Itse varmaankin haen tämän opiston lukio-linjalle opiskelemaan. Jos joku ystävällinen joka käy tätä lukiota viitsisi kertoa minkä ikäistä porukkaa siellä opiskelee ja minkätasoinen opiskelupaikka opisto on?
Raudaskylän kristillinen opisto
11
3610
Vastaukset
- jeppetius
Ystäväni kävi lukion siellä ja kehui kovasti. :)
- Mimmu
minkä ikäinen ysäväsi on? Itse olen alaikäinen ja lukio on suunnattu periaatteessa yli 18-vuotiaille. Olisi kiva tietää opiskeleeko siellä alaikäisiä.
- jeppetius
Mimmu kirjoitti:
minkä ikäinen ysäväsi on? Itse olen alaikäinen ja lukio on suunnattu periaatteessa yli 18-vuotiaille. Olisi kiva tietää opiskeleeko siellä alaikäisiä.
Ystävä siis pääsi ylioppilaaksi viime kesänä, mutta hän meni sinne suoraan yläasteen jälkeen.
- 222
jeppetius kirjoitti:
Ystävä siis pääsi ylioppilaaksi viime kesänä, mutta hän meni sinne suoraan yläasteen jälkeen.
muutama tuttuni on käynyt lukion kyseisessä paikassa ja ovat todellakin menneet suoraan yläasteen jälkeen!
- mie vaan...
Suora lainaus sivulta: http://rko.cop.fi/lukio_o.html
"Aikuis- ja internaattiopiskelijat ovat valintoja tehtäessä etusijalla. Lukioon voidaan ottaa myös alle 18-vuotias opiskelija erityisestä syystä esim. koulumatkaongelmien vuoksi."
En käy tätä lukiota, mutta tarkoitus olisi syksyllä aloittaa. Ikähaarukka voi olla suurikin... Itse en ole suoraa yläasteelta tulossa, mutta päiväopiskelua olen suunnitellut erinäisistä syistä johtuen.
Uskoisin, että opetus on kyllä laadukasta! :) - vitunpaskahomojenopisto
olin tuola vitun paikassa kymppiluokalla joskus. saisivat vittu polttaa koko paskapaikan vittu poroksi. kävin koulua tuolta vitun pedofiiliperhekodista käsin. jäi kylä hirveät traumat. ihan oikeasti. ei ole pila viesti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10292712/varokaa-leenalan-perhekotia! - vitunpaskahomojenperse
ps: on kyllä ihan vitun paska ja ankean olonen ja näkönen vanhanaik
ainen paska paikka. vittu miten rumia taloja ja koko vitun maisema ja piha alue. siis ei saatana minkä näköstä. vittu !!! niiku painajaisunesta koko vitun raudaskylä ja ylivieska kans. puhumattakaan vitun haapajärvestä ja nivalasta. korpimaata ja paskan hajua vittu. en ymmärrä miten tuollakin alueella voi olla ihmisiä. vittu onko ne edes ihmisiä. ei taida olla. haistakaa vielä vittu ja paska tähän lopuksi. ei minulla muuta asiaa tässä.- LL09
Kieliopista päätellen edellisen viestin kirjoittaja olisi selvästi tarvinnut jatkoksi lukio-opintoja Rauskilla.
Itse kävin Rauskilla lukion, ja opiskelen nyt Oulun yliopistolla. Rauskin aikoja muistelen edelleen lämmöllä, vietin siellä osan elämäni parhaimmista vuosista. Opettajat olivat ihania, he kohtaavat oppilaan yksilönä, eikä opettaja-oppilas -suhde ollut etäinen.
Yhteishenki oli parasta, eikä kukaan jäänyt yksin. Ruoka oli sata kertaa parempaa kuin nykyisessä yliopiston ravintolassa!
Suosittelen Rauskia kaikille lämpimästi!
Terkuin LL09 - LL09
Murra jos tuolla opistolla on hihhuleita opit vain vittuilemaan ateisteille suomi24:n palstalla sekä korostamaan omaa minäääsi...mää mää mää sanoo Karitsa.
- Vihervasemmistolaisuus
Älkää missään nimessä menkö kyseiseen oppilaitokseen!
Yhteisöllisyys siellä riippuu pärstäkertoimestasi, viimeisen kahden vuoden aikana asuntolaohjaaja vaihtunut 6 kertaa, henkilökunta nipottaa pikkuasioista, mutta asuntolan homeongelmaan ei jaksa puuttua, eikä myöskään siellä tapahtuneeseen varasteluun. - Anonyymi
Kristilliset opistot ovat Romaanien mustalaisten vankilan sijoitus kohde, perheen jäsenille jotka ovat vankilassa.
Nettikiroaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490