Presidentti varoittaa romahduksen seurauksista:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2a076e5d-ae09-46fa-8c2e-715bd589a32f
"Nytkin pahimmassa tapauksessa, ellei ostajaa löydy, jäljelle jää tyhjä asunto ja asunnoton velallinen."
Presidentin sanat
9
98
Vastaukset
- Anonyymi
Sauli on hyvä presidentti.
Minä panostaisin muuhunkin asumiseen, esim asuntovaunu, ym.- Anonyymi
Tämä nk. OSTO-presidentti osaa nämä pankkikeinottelut. Haluaisiko ostopressa panna muut veronmaksajat pankki-kuprun maksumiehiksi. Sitä epäilen mutta eihän meidän enää pidä lähteä mukaan näiden kokkari-kusettajien leikkeihin kun ne istuvat nyt oppositiossakin. Toivottavasti lopullisesti. Noin niinkuin sinun kannaltasi ...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14263886/nain-kapitalistit-karkkyvat-perintojasi- 
 - Anonyymi
Tämähän on se vanha tuttu 1990-luvulta: ensin otetaan jättimäinen ikivelka, sitten hinnat romahtavat, pankki vaatii lisävakuuksia ja jos niitä ei löydy, niin asunto laitetaan pakkohuutokauppaan mistä pankinjohtajan veli sen ostaa pilkkahinnalla. Tällöin velalliselle jää vain jättimäinen velka ja vuokra-asunto jossain huonolla asuinalueella.
 - Anonyymi
Epärealistinen ehdotus veronmaksajien rahoilla
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006242150.html - Anonyymi
Talo on asumista varten eikä mikään bisneksenteko tuote. Ihmisillä ei ole mikään enää pyhää enkä puhu uskonnosta vaan esimerkiksi kodista. Niitä ostetaan siksi että tehdään rahaa. Asuinpaikallani näkee monia pari vuotta sitten rakennettuja taloja joissa on kaikki viimesintä villitystä ja hinta parisataa tuhatta enemmän kuin keskivarto talo alueella. Ei niitä kukaan osta vaan lopulta rakentaja jää itse oman talonsa kanssa jota ei pysty maksamaan.
Ehkä tämä asia tulee oppia romahduksen kautta. Ihmiset ei näytä tosin oppivan niistäkään.- Anonyymi
Nimenomaan, tämä nykyajan rahanahneus ja rahanpalvonta on lähtenyt käsistä jo kauan sitten ja koko systeemi alkaa mennä jo aivan mahdottomuuksiin. Tämä peli pitäisi pistää poikki pikimmiten koska se tuottaa jo täysin järjettömiä tekoja, kuten asuntojen purkamista jos niillä ei ole tarpeeksi rahallista arvoa! Samalla Suomalaisten ostovoima heikkenee koko ajan, tosiasia on että suomalaisilla ei ole enää varaa markkinatalouden ja ahneuden kuplimiin hintoihin!!
 
 - Anonyymi
Viimeksi romahduksen aattona asiasta varoitti valtionvarainministeri Viinanen sekä Suomen Pankin pääjohtaja Liikanen. Ei kulunut puoltakaan vuotta kun hinnat olivat romahtaneet.
Nyt varoittaa itse presidentti. Kannattaako ostaa nyt vai kuunnella pressan viisaita sanoja? - Anonyymi
Pankkitilit eivät tuota mitään kansalle, pörssi on arvaamaton tuuliviiri, nyt viedään asuntojenkin arvon kautta loputkin rahat Suomen kansalaisilta. Sitten ei enää ole mitään jäljellä.
Miksi suomen kansa pitää ryöstää putipuhtaaksi? - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/raha-nyt/a/57b9fbd1-0978-4256-8611-d55515352e6d
Nämä zombietalot ovat luoneet asuntomarkkinoista 43% pelottavat zombiemarkkinat. Kuka enää ostaa moisia zombietaloja näiden lehtijuttujen jälkeen? 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja1613796Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1535440Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1985069SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei664147"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873541Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093048HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122802Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan362469Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2742048Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121531