1) Sauron saa sorumuksen. Mitä seuraa?
2) Saruman saa oman mahtisormuksensa valmiiksi. Mitä seuraa?
3) Aragorn ottaa sormuksen itselleen ja julistautuu Maailman Hallitsijaksi ja tuhoaa Sauronin. Mitä seuraa?
4) Galadriel ei kykenekään vastustamaan kiusausta. Saammeko Mustan Ruhtinattaren?
Neljä vaihtoehtoista skenaariota
3
459
Vastaukset
- TRBAN
1) Sauron saa sorumuksen. Mitä seuraa?
- Sormus on vallan väline, jolla on kyky hallita mieliä. Se ei varsinaisesti lisää kantajansa fyysistä tappeluskykyä tms. Sauronin armeijat valloittaisivat maailman eikä kukaan enää ikinä nousisi Sauronia vastaan, sillä kävisi kuten Numenorillakin: Entiset viholliset ottaisivat ajan kuluessa Sauronin hallitsijakseen ihan vapaaehtoisesti. Se on minun näkemykseni mukaan Sormuksen vaarallisin ominaisuus.
Sitten tieteskin haltiotten sormuksen tulis käyttökelvottomiksi (jos haltiat edes tajuaisivat ajoissa Sauronin saaneen Suurimman ja luopuisivat ajoissa omistaan. Jos eivät, tulisi E:stä, G:stä ja G:stä Sauronin orjia.). Haltiat varmaan pakenis Amaniin.
2) Saruman saa oman mahtisormuksensa valmiiksi. Mitä seuraa?
-Todennäköisesti Sauron kävisi vetämässä henk.koht. Sarumania dunkkuun.
3) Aragorn ottaa sormuksen itselleen ja julistautuu Maailman Hallitsijaksi ja tuhoaa Sauronin. Mitä seuraa?
-Edelleenkin Sauron tällaisessa tilanteessa puuttuisi henk.koht. peliin, ennen kuin Arska ehtis Sormuksen avulla kukistaa hänen armeijansa. On kyllä hyvin kyseenalaista, pystyisikö Arska Sormuksenkaan avulla potkimaan Mordorin ylivoimaa vastaan. Ehkä, ehkä ei.
4) Galadriel ei kykenekään vastustamaan kiusausta. Saammeko Mustan Ruhtinattaren?
-Sormusta voi täydellä teholla käyttää ilmeisesti vain Sauron. Muita vastaan Sormus änkyröi. G saattais olla riittävän vahva hallitsemaan Sormusta kuitenkin lähes täydellisesti. Tästä nähdäkseni seuraisi lähinnä se, että hän alistaisi kaikki hyvikset lännessä valtansa alle, koska jälleen kerran Sormus saa kaikki tottelemaan käyttäjäänsä, jos se saa aikaa vaikuttaa heidän mieliinsä.
Nää on nyt tämmösiä pikaisia heittoja ilman syvällisempää pohdintaa. Tästä voidaan väitellä vaikka kuinka, mutta vastaukset ovat arvauksia parhaimmillaankin. Kukaan ei oikeasti tiedä, mihin kaikkeen Sormus kykenee. Ehkäpä se antaakin kantajalleen kyvyn ampua Austraalian kokoisia tulipalloja, joilla voi räjäyttää koko hemmetin luoteis-Endorin hevon kuuseen...- vastaukset
on samat...sen puoleen tuohon 3):seen...
Eihän aragorn olisi voinut hallita sormusta joten se ois kumminkin mennyt Sauronille..:) että niin...
- Mörri
1) Sauron alistaa kaikki Keski-Maan kansat orjikseen. Haltiat pakenevat Länteen; ihmisillä, kääpiöillä ja hobiteilla ei ole pakotietä, ja he joutuvat ikuisiksi ajoiksi pahuuden orjiksi.
2) Seuraa täsmälleen sama kuin toisesta maailmansodasta, eli kahden pahan välinen taistelu. Hyviksillä on valittavanaan vain se, kumman pahuuden he haluavat voittavan ja kumman kanssa on yritettävä tulla toimeen. Oletettavasti ihmiset aettuvat Sarumanin puolelle Sauronia vastaan.
3) Aragorn voi hyvin tuhota Sauronin, mutta hän muuttuu itse Sauroniksi Sauronin paikalle. Tai sormusaaveeksi. Ehkä kaikkein hirvein skenaario.
4) Mustan Ruhtinaan tilalle Musta Ruhtinatar? Galadriel olisi kyllä varsinainen syöjätär, ja hänestä tulisi todellinen naispaholainen. Varmuudella hän ainakin saisi porttikiellon Länteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt284068Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.452105Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö451330- 821185
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381138Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251106Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä491047Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161935Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173861- 57845