisen pistoja että nainen oli joutunut sairaalahoitoon. Pistoksia hänellä oli ollut kymmeniä.
- Anonyymi
ja itseänikin välillä jonkin verran hirvittää kun rymistelen noita ojan penkko herkkutattien perässä että mitähän niillä tantereilla saattaisi tulla vastaan, toistaiseksi on ollut varsin hyvä onni... (kop kop... eli kopautan vertauskuvaannollisesti pahkapäätäni)
Huonoa tuuria.
Minulla kävi ihan toisin; olin poiminut karpaloita aivan mahtavalta mättäältä jo pidemmän aikaa, jossain vaiheessa aloin ihmetellä ympärilläni pyörivää pörräystä. No, olin kykkinyt ampiaispesän päällä vaikka kuinka kauan, mutta lähes liikkumatta kun olin, niin eivät ne minusta välittäneet. Huomattuani tilanteen, hivuttauduin kauemmas niin hitaasti kuin vain pystyin. En saanut ainuttakaan pistoa. Onneksi en sentään ollut astunut pesäaukkoon, ehkä silloin olisivat hermostuneet.
Siispä, jos huomaa olevansa hankalassa paikassa, on parasta liikkua mahdollisimman hitaasti. Ampiaisten silmissä pienikin liike nopeutuu moninkertaiseksi, joten malttia, jos vain kantti kestää. Juokseminen ja huitominen saavat ne suorastaan tolaltaan.- Anonyymi
Meillä oli ampiaispesä mökillä liiterin päädyn klapipinon päässä. Kun tulin liiteristä ja löin oven kiinni niin eikös yksi pirulainen jo purrut niskaan, kun kävelin pesän ohi kuuden metrin päästä. Agressiivisia elukoita ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t71940Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227823Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️71781- 49664
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59578Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞30538Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538- 46517
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29499- 35489