Niin elikkäs kun tuo ruotsi alkaa jo häämöttämään tuolla horisontissa niin olisin kiinnostunut, että miten teillä kuuntelut meni. Itse sain 55/90. Mites te muut?
Mitäs ruotsinkuunteluista?
halukas tietämään
171066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sain 42/90
HUONO!!!! Olen onnellinen jos saan A:n.Luuletteko,että on mahiksia?
No mul on aina ollu ruotsi 10 ja koulussa tehdyt kuuntelut mennyt aina suhteellisen hyvin (ihan yks tai kaks väärin) öhöhö.. ja sit tää yo-kuuntelu: 76/90! hiukka kyl harmittaa.. eli oli se juu varmaan aika vaikee -->pisterajat ehkä laskee.. tai sit jännitin vaan ihan liikaa! :(
Todellakin on mahiksia! Minulle on kerrottu, että jos saa alle 30 pistettä niin sitten ei ole oikeen enää mahdollisuutta, paitsi jos on todella hyvä kirjoittamaan aineita! Hyvin se menee. Esimerkiksi kaverini vuosi sitten kuunteli 36 pistettä ja kirjoitti C:n. Kaikki on vielä mahdollista!!
Kuuntelut on mun heikko kohta, onneks en viel ees tiedä miten se meni :D
on mahiksia.. sain ite syksyllä varmaan vielä vähemmän (en muista paljon, mut ei paljon yli 40) ja kirjotin 2 pistettä vajaan c... eli siis b
49 pistettä tuli... Harmitti ku ymmärsin ne kuuntelut kyllä hyvin, mut vastausvaihtoehdot ja kysymykset meni sitte ihan täysin ohi...eli pääosin tuli vastattua arpomalla...ja minua ei arpaonni oikeen suosi...:)
Ja avojen vastausaika oli aikas lyhyt...siinä sitte pääs unohtuun osa...
Mut ei se mittään, mulla menee toi kirjallinen puoli muutenki paremmin, ku noi kuunteluhommat.:)
onkohan enää 32pisteellä mahiksia aahan??
Sain prelikuuntelusta 29pist ja jäi 3:n pisteen päähän B:stä. Nyt sain 39pist YO-kuuntelusta :/
sain syksyllä 55 pistettä ja tuli c
nyt tuli 63 ja tarkoitus olis M:ään nostaa
71/90. Olen kasin-seiskan oppilas, joten olen oikein tyytyväinen. Enkku meni 57/90, siihen en oikein ole tyytyväinen, vaikka se onkin minulle suhteessa vaikeampaa kuin ruotsi.
80/90 tuli. Ja prkl en edes ehtinyt vastata kuin 27/30 monivalinnoista. Eli avoista täydet ja niistä 27 mihin ehdin vastata 25 oikein. Otti kupoliin kun kuuntelusta lähdin, mutta tuloksen kuultuani ei enää ottanut. Kuunteluista tuli tosi hyviä kyllä abikurssillakin.
Mullakin ollut ruotsin kurssit 9-10 ja kuuntelusta tuli "vaan" 78. Ei kai pitäis valittaa mutta ottaa päähän kun harjottelukuunteluista oon aina saanut jotain paria pistettä vaille täydet.
Sain kuuntelusta 46/90... Tavoitteena on saada a:aa.
Aineesta tulee vähintään 40 pojoo eli minulla on erittäin hyvät mahdollisuudet pääste läpi.
A-ruotsin kuuntelu oli tosi vaikea...itelle tuli 33/90... paras mitä meidän koulun a-ruotsin lukijat vastas avoimiin oli 4p(x3)
61/90 ,heikosti omaan tasoon nähen, mutta kuuntelut oli vaikeat (jopa opettajien mielestä)
Mä sain 65 pojoo, enkä mielestäni osaa ollenkaan ruåttii. Enkkukin meni huonommin xD
Kyl se kannattaa.