Itse varmaankin haen tämän opiston lukio-linjalle opiskelemaan. Jos joku ystävällinen joka käy tätä lukiota viitsisi kertoa minkä ikäistä porukkaa siellä opiskelee ja minkätasoinen opiskelupaikka opisto on?
Raudaskylän kristillinen opisto
11
3824
Vastaukset
- jeppetius
Ystäväni kävi lukion siellä ja kehui kovasti. :)
- Mimmu
minkä ikäinen ysäväsi on? Itse olen alaikäinen ja lukio on suunnattu periaatteessa yli 18-vuotiaille. Olisi kiva tietää opiskeleeko siellä alaikäisiä.
- jeppetius
Mimmu kirjoitti:
minkä ikäinen ysäväsi on? Itse olen alaikäinen ja lukio on suunnattu periaatteessa yli 18-vuotiaille. Olisi kiva tietää opiskeleeko siellä alaikäisiä.
Ystävä siis pääsi ylioppilaaksi viime kesänä, mutta hän meni sinne suoraan yläasteen jälkeen.
- 222
jeppetius kirjoitti:
Ystävä siis pääsi ylioppilaaksi viime kesänä, mutta hän meni sinne suoraan yläasteen jälkeen.
muutama tuttuni on käynyt lukion kyseisessä paikassa ja ovat todellakin menneet suoraan yläasteen jälkeen!
- mie vaan...
Suora lainaus sivulta: http://rko.cop.fi/lukio_o.html
"Aikuis- ja internaattiopiskelijat ovat valintoja tehtäessä etusijalla. Lukioon voidaan ottaa myös alle 18-vuotias opiskelija erityisestä syystä esim. koulumatkaongelmien vuoksi."
En käy tätä lukiota, mutta tarkoitus olisi syksyllä aloittaa. Ikähaarukka voi olla suurikin... Itse en ole suoraa yläasteelta tulossa, mutta päiväopiskelua olen suunnitellut erinäisistä syistä johtuen.
Uskoisin, että opetus on kyllä laadukasta! :) - vitunpaskahomojenopisto
olin tuola vitun paikassa kymppiluokalla joskus. saisivat vittu polttaa koko paskapaikan vittu poroksi. kävin koulua tuolta vitun pedofiiliperhekodista käsin. jäi kylä hirveät traumat. ihan oikeasti. ei ole pila viesti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10292712/varokaa-leenalan-perhekotia! - vitunpaskahomojenperse
ps: on kyllä ihan vitun paska ja ankean olonen ja näkönen vanhanaik
ainen paska paikka. vittu miten rumia taloja ja koko vitun maisema ja piha alue. siis ei saatana minkä näköstä. vittu !!! niiku painajaisunesta koko vitun raudaskylä ja ylivieska kans. puhumattakaan vitun haapajärvestä ja nivalasta. korpimaata ja paskan hajua vittu. en ymmärrä miten tuollakin alueella voi olla ihmisiä. vittu onko ne edes ihmisiä. ei taida olla. haistakaa vielä vittu ja paska tähän lopuksi. ei minulla muuta asiaa tässä.- LL09
Kieliopista päätellen edellisen viestin kirjoittaja olisi selvästi tarvinnut jatkoksi lukio-opintoja Rauskilla.
Itse kävin Rauskilla lukion, ja opiskelen nyt Oulun yliopistolla. Rauskin aikoja muistelen edelleen lämmöllä, vietin siellä osan elämäni parhaimmista vuosista. Opettajat olivat ihania, he kohtaavat oppilaan yksilönä, eikä opettaja-oppilas -suhde ollut etäinen.
Yhteishenki oli parasta, eikä kukaan jäänyt yksin. Ruoka oli sata kertaa parempaa kuin nykyisessä yliopiston ravintolassa!
Suosittelen Rauskia kaikille lämpimästi!
Terkuin LL09 - LL09
Murra jos tuolla opistolla on hihhuleita opit vain vittuilemaan ateisteille suomi24:n palstalla sekä korostamaan omaa minäääsi...mää mää mää sanoo Karitsa.
- Vihervasemmistolaisuus
Älkää missään nimessä menkö kyseiseen oppilaitokseen!
Yhteisöllisyys siellä riippuu pärstäkertoimestasi, viimeisen kahden vuoden aikana asuntolaohjaaja vaihtunut 6 kertaa, henkilökunta nipottaa pikkuasioista, mutta asuntolan homeongelmaan ei jaksa puuttua, eikä myöskään siellä tapahtuneeseen varasteluun. - Anonyymi
Kristilliset opistot ovat Romaanien mustalaisten vankilan sijoitus kohde, perheen jäsenille jotka ovat vankilassa.
Nettikiroaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437407
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
- 512994
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931871- 471551