Suomi24:n lukuisat keskustelut toimivat masennuslääketutkimuksen perustana

Tänään Hesarissakin artikkelia (maksumuurin takana): Suomalaistutkimus: Masennuslääke vaikuttaa ihmisen elämään arvaamattomammin kuin tähän asti on ymmärretty

https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000006242846.html?share=8433becd4cc57333a6b0f478f899503e

”Anonyymit verkkokeskustelut eivät ole pelkkää vihapuhetta tai mollaamista. Ihmiset haluavat aidosti auttaa”, Ruckenstein summaa.

Myös Mediuutisissa artikkeli: https://www.mediuutiset.fi/uutiset/masennuslaake-ei-toimi-kuin-narastyslaake-verkkokeskustelut-paljastivat-etta-masennuslaakkeita-kayttavat-kokevat-ne-arvaamattomina-ja-yrittavat-muokata-laakityksensa-vaikutuksia/

Vuosien keskustelut ja kokemukset päässeet todella hyötykäyttöön, hieno juttu.
993236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 99

Vanhimmat

Toivottavasti tekevät tutkimuksia myös puhelinauttamisen odottamattomista vaikutuksista ihmiseen,

"poiuytredfghj"

Äänestä
  • Mulle tuli niin voimakkaita emotionaalisia vaikutuksia että saatoin puhelun jälkeen jopa kaatua,

    "poiuytrfghj"

    Äänestä

  • Hei tiesittekö et yksi Firma mikä valmistaa masennus lääkkeitä liikevaihto 977 milj.Ei noihin lukuihin pääse jos ei ihmiset käytä lääkkeitä Suomessa.Lukekaa Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen masennus.Sieltä saatte tietoa masennuslääkkeitä mitä ne todellisuudessa on.Vaatikaa kortisolitaso,lisämunuaisarvon,hormooniarvot ottamista.Tämä luin yhdestä lehdestä jossa ravitsemusterapeutti kertoi et jos jokin näistä on huono niin terapiasta ei ole apua.Kaikki totta mitä kirjoitan ja mitä artikkelin vaadin teitä lukemaan.Kiitos!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hei tiesittekö et yksi Firma mikä valmistaa masennus lääkkeitä liikevaihto 977 milj.Ei noihin lukuihin pääse jos ei ihmiset käytä lääkkeitä Suomessa.Lukekaa Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen masennus.Sieltä saatte tietoa masennuslääkkeitä mitä ne todellisuudessa on.Vaatikaa kortisolitaso,lisämunuaisarvon,hormooniarvot ottamista.Tämä luin yhdestä lehdestä jossa ravitsemusterapeutti kertoi et jos jokin näistä on huono niin terapiasta ei ole apua.Kaikki totta mitä kirjoitan ja mitä artikkelin vaadin teitä lukemaan.Kiitos!

    Taas yksi saliitto juttu liikkeellä.
    Masennuslääkkeet vaikuttavat yksilöllisesti ihmiseen , se mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle .
    Seurannut vuosikymmeniä masennus tapahtumia ja kyllä lääkkeet ovat lieventänyt ihmisten huonoa oloa, usein terapian kanssa.
    Lääkepelko näyttää olevan monen ihmisen pelko , sekin viestittää osan mistä ihminen kärsii
    Pitäisi olla koulutettu näihin asioihin ennenkö alkaa julistamaan asioita joista ei ole edes mitään tietoa , näitä juttuja tulee tämän tästä pinnalle ja ne voisi jättää omaan arvoonsa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taas yksi saliitto juttu liikkeellä.
    Masennuslääkkeet vaikuttavat yksilöllisesti ihmiseen , se mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle .
    Seurannut vuosikymmeniä masennus tapahtumia ja kyllä lääkkeet ovat lieventänyt ihmisten huonoa oloa, usein terapian kanssa.
    Lääkepelko näyttää olevan monen ihmisen pelko , sekin viestittää osan mistä ihminen kärsii
    Pitäisi olla koulutettu näihin asioihin ennenkö alkaa julistamaan asioita joista ei ole edes mitään tietoa , näitä juttuja tulee tämän tästä pinnalle ja ne voisi jättää omaan arvoonsa

    Ihan niin, vaikuttaa että kouluttamattomat luulevat ratkaisevansa masennuksen arvoituksen.
    Seurannut monen ihmisen masennus olotiloja ja kaikki heistä ovat saaneet avun josta ovat kiitollisia, niin että alituinen jankuttaminen lääkeiden myrkyllistä vaikutuksista on erään ihmisluokan keksimiä juttuja, joille tiede on tuntematon asia.
    Joten miksi pauhata netissä asioista mistä ei ymmärretä mitään. Ja luulotautisten harhaluulot esiintyvät netissä selvästi, ehkä lääke hoito voisi auttaa heitäkin olemaan tavallisia ihmisiä, ja lopettamaan fantasia juttunsa.

    Äänestä

Hei, joo haluaisin lukea artikkelin, mutta kun on maksumuuri. Onko artikkeli tämän päivän printtilehdessä? - Mediuutisten linkki ei toimi. Kun sitä klikkaan, ei tapahdu mitään? Sitten menin Mediuutisten sivuille, mutten löydä sieltä tällaista juttua?
- Missääs tuon nyt saisi luettua?

Äänestä
  • Ei löytynyt sanomalehdestä.

    Äänestä

  • Luonnon masennuslääke - https://tonzes.com/deprfi.htm Olen ollut uniongelmainen ja ajoittain masentunut jo esiteinistä asti. Ystäväni suosituksesta päätin kokeilla 5-htp-valmistetta ja olen ollut todella tyytyväinen. Unenlaatu on parantunut enkä ahdistu enää yhtä herkästi. Käytän tuotetta ensisijaisesti masennuksen ennaltaehkäisyyn.

    Äänestä

  • Maksakaa, muuten multa loppuu työt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luonnon masennuslääke - https://tonzes.com/deprfi.htm Olen ollut uniongelmainen ja ajoittain masentunut jo esiteinistä asti. Ystäväni suosituksesta päätin kokeilla 5-htp-valmistetta ja olen ollut todella tyytyväinen. Unenlaatu on parantunut enkä ahdistu enää yhtä herkästi. Käytän tuotetta ensisijaisesti masennuksen ennaltaehkäisyyn.

    Näistä luonnon lääkkeistä on vaan yksi joka niistä hyötyy, ja se on se joka niitä myy.
    Kuinka paljon luulet että on maksa vaurioita tullut juuri siitä kun ihmiset pumppaa sisällensä ns ” luonnonlääkkeitä”
    Niitä ei ole testattu useinkaan , ja niissä on se vaikuttava aine usein niin pieni että pitäisi ottaa koko purkillinen kerralla jos saisi vaikutuksen .
    Joten luonnonlääkkeitä kun tuli 60 luvulla jäädäkseen ja myyjillä kohentui talous välittömästi usko siirtää vuoria ja kun uskot että tällaiset lääkkeet muka auttaa niin suggessiseeraat itsesi niin että voit muka paremmin. Sääli vaan kun maksat huuhaasta

    Äänestä

Onkohan tutkijat ja toimittajat täällä mukana lisäämässä kieroksia keskusteluun?
Joskus tuntuu siltä.

Olenkohan taas harhaluuloinen, kun epäilen, että minua kytitään?

Äänestä
  • "Onkohan tutkijat ja toimittajat täällä mukana lisäämässä kieroksia keskusteluun?"

    Pitikö tuossa lukea "kierouksia"?

    Onnea vaan tutkimuksiin, Sherlockit, voi *****...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Onkohan tutkijat ja toimittajat täällä mukana lisäämässä kieroksia keskusteluun?"

    Pitikö tuossa lukea "kierouksia"?

    Onnea vaan tutkimuksiin, Sherlockit, voi *****...

    Hei en ole toimittaja enkä mikään muukaan joka täällä kirjoittaa Lukekaa Google sivu Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen Masennus.

    Äänestä

  • Toimittajat vetävät tunnetusti huumeita ja alkoholia paikatakseen epäonnistunutta uravalintaansa.

    Minä sen sijaan pelaan pleikkaa 🙂😊

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hei en ole toimittaja enkä mikään muukaan joka täällä kirjoittaa Lukekaa Google sivu Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen Masennus.

    Mainoksia näytät syöttävän sairaille ihmisille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hei en ole toimittaja enkä mikään muukaan joka täällä kirjoittaa Lukekaa Google sivu Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen Masennus.

    Niin että googleko on sinun ohjenuorasi . Se miten Kiinassa hoidetaan asioita ei sovi pohjoismaisten elämäntyyliin. Joten googlaile ihan rauhassa mutta älä usko kaikkeen mitä sieltä löydät .

    Äänestä

Heh!
Jotkut tekee väitöskirjoja ja väittelee tohtoreiksi meidän jutuista! Näin saadaan uusia huippuasiantuntijoita

Äänestä

" Heh!
Jotkut tekee väitöskirjoja ja väittelee tohtoreiksi meidän jutuista! Näin saadaan uusia huippuasiantuntijoita "

Jestapoo jee jepulis (ja penikat sipuliks) - vielä kun pitää mielessä et melkoinen osa näistä jutuista on trollitehtailuja, kuvitteellisia niin repikööt siitä sitten tutkimuksia.

Onkohan tämä se tie nykyisin - trollitehtailujen kautta jopa hallitukseen asti, jos vaan on puolueen jäsenkirja...

Äänestä
  • Löylyä lisää.
    Ei tunnu missään.

    Kaikki mikä on netissä, on totta.

    Äänestä

  • Minä en satuile koskaan.
    Olen aina tosissani mitä olen.
    Muista en ole ihan varma.
    Epäilen kaikkea.
    Ja kaikkia.
    Syystä.

    Äänestä

Suomi24:jää parhaimillaan. Ihmiset pystyy nopeasti ilman rekisteröimistä kysymään asioita ja purkamaan tuntoja. Se jos joku osaa kirjoittaa kauniin ja lohduttavan viestin että jollekin tuleekin hyvä päivä sen takia niin sillä voi olla suurempi merkitys kuin moni uskookaan.

Äänestä
  • Näin on! Tämä olisi kaikkien hyvä muistaa.

    Äänestä

  • Toki toki. Voiko toimia myös toisin päin? Ja miten näitä tutkitaan? Mitataan? Suhteutetaan...?

    Äänestä

Hei kaikki jotka sairastatte masennusta sanokaa että ottavat hormoonitaso verikoe sekä kortisolitaso verikoe sekä lisämunuais verikoe.Näistä verikokeita näkee paljon. Näitä ei varmaan oteta jos ei pyydä.Lukekaa Kiinalainen lääketiede Masennus Elina Hytönen saatte tietoa paljon lääkkeistä.Elina tietää mitä kirjoittaa koska on käynyt koulua paljon.Menkää akupunktioon sieltä saatte apua.Lujekaa myös kaikkia kiinalainen lääketiede kirjoja sekä lehti luobtaistwrveys.Tässä ohjeet teillej jotta voitte paremmin.En kirjoita turhaa mistään.

Äänestä
  • Mutta masennus ei ole sairaus vaan reaktio elämäntapahtumiin. Vika ei siis ole kehollinen. Ihminen voi olla masentunut siitä, että hänellä on kehollinen vika, esimerkiksi jalka murtunut, mutta se on ihan eri asia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta masennus ei ole sairaus vaan reaktio elämäntapahtumiin. Vika ei siis ole kehollinen. Ihminen voi olla masentunut siitä, että hänellä on kehollinen vika, esimerkiksi jalka murtunut, mutta se on ihan eri asia.

    Niin, "elämäntapahtumahan" se on sekin, jos vaikka elimistölliset mielihyväprosessit vaurioituvat sopivasti? Toki vaikeampi sanoa, mikä sitten olisi "reaktio" siihen, ehkä se että itsetietoisesti metaharmittaa kun on maissa?

    Kaikki nuo masennuksen yksipuoliset (l. ideologiset) tulkinnat, julistukset ovat yhtä perseestä, kun mitään yhtä oikeaa ja pätevää masennuksen "syytä" ja syysuhteiden tarkastelutasoa ei ole olemassakaan. Yhtä perseestä ovat suunnilleen kaikki masennuksen hoitotavat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin, "elämäntapahtumahan" se on sekin, jos vaikka elimistölliset mielihyväprosessit vaurioituvat sopivasti? Toki vaikeampi sanoa, mikä sitten olisi "reaktio" siihen, ehkä se että itsetietoisesti metaharmittaa kun on maissa?

    Kaikki nuo masennuksen yksipuoliset (l. ideologiset) tulkinnat, julistukset ovat yhtä perseestä, kun mitään yhtä oikeaa ja pätevää masennuksen "syytä" ja syysuhteiden tarkastelutasoa ei ole olemassakaan. Yhtä perseestä ovat suunnilleen kaikki masennuksen hoitotavat.

    En ole ihan varma mihin viittaa mielihyväprosesseilla, joten teen olettamuksen. Olettaen, että tarkoitat aivovaurioista johtuvaa tunteettomuutta tai mielihyvänkokemiskyvyn vauriota tällöin kyseessä on selvästi fyysinen vika. Kyseisenlaisen vaurion voi saada esimerkiksi syömällä SSRI-aineita tai lyömällä päänsä pahasti esimerkiksi jääkiekkoa pelatessa tai autokolarissa jne. Selvästi myös itse tunnistat, ettei kyseessä ole elämäntapahtuma, koska olet laittanut sanan heittomerkkeihin.

    Ihminen ei ole harmissaan ilman syytä, joten sellaista metaharmitusta ei käytännössä ole. Toki voihan sitä ajatella, että harmittaa se, että harmittaa, mutta toisen tason harmituksesta ei tarvitse välittää, koska korjaamalla syyn (esim. yksinäisyys, parisuhdeongelmat, perheriidat, taloudellinen epävarmuus jne.) ongelma ratkeaa.

    Liittyen sanomaasi suhteessa tulkintoihin tuli myös minulle mieleen todeta, että keskustelu masentuneisuudesta/surusta on hedelmätöntä mikäli emme tunnista ja tunnusta (!), että jokainen meistä määrittelee sen mitä on masennus eri tavoin. Vastaavasti määrittelemme eri tavoin sen mitä on rakkaus, onnellisuus ja niin edelleen. Keskustelua ihmisten kärsimyksestä sekoittaa valtio-psykiatrian dogma, jonka mukaan olisi olemassa jokin tunnistettava kokonaisuus nimeltä masennus ja vielä, että tämä kokonaisuus olisi nimenomaan sairaus, toisin sanoen vika ihmisen kehossa. Ajatus on absurdi, mutta erittäin suosittu erinäisistä vilpittömistä uskomuksista, mutta toisten kohdalla myös vilpillisistä syistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta masennus ei ole sairaus vaan reaktio elämäntapahtumiin. Vika ei siis ole kehollinen. Ihminen voi olla masentunut siitä, että hänellä on kehollinen vika, esimerkiksi jalka murtunut, mutta se on ihan eri asia.

    Näin on, se ei ehkä lääkkeillä parane kaikilla.
    Jos on liikuntarajoitteita ja joutuu olemaan kämpän vankina niin kyllä se alkaa masentamaan kun ihmiskontaktit jäävät vähiin ja toisilla melkein kokonaan pois.
    Kokemusta on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En ole ihan varma mihin viittaa mielihyväprosesseilla, joten teen olettamuksen. Olettaen, että tarkoitat aivovaurioista johtuvaa tunteettomuutta tai mielihyvänkokemiskyvyn vauriota tällöin kyseessä on selvästi fyysinen vika. Kyseisenlaisen vaurion voi saada esimerkiksi syömällä SSRI-aineita tai lyömällä päänsä pahasti esimerkiksi jääkiekkoa pelatessa tai autokolarissa jne. Selvästi myös itse tunnistat, ettei kyseessä ole elämäntapahtuma, koska olet laittanut sanan heittomerkkeihin.

    Ihminen ei ole harmissaan ilman syytä, joten sellaista metaharmitusta ei käytännössä ole. Toki voihan sitä ajatella, että harmittaa se, että harmittaa, mutta toisen tason harmituksesta ei tarvitse välittää, koska korjaamalla syyn (esim. yksinäisyys, parisuhdeongelmat, perheriidat, taloudellinen epävarmuus jne.) ongelma ratkeaa.

    Liittyen sanomaasi suhteessa tulkintoihin tuli myös minulle mieleen todeta, että keskustelu masentuneisuudesta/surusta on hedelmätöntä mikäli emme tunnista ja tunnusta (!), että jokainen meistä määrittelee sen mitä on masennus eri tavoin. Vastaavasti määrittelemme eri tavoin sen mitä on rakkaus, onnellisuus ja niin edelleen. Keskustelua ihmisten kärsimyksestä sekoittaa valtio-psykiatrian dogma, jonka mukaan olisi olemassa jokin tunnistettava kokonaisuus nimeltä masennus ja vielä, että tämä kokonaisuus olisi nimenomaan sairaus, toisin sanoen vika ihmisen kehossa. Ajatus on absurdi, mutta erittäin suosittu erinäisistä vilpittömistä uskomuksista, mutta toisten kohdalla myös vilpillisistä syistä.

    No jopa sait höpötettyä paljon monenmoista. Selvyyden vuoksi ihan rautalangasta vielä: Joskus se masennus on kehollinen sairaus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No jopa sait höpötettyä paljon monenmoista. Selvyyden vuoksi ihan rautalangasta vielä: Joskus se masennus on kehollinen sairaus.

    "Joskus se masennus on kehollinen sairaus."

    Ei, sellaista kehollista sairautta kuin masennus ei ole.

    Äänestä

  • Masennus tulee psyykkelääkkeistä.

    Masennuslääkkeet tekee masennuksen.
    Skitso lääkkeet tekee skitofrenian
    Psykoosi pillerit psykoosin,
    Jne

    Eli kaikki mieliasairaudet tehdään kemikaaleilla, mm. Apteekin lääkkeiden b
    Valkea väriaine tekee masennusta laskemalla dobamiini tasot
    Titanium, maapllon kovimmat metallihiukkaset rokkoo suoli nukan ja suolen pinnan ja suoli nukkaa on insiliini reseptoreita tukkimassa ja tulee diabetes.
    Ja estävät dobamiinin toimintaa, eli tekevät masennusta, väsymystä, ja vanhemmiten saat parkinson taudin jos syöt apteekin valkoseksi värjättyjä tabletteja, aivan kauheita mytkkyjä.
    Tekee sata muuta tautia kun suolisto bakteerit suoli nukan mukana siirtyy elimistöön titanium oxidin eli maalipurkkien halvimalla väriaiane myrkyllä jolla töysin motaaliton valtiomme ja apteekkarit ja big farma myrkyttää meidät.
    outoa kun minä googlaan titanium oxidi toxity niin löydän kymmemia fakta tutkimuksia, mitä farmaseutit lukee, kun sanovat ei ole ttutkittu.

    Joka on valhe, mutta heille kaikki tieto tulee big farmalta ja he ei itse selvitä tai ota selvää pitääkö big farman valheet paikkansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta masennus ei ole sairaus vaan reaktio elämäntapahtumiin. Vika ei siis ole kehollinen. Ihminen voi olla masentunut siitä, että hänellä on kehollinen vika, esimerkiksi jalka murtunut, mutta se on ihan eri asia.

    ihmisten masennustiloilla on näitä huuhaa juttuja esiintynyt yhtämittaa.
    Ja sitten uskotaan kiven kovasti asioihin mitä tavalliset lehdet yhtä äkkiä mainostaa .
    Kyllä lääkärissä otetaan kokeet elktrolyyteistä kun potilas menee valittamaan vaivojaan. Ei niitä erikseen tarvitse pyydellä.

    Ja lääketiede on edistynyt mitä tulee masennuslääkkeisiin, joten kummaa kun aina vaan jujutetaan ihmisiä ja niitä jotka vielä uskovat kaikkiin juttuihin.

    Usein on vika että potilas menee lääkäriin kun vatsa ei toimi tai huimaa, eikä käsitä etä se voi olla psyykkinen oire ja huutaa ettei hän ole mikään hullu, kun lääkäri ehdottaa masennuslääkkeitä , joten tällainen on taso ihmisten kyvyssä ymmärtää.

    Sitten tulee luonnonlääkkeitä mukaan kuvaan , ja saadaan niitä uusia oireita ja usein maksa on vaurioitunut kun ns luonnonlääkkeitä popsittu siihen oletettuun sairas tilaan , kun kielletään itseltä että on psyykkisesti sairas , jokainen ihminen käy lävitse masennuksen ainakin pari kertaa elämänsä aikana. Niin että näin on näppäimet .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ihmisten masennustiloilla on näitä huuhaa juttuja esiintynyt yhtämittaa.
    Ja sitten uskotaan kiven kovasti asioihin mitä tavalliset lehdet yhtä äkkiä mainostaa .
    Kyllä lääkärissä otetaan kokeet elktrolyyteistä kun potilas menee valittamaan vaivojaan. Ei niitä erikseen tarvitse pyydellä.

    Ja lääketiede on edistynyt mitä tulee masennuslääkkeisiin, joten kummaa kun aina vaan jujutetaan ihmisiä ja niitä jotka vielä uskovat kaikkiin juttuihin.

    Usein on vika että potilas menee lääkäriin kun vatsa ei toimi tai huimaa, eikä käsitä etä se voi olla psyykkinen oire ja huutaa ettei hän ole mikään hullu, kun lääkäri ehdottaa masennuslääkkeitä , joten tällainen on taso ihmisten kyvyssä ymmärtää.

    Sitten tulee luonnonlääkkeitä mukaan kuvaan , ja saadaan niitä uusia oireita ja usein maksa on vaurioitunut kun ns luonnonlääkkeitä popsittu siihen oletettuun sairas tilaan , kun kielletään itseltä että on psyykkisesti sairas , jokainen ihminen käy lävitse masennuksen ainakin pari kertaa elämänsä aikana. Niin että näin on näppäimet .

    Huuhaateorioihin kuuluu mm. välittäjäaineiden tasapainoteoria, joka ei ole totta masennuksessa:
    https://theconversation.com/depression-is-probably-not-caused-by-a-chemical-imbalance-in-the-brain-new-study-186672

    Samoin masennusta väitetään geneettiseksi ilman geenitestiä eli subjektiivisesti, joten psykiatria ja psykologia ovat pseudotieteitä.

    Äänestä

Hei kirjoita Facebook et masennusta sairastavilla pitää ottaa lisämunuaisarvo,kortisolitaso,hormoonitaso tälläisen verikokeet.Näistä näkee paljon.Laita myös jonnekin et lukevat Kiinalainen lääketiede masennus Elina Hytönen.Nyt kirjoitan sellaista mitä kaikkien sairastavien pitää saada tietää.En kirjoita vitsiksi tätä.Akupunktio ja ruokavalio auttaa.Kahvi ja musta tee pois.Liha pois kokonaan.Tällä saa jo paljon aikaiseksi Kahvi sekoittaa sydämen joka hallitsee mieltä.Tämä voi tuntia oudolta asialta mutta tämä on totta.Jos haluaa elämässä eteenpäin tekee juuri niin kuin kirjoitan tässä.Lääkörit eivät tätä kerro vaan kun eivät tiedä tätä.

Äänestä
  • Elinahytöset ja mitkälie kiinalaiset paskatuputukset ensimmäsenä pois. Kahvia ja teetä naamariin, jos ette muuten heräile.

    Äänestä

Keskusteluapu on usein paras apu.

Pillerit sopivat sitten viimeisenä keinona, jos muu ei auta.

Äänestä

Yle trollaa sinua vihaan, vaikkei siihen olisi mitään syytä.

Äänestä

Täältä saa hyviä itsarivinkkejä, kun on tuhonnut resurssinsa ja yhteiskunnan resurssit psykiatriaan.

Lisäksi itsarivinkkien antajat ovat ihmisiä, joilla on mm. elämä ja tunteita. Toisin kuin ns. "ammattiauttajat".

Äänestä

https://youtu.be/Usz2Q_0SPzc?t=6 Siinä vähän jotain piristystä. Paikallinen Urmas Viilunk on hullumallin ja hyrskyvän myrskyn kanssa kirjaamassa ylös että kaikki alvit tulevat maksetuiksi

Äänestä

Lukekaa Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen masennus.Tässä tieto teille Google haku.Tieto mitä tarvitset.Elina tietää mitä kirjoittaa.Tämä ei ole valetta.Instagram seuraa.

Äänestä

Aika säälittävää "tutkimusta" vissiin, mutta sellaistahan se masennuslääkkeiden kohdalla aina on.

Äänestä
  • Nyt joku saatanan urpolääkäri on keksinyt, että nämä vertaisläpät auttaa enemmän kuin niiden tunteettomat "ammattiavut". Hienoa. Olihan näistä apua 15 vuotta sitten, kun ei ollut pelkkiä trolleja täynnä keskustelut. Joko tohtorikin keksi asian?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt joku saatanan urpolääkäri on keksinyt, että nämä vertaisläpät auttaa enemmän kuin niiden tunteettomat "ammattiavut". Hienoa. Olihan näistä apua 15 vuotta sitten, kun ei ollut pelkkiä trolleja täynnä keskustelut. Joko tohtorikin keksi asian?

    Naurettavaa+jos+oikeasti+mikään+lääketieteellinen+tutkimus+käyttää+lähteenä+Suomi+24+keskustelupalstaa+jossa+noin+90+%+on+trolleja+salaliittoteorioineen+"uu+masennus+ei+ole+sairaus+vaan+lääketehtaiden+keksintö".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naurettavaa+jos+oikeasti+mikään+lääketieteellinen+tutkimus+käyttää+lähteenä+Suomi+24+keskustelupalstaa+jossa+noin+90+%+on+trolleja+salaliittoteorioineen+"uu+masennus+ei+ole+sairaus+vaan+lääketehtaiden+keksintö".

    Väite että masennus ei ole sairaus ei edellytä minkäänlaista uskoa salaliittoeriaan eikä myöskään se, että tietyt tahot hyötyvät huomattavasti mielentilojen ja ihmisten piirteiden medikalisaatiosta. Jos osaisti edes pikkuisen ajatella omilla pikku aivoillasi, niin reliabiliteetiltaan suurin piirtein 0,3 kappa-arvon omaava, lääketieteelliseltä validiteetiltaan olematon konstruktio ei voi mitenkään tulla tieteen tiukkojen kriteerien mukaan lääketieteelliseksi ongelmaksi. Siltä puutuu täysin lääketieteellinen, biomarkkerein ja lääketieteellisten menetelmien avulla todennettavissa oleva tunnettu biologinen määritelmä.

    Masennus "sairautena" on käytännössä kyselylomake, jossa ihmiseltä kysytään tulkintoja omasta voinnistaan tyyliin vituttaako oma naamasi aamuisin enemmän kuin kaksi viikkoa sitten ja panettaako enemmän vai vähemmän yksi viiva viis astetta kuin kuukausi sitten. Koko lääkehoito on pelkkä huono vitsi, jonka ymmärtämiseksi on suotavaa olla edes alkeellinen kyky lukea tieteellisiä meta-analyyseja, joita sinun kaltaisiltasi älyn ja järjen riemuvoitoilta puuttuu. Jos on ihan samantekevää, että syötätkö ihmiselle inaktiivista plaseboa, selektiivistä seretoniinin takaisinottajaa tai vaikka seretoniinin takaisinoton vahvistajaa, niin eihän sinulla ole edes epäsuoraa näyttöä tämän niin sanotun masennussairauden neurokemiallisesta pohjasta saati sitten suoraa. Lue alla oleva teksti oikein huolella ja vastaa sitten, että mitkä ovat sen keskeiset argumentit ja millaisia vasta-argumentteja sinulla on esittää tälle tutkijalle, joka on koko viettänyt
    käytännössä elämänuransa analysoimalla masennuslääketutkimuksia:

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4172306/

    Kun sinulla järjen ja älyn riemuvoitto on esittää hyviin arugmentoituja, tieteellisiä ja yleistettäviä vasta-argumentteja hänelle, niin voit tulla höpisemään siitä miten naurettavaa on tutustua lääkkeitä pitkään oikeasti käyttäneiden tulkintoihin omasta mielentilastaan ja lääkityksen vaikutuksesta siihen -sillehän näet koko tutkimusnäyttö rakentuu. Uskomuksille ja niiden (toki lähtökohtaisesti epäonnistuneille) sokkouttamisyrityksille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Naurettavaa+jos+oikeasti+mikään+lääketieteellinen+tutkimus+käyttää+lähteenä+Suomi+24+keskustelupalstaa+jossa+noin+90+%+on+trolleja+salaliittoteorioineen+"uu+masennus+ei+ole+sairaus+vaan+lääketehtaiden+keksintö".

    Voihan kaikkea käyttää lähteenä, mutta on sitten eri asia, käyttääkö sitä lähdettä mihinkään, esim. johonkin hyödylliseen.

    Äänestä

Kuin paksu muuri on murrettava ilmaisten lääkkeiden edestä?

Äänestä

Tutkikaapa vaihteeksi sitä, miksi mielialalääkkeitä määrätään Suomessa täysin holtittomasti lukuisten tahojen kautta 15 vuoden ajan etänä ilman, että potilasta kutsutaan tuona aikana kertaakaan vastaanotolle lääkityksen tehon ja tilanteen arvioimiseksi!!!!!!!!

Äänestä

Mistä tahansa aidosta, huonostakin keskustelusta on enemmän apua masennukseen kuin virallisista hoitomuodoista. Lääkkeet ja terapiat ovat samanlaisia törkeän vedätyksen muotoja, joista hyötyvät lähinnä ja vain niiden tuottajat. Maksajina ja resursseina tässä hyväksikäytössä puolestaan toimivat sairaat ihmiset ja yhteiskunta.

Äänestä
  • Olen huomannut saman. Hyväksikäytön makua koko touhussa.

    Äänestä

Ei auta pillerit massekseen eivät huumeetkaan kun olet jo nähnyt niin niin kaiken mitä maailmassa on nähtävissä...

Se masentaa kun kaikki on niin nähtyä.

Äänestä
  • Oon minäkin paljon nähnyt ja tuntuu, että on tullut nähtyä kaikki.
    Mutta enhän voi sitä ikinä tietää, kun tulevaisuuteen en voi nähdä.
    Voi olla edessä vielä vaikka mitä yllätyksiä, positiivisiakin.

    Äänestä

Arvostan psykologi Aku Kopakkalaa. Hän on inhimillinen ja asiantunteva.

Aku Kopakkala: Masennus - suuri serotoniinihuijaus:
https://www.youtube.com/watch?v=1aBcJvHEoqs

"Puoli miljoonaa suomalaista syö mielialalääkkeitä. Silti masennus ei parane vaan kroonistuu, ja on yleisin diagnoosi ennenaikaisen eläköitymisen taustalla.

Kuinka masennuksesta tuli kansantauti? Onko lääkehoito varmasti paras vaihtoehto yksilön tai yhteiskunnan kannalta?

Masennus - suuri serotoniinihuijaus tarjoaa vaihtoehtoja kaikille, joita mielen pulmat askarruttavat - sekä masentuneille, heidän läheisilleen että hoitaville tahoille. Teos eroaa radikaalisti aiemmista suomalaisista alan julkaisuista, sillä se rakentuu alkuperäistutkimuksille ja on lähdekriittinen. Se pyrkii osaltaan myös muuttamaan suomalaisia käytäntöjä."

Äänestä
  • Mä olen kanssa aina tykännyt Kopakkalan mielipiteistä ja asenteesta.
    Saisi vaan tuollaisia Akuja olla paljon enemmän.

    Äänestä

Vuosia masennusoireista kärsineenä ottaisin kantaa siihen, miten ulkopuoliset kommentoivat sitä jos joku joutuu käyttämään ja kokeilemaan erilaisia masennuslääkkeitä. Minusta on loukkaavaa kun kirjoitellaan miten niistä on vakavaa haittaa ja vaikea vierottautua aivakuin ne olisivat joitakin huumeita. Myös jotkut asiantuntijatkin ja lääkärit syyllistyvät tähän. Jo ennestään ahdistuvan ja masennuksesta kärsivän on ikävä ja loukkaavaakin lukea tai kuulla tuollaisia kommentteja. Itse en ole koskaan kokenut hankalana lopettaa niiden käyttöä mutt aloittaminen on joskus hankalaa koska silloin on muutenkin ahdistuneessa mielentilassa mistä ei pääse pois. Sitten pitää odottaa että mielentila tasottuu joskus kuukauden kuluttua. Lääkkeen tai muun ansiosta.
Ei kannata uskoa mitään höpöjuttuja tai neuvoja koska lääkkeiden vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä. Jos joku konsti tai höpöjuttu auttaa jotakin niin sitä ei voi yleistää. Itse ajan ja terapian ja asiantuntijoiden sekä mahdollisten lääkkeiden avulla olen melkl hyvissä voinneissa tällä hetkellä. Ärsyttää vain nuo kommentit että käyttämäni lääkkeet aiheuttavAt kaikenlaist pelottavaa ja että niistä pitää vierottautua.

Äänestä
  • "Vuosia masennusoireista kärsineenä ottaisin kantaa siihen, miten ulkopuoliset kommentoivat sitä jos joku joutuu käyttämään ja kokeilemaan erilaisia masennuslääkkeitä. Minusta on loukkaavaa kun kirjoitellaan miten niistä on vakavaa haittaa ja vaikea vierottautua aivakuin ne olisivat joitakin huumeita. "

    Mutta kun niistä on vakavaa haittaa ja ne ovat huumeita. Miksi loukkaantua totuudesta?

    Äänestä

  • Masennuslääkkeiden käyttäjiltähän ne tiedot haitoista tulevat, moni ei lääkitystä aloittaessaan saanut mitään tietoa haitoista.

    Äänestä

  • Tarinoita turvallisista ja hyvin siedetyistä mielialalääkkeistä.
    Varoituksen sana: ei sovi kaikkein herkimmille https://ssristories.org/

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarinoita turvallisista ja hyvin siedetyistä mielialalääkkeistä.
    Varoituksen sana: ei sovi kaikkein herkimmille https://ssristories.org/

    Sivustolla on yli 7000 tarinaa. Huhhuh! Siinä riittää sarkaa aktiivisemmallekin masennuslääketutkijalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarinoita turvallisista ja hyvin siedetyistä mielialalääkkeistä.
    Varoituksen sana: ei sovi kaikkein herkimmille https://ssristories.org/

    Masennuslääketutkijat huomio! Sivusto on todella täyttä timanttia, eikä vähiten Lessons-osio. Kannattaa tsekata.

    Äänestä

Joo hyvä se nyt on sanoa, kun monen tuhannen ihmisen elämän ehtinyt jo nämä hermomyrkyt pilaamaan. Tulevaisuudessa toivon, ettei enää kenenkään tarvitse näitä syödä.

Äänestä
  • Maailmanlaajuisesti puhutaan jo suuremmista luvuista kuin tuhansista. Psyykenlääkkeiden aiheuttamat ennenaikaiset kuolemat ja muut ongelmat ovat kyllä jo kaikkien tiedossa. Silti ne ovat julkinen salaisuus. Voisi jopa sanoa, että kyse on ennemmin joukkotuhoaseista kuin mistään lääkkeistä.

    Toivon itsekin, että ihminen viisastuisi ja koittaisi uusi aika psyykenlääkkeiden jäädessä pysyvästi historiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maailmanlaajuisesti puhutaan jo suuremmista luvuista kuin tuhansista. Psyykenlääkkeiden aiheuttamat ennenaikaiset kuolemat ja muut ongelmat ovat kyllä jo kaikkien tiedossa. Silti ne ovat julkinen salaisuus. Voisi jopa sanoa, että kyse on ennemmin joukkotuhoaseista kuin mistään lääkkeistä.

    Toivon itsekin, että ihminen viisastuisi ja koittaisi uusi aika psyykenlääkkeiden jäädessä pysyvästi historiaan.

    Samaa kriittistä ajattelua toivon terapian osalta. Kuinka monen perheen ja potilaan elämän nykyiset terapiat ovat pilanneet? Potilas havahtuu jälkikäteen, että millainen summa upposi terapeutin palkkioihin ja kyseisillä ammatinharjoittajilla ei ole mitään halua tai osaamista auttaa potilasta vaan yhdestä elämän kipukohdasta saadaan terapian avulla koko ihmistä määrittävä asia, jota täytyy vuosikausia hoitaa. Toisaalta samaan aikaan potilaalle keskeisiä asioita saatetaan toistuvasti ohittaa. Kuka puhuu ääneen näistä terapian epäkohdista?Voitaisiinko käydä keskustelua siitäkin, että näille terapeuttien mielestä terapiaan sopiville ihmisille syntyy vaikeampia ongelmia terapiahoidon aikana, koska terapeutteja ei kiinnosta mikään muu kuin kelan/potilaan rahat. Terapeutti saa elantonsa potilaan kärsimyksistä. Kun kelarahoitus loppuu, loppuu terapiakin, vaikkei edistystä olisi tapahtunut yhtään. Samoin myös terapiaa jatketaan terapeutin ehdotuksesta vuosi kerrallaan, kunhan vaan kela maksaa. Sama ammattiryhmä avautuu mediassa siitä, miten lääketehtaat vääristelevät masennnuslääketutkimustuloksia edukseen. Voisiko näiden avautumisten julkaisun lopettaa, ennen kuin esitetään faktoja näistä lääketehtaiden pimittämistä tutkimustuloksista. Tässä keskustelussa halutaan kerätä potilaiden rahat omaan taskuun, potilaan voinnista viis veisaten. En aio antaa yhdenkään terapeutin pilata elämästäni päivääkään enää ja toivon kykeneväni unohtamaan eri terapeuttien toimesta tapahtuneen vuosien aivopesun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaa kriittistä ajattelua toivon terapian osalta. Kuinka monen perheen ja potilaan elämän nykyiset terapiat ovat pilanneet? Potilas havahtuu jälkikäteen, että millainen summa upposi terapeutin palkkioihin ja kyseisillä ammatinharjoittajilla ei ole mitään halua tai osaamista auttaa potilasta vaan yhdestä elämän kipukohdasta saadaan terapian avulla koko ihmistä määrittävä asia, jota täytyy vuosikausia hoitaa. Toisaalta samaan aikaan potilaalle keskeisiä asioita saatetaan toistuvasti ohittaa. Kuka puhuu ääneen näistä terapian epäkohdista?Voitaisiinko käydä keskustelua siitäkin, että näille terapeuttien mielestä terapiaan sopiville ihmisille syntyy vaikeampia ongelmia terapiahoidon aikana, koska terapeutteja ei kiinnosta mikään muu kuin kelan/potilaan rahat. Terapeutti saa elantonsa potilaan kärsimyksistä. Kun kelarahoitus loppuu, loppuu terapiakin, vaikkei edistystä olisi tapahtunut yhtään. Samoin myös terapiaa jatketaan terapeutin ehdotuksesta vuosi kerrallaan, kunhan vaan kela maksaa. Sama ammattiryhmä avautuu mediassa siitä, miten lääketehtaat vääristelevät masennnuslääketutkimustuloksia edukseen. Voisiko näiden avautumisten julkaisun lopettaa, ennen kuin esitetään faktoja näistä lääketehtaiden pimittämistä tutkimustuloksista. Tässä keskustelussa halutaan kerätä potilaiden rahat omaan taskuun, potilaan voinnista viis veisaten. En aio antaa yhdenkään terapeutin pilata elämästäni päivääkään enää ja toivon kykeneväni unohtamaan eri terapeuttien toimesta tapahtuneen vuosien aivopesun.

    "Sama+ammattiryhmä+avautuu+mediassa+siitä,+miten+lääketehtaat+vääristelevät+masennnuslääketutkimustuloksia+edukseen.+Voisiko+näiden+avautumisten+julkaisun+lopettaa,+ennen+kuin+esitetään+faktoja+näistä+lääketehtaiden+pimittämistä+tutkimustuloksista.+"Et+taida+olla+ihan+kartalla+kyllä+ensinkään,+mistä+puhut.+Se+ei+ole+edes+julkinen+salaisuus,+että+noin+puolet+masennuslääkekokeista+on+jätetty+julkaisematta+ihan+siksi,++että+ne+eivät+ole+tuottaneet+tilastollisesti+merkitsevää+eroa+plasebon+ja+lääkkeen+välillä.+Tämä+ei+ole+puheenvuoro+minkään+psykoterapian+puolesta,+puhutaan+ihan+empiirisistä+faktoista,+jotka+joka+ikinen+noista+tutkimuksista+vähänkään+kartalla+oleva+tietää.+Esimerkiksi+erään+tutkimuskatsauksen+mukaan+61+%+negatiivisen+tuloksen+tuottavista+kontrolloiduista+kokeista+jätetiin+julkaisematta,+31+%+julkaistuun+mutta+negatiiviset+tulokset+raportoitiin+positiivisina+ja+vain+8+%+eli+kaikkiaan+KOLME+negatiivista+koetta+julkaistiin+sellaisenaan.+Positiivisen+kokeen+tuottavista+kokeista+97+%+kokeista+julkaistiin,+vain+yksi+jätettiin+julkaisematta.++https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18199864/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527123/Masennuslääketutkimukset+kärsivät+siis+todella+järkyttävästä+julkaisuharhasta+siksi,+että+niissä+plasebon+osuus+on+niin+suuri+että+se+käytännössä+selittää+lähes+kaiken+hyödyn,+mitä+nuo+lääkkeet+tuottavat+koehenkilöille.+Tämäkään+ei+ole+mitään+psykoterapiainstiuutin+salaliiiton+masinoimaa+propagandaa,+vaan+lääketeollisuudessa+ollaan+iät+ajat+oltu+tästä+harmissaan+koska+lääkekokeet+ovat+kalliita+järjestää+ja+yritys+joka+haluaa+tuottaa+voittoa+mieluiten+tekee+kokeita,+joissa+plasebovasteen+osuus+on+mahdollisimman+pieni.+Vanha+kikka+on+ennen+koetta+karsia+potilaista+kaikkein+eniten+plaseboon+reagoivat+koehenkilöt,+mutta+lääketeollisuuden+palveluksessa+olevat+konsulit+ovat+kehittäneet+muitakin+menetelmiä+jolla+lääkitykseen+liittyviä+odotuksia+vähennetään+tarkoituksellisesti.+Tämä+toki+voi+vähentää+myös+lääkityksen+kokonaisvastetta,+jos+se+selittyy+suurelta+osin+plasebosta+kuten+masennuslääkekokeissa+tuppaa+käydä.+https://www.nature.com/articles/s41386-020-00911-5Psykoterapiassa+on+varmasti+ongelmansa,+mutta+harvemmin+huono+psykoterapeutti+aiheuttaa+potilaalleen+elinikäisen+seksuaalitoiminnan+häiriön+tai+vakavan+lääkeriippuvuuden+komplikaatioineen,+ja+jos+traumoja+syntyy,+niin+huono+psykoterapeutti+ei+kerta+kaikkiaan+ehdi+hoitaa+niin+massiivista+määrää+ihmisiä+kuin+mihin+lääkkeitä+voidaan+hetkessä+kylvää.++Psykoterapian+tutkiminen+on+hankalampaa+pelkästään+siksi,+että+sen+tehokkuus+perustuu+puhtaasti+plaseboon+eli+uskomuksiin+ja+uskomuksethan+ovat+kultuurisidonnaisia+ja+osin+henkilön+persoonaan+ja+elämänkokemukseen+limittyviä.+Varmasti+psykoterapiaan+liittyvissä+tutkimuksissa+on+myös+huomattava+julkaisuharha,+kuten+lähes+kaikessa+tieteessä+enemmän+tai+vähemmän.++Sen+hyödyt+ovat+kuitenkin+siinä,+että+hoidolla+on+mahdotonta+aiheuttaa+elinikäisiä+somaattisia+terveysongelmia+eikä+sillä+voi+pakkohoitaa+heikossa+asemassa+olevia+ihmisiä.+Vähän+kuin+vertaisi+pappeja+huumemafiaan+ja+väittäisit,+että+pappien+höpinä+kuoleman+jälkeisestä+elämästä+on+vähintään+yhä+traumaattista+kuin+elinikäinen+opioidiriippuvuus.+Voihan+se+olla+traumaattinen+kokemus+etenkin+uskon+loppuessa+toki,+mutta+jos+tarkastellaan+keskimääräisä+toimintakykyä,+fyysistä+terveyttä,+elinikää+tai+ylipäätänsä+mitään+hyvinvoinnin+mittaria,+niin+kyllä+pappien+höynäyttämät+vievät+voiton+opioidiriippuvaisista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Sama+ammattiryhmä+avautuu+mediassa+siitä,+miten+lääketehtaat+vääristelevät+masennnuslääketutkimustuloksia+edukseen.+Voisiko+näiden+avautumisten+julkaisun+lopettaa,+ennen+kuin+esitetään+faktoja+näistä+lääketehtaiden+pimittämistä+tutkimustuloksista.+"Et+taida+olla+ihan+kartalla+kyllä+ensinkään,+mistä+puhut.+Se+ei+ole+edes+julkinen+salaisuus,+että+noin+puolet+masennuslääkekokeista+on+jätetty+julkaisematta+ihan+siksi,++että+ne+eivät+ole+tuottaneet+tilastollisesti+merkitsevää+eroa+plasebon+ja+lääkkeen+välillä.+Tämä+ei+ole+puheenvuoro+minkään+psykoterapian+puolesta,+puhutaan+ihan+empiirisistä+faktoista,+jotka+joka+ikinen+noista+tutkimuksista+vähänkään+kartalla+oleva+tietää.+Esimerkiksi+erään+tutkimuskatsauksen+mukaan+61+%+negatiivisen+tuloksen+tuottavista+kontrolloiduista+kokeista+jätetiin+julkaisematta,+31+%+julkaistuun+mutta+negatiiviset+tulokset+raportoitiin+positiivisina+ja+vain+8+%+eli+kaikkiaan+KOLME+negatiivista+koetta+julkaistiin+sellaisenaan.+Positiivisen+kokeen+tuottavista+kokeista+97+%+kokeista+julkaistiin,+vain+yksi+jätettiin+julkaisematta.++https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18199864/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527123/Masennuslääketutkimukset+kärsivät+siis+todella+järkyttävästä+julkaisuharhasta+siksi,+että+niissä+plasebon+osuus+on+niin+suuri+että+se+käytännössä+selittää+lähes+kaiken+hyödyn,+mitä+nuo+lääkkeet+tuottavat+koehenkilöille.+Tämäkään+ei+ole+mitään+psykoterapiainstiuutin+salaliiiton+masinoimaa+propagandaa,+vaan+lääketeollisuudessa+ollaan+iät+ajat+oltu+tästä+harmissaan+koska+lääkekokeet+ovat+kalliita+järjestää+ja+yritys+joka+haluaa+tuottaa+voittoa+mieluiten+tekee+kokeita,+joissa+plasebovasteen+osuus+on+mahdollisimman+pieni.+Vanha+kikka+on+ennen+koetta+karsia+potilaista+kaikkein+eniten+plaseboon+reagoivat+koehenkilöt,+mutta+lääketeollisuuden+palveluksessa+olevat+konsulit+ovat+kehittäneet+muitakin+menetelmiä+jolla+lääkitykseen+liittyviä+odotuksia+vähennetään+tarkoituksellisesti.+Tämä+toki+voi+vähentää+myös+lääkityksen+kokonaisvastetta,+jos+se+selittyy+suurelta+osin+plasebosta+kuten+masennuslääkekokeissa+tuppaa+käydä.+https://www.nature.com/articles/s41386-020-00911-5Psykoterapiassa+on+varmasti+ongelmansa,+mutta+harvemmin+huono+psykoterapeutti+aiheuttaa+potilaalleen+elinikäisen+seksuaalitoiminnan+häiriön+tai+vakavan+lääkeriippuvuuden+komplikaatioineen,+ja+jos+traumoja+syntyy,+niin+huono+psykoterapeutti+ei+kerta+kaikkiaan+ehdi+hoitaa+niin+massiivista+määrää+ihmisiä+kuin+mihin+lääkkeitä+voidaan+hetkessä+kylvää.++Psykoterapian+tutkiminen+on+hankalampaa+pelkästään+siksi,+että+sen+tehokkuus+perustuu+puhtaasti+plaseboon+eli+uskomuksiin+ja+uskomuksethan+ovat+kultuurisidonnaisia+ja+osin+henkilön+persoonaan+ja+elämänkokemukseen+limittyviä.+Varmasti+psykoterapiaan+liittyvissä+tutkimuksissa+on+myös+huomattava+julkaisuharha,+kuten+lähes+kaikessa+tieteessä+enemmän+tai+vähemmän.++Sen+hyödyt+ovat+kuitenkin+siinä,+että+hoidolla+on+mahdotonta+aiheuttaa+elinikäisiä+somaattisia+terveysongelmia+eikä+sillä+voi+pakkohoitaa+heikossa+asemassa+olevia+ihmisiä.+Vähän+kuin+vertaisi+pappeja+huumemafiaan+ja+väittäisit,+että+pappien+höpinä+kuoleman+jälkeisestä+elämästä+on+vähintään+yhä+traumaattista+kuin+elinikäinen+opioidiriippuvuus.+Voihan+se+olla+traumaattinen+kokemus+etenkin+uskon+loppuessa+toki,+mutta+jos+tarkastellaan+keskimääräisä+toimintakykyä,+fyysistä+terveyttä,+elinikää+tai+ylipäätänsä+mitään+hyvinvoinnin+mittaria,+niin+kyllä+pappien+höynäyttämät+vievät+voiton+opioidiriippuvaisista.

    Tutkimukset ovat julkisia, mutta niitä ei ole julkaistu tieteellisissä lehdissä, vai ymmärsinkö oikein? Eikö FDA-lupahakemukset ole avoimesti saatavilla? Eikö saadakseen myyntiluvan, lääkkeen tule todistaa se, että lääke vaikuttaa siihen, mihin pitääkin. Vaikka myyntilupa olisikin saatu, niin miksi esim. Suomessa KELA korvaa näitä lääkityksiä, jos tehojen kanssa on noin suuria ongelmia ja tutkimustuloksiin ei voi luottaa kuten väität? Ovatko kaikki KELAn asiantuntijat sekä käypä hoito -suositusten laatijat lääketehtaiden asialla?

    Toinen asia liittyy julkaisuharhaan. Jos olet yrittänyt saada artikkelia julkaistua kansainvälisissä lehdissä, tiedät myös varmasti sen, millaista rankkausta kyseiset lehdet tekevät. Tutkimuksen tekijällä ei ole valtaa päättää siitä, mitä mikäkin lehti kelpuuttaa julkaistavaksi, tulos saattaa siis olla täysin tutkijatahosta riippumaton asia. Jos ei ole kiinnostava aihe, sitä ei julkaista. Lisäksi artikkelien julkaiseminen on maksullista ja kustantajat myyvät näitä käyttölisenssejään eteenpäin ökyhintaan. Eli tämäkään julkaisumalli ei kestä tarkempaa kriittistä arviointia.

    On ymmärrettävää, että kansainvälisellä tasolla tapahtuu epäeettisiä asioita, mutta näkisin myös toisiolain ja Findatan toiminnan olevan äärettömän arveluttavaa ja tyhmää. Käytännössä köyhällä tutkijalla tai tutkimusryhmällä ei ole mahdollisuutta käyttää näitä palveluita, koska käyttölupamaksut ovat niin suuret. Rahapulasta kärsivät lähes kaikki tutkimusryhmät. Sama pätee sekä AMK:hon ja yliopistoon, eli potilastietojen hyödytäminen opetuskäytössä on hankalaa ellei lähes mahdotonta. Suomi, joka nähdään kuitenkin kansainvälisesti laadukkaan lääketieteellisen tutkimuksen ja osaamisen kärkimaana, on ottanut valtavan takapakin toisiolain myötä ja jättää taas lakipykäliensä takia käyttämättä potentiaalinsa. Olisikin mukava, jos joku minua fiksumpi osaisi kertoa, millä tavalla tämä edistää tutkimusta tai ihmisten terveyttä Suomessa? Miksi halutaan sabotoida lähes kaikki yleishyödyllinen lääketieteellinen tutkimus? Meillä on valtava määrä luotettavaa ja hyvää potilasdataa saatavilla, mutta käytännössä ratkaisu on se, että maksamalla törkeitä summia, saat hyvät rekisterit eli sinulla ei käytännössäkään ole aloittelevana tutkijana mahdollisuutta käyttää aineistoja kuten aiemmin. Eikö tällainen hinnoittelu juuri johda siihen, että mm. lääketehtailla on monopoli dataankin. Lääkkeiden kehityksessä nämä Findatan keräämät summat on kuitenkin pieni määrä kokonaiskustannuksista. Tämä idiotismi on jatkoa muullekin tutkimusrahoituksen karsimiselle ja tulee osaltaan myös johtamaan vääristyneisiin tutkimustuloksiin, kun nuorilta tutkijoilta evätään rekisterien käyttö kokonaan. Tästäkin laista on ihmisille enemmän haittaa kuin hyötyä. SOTE-datan tutkimuskäyttö tulee olla ilmaista kaikille korkeakoulussa tutkimusta tekeville tutkijoille. Alkaa olla korkea aika herätä asiaan, tai käy kuten Nokialle.

    Äänestä

Dobamiinien sulkeminen joko valkoisella apteekin pillereiden väriaineella titanumnoxidilla (laskee dobamiini tasoja, koska titanium on maailman kovin metalli, se rikkoo suoli nukan ja suolen seinämän ja kuljettaa nukan haimaan, aivoihin ja vuotavasta suolesta tulee kaikkea keliakiaa, imeytumis häitiöitä, mutta ennen kaikkea parkinson tautia, jota tekee valkosen maalin väriaine, jolla apteekin tabletit värjätään.

Toinen masennusksen tekijä on neiroleptit jossa hyvin voinnille erikoisen tärkeä dibamiini suljetaan ja potilas pidetään mahdollisimmam huono vointisena ja masentuneena.
Heille valehdellaan ilman minkaanlaista dibamiini tason mittausta että heillä on dibamminin kemaillinen epätasaoaino eli ylituotanto.

Tämä valhe tehdään että apteekkarit ja myrkky tehtaat saa rahaa.

Me emme voi luottaa valtioon, emme oikeus laitoskiin, emme mihinään, joakinen on tässä maassa vain myrkky tehtaden kauppatavara.

Eli sihtaudun hyvin valrauksella kaikkeen infoon joka valtion instituutoista lähtee.

Kuinka on mahdollista että he sallivat psykiatrien valehdella ilman labraa kemaillisista epötadaoainoista, ilman että valtio tartuu moiseen valheellseen puoskarointiin.

Kuinka on mahdollista että valtio väkivallalla syöttää kaikille vanhuksille baöiosolut HIV potilaan tasolle joka takaa että vanhus ja nuoret saa tappavia infektioita.
Miksi talaliseen jörkyttävään ihmiskauppaan ei kukaan tartu.

Kyllä yksinkertaisinkin yksilö tajuaa että psyykke on kaupallinen termi, eli mitään selallaista psyykkeä elintä jota psykiatrit markkinoi ei ole olemassakaan, se on kunikaita ilman vaatteita sadusta kopioitu kaupallinen valhe että on psyche elin, joka on täynnä tauteja, jotka paranee maksaa munuaisia ja haimaa myrkyttämällä.

Millaiasia imbesillejä me olemme, jos uskomme, freudeja, marxeja, daevineita kalle ahneita yms, sellaisia jotka lääketehtaan bulvaaneina tekee kaikenlaisia satuja ihmisten kauppamiseksi ja tuhiamiseksi hermomyrkyin.

Sairaassa päässään koulukääketieteen liikelaitos kuvittelee omistavansa meidän kehon ja toimii kuin russian mafia pidättäen ne jotka rahaa tuota, heitä kohdelaan kuin juutalaisia, sitten kiristetään , ulos et pääse, kunnes tuhoat itseäsi tuolla tai tuolla myrkyllä että apteekarit saa nahastasi rahaa.
Kaikki tämä on rikollista koko koululääketieteen touhu näyttää rikollielta.
Psykiatria on puoskari lain nojalla kielettävä

Toinen vaihtoehto on suomen itsenäisyyden evääminen,
Koska me kansa emme ole koululääketieteen mafian ja aoteekkarien kappatavaraa, eikä puoskarit saaa häiriköidä meidän vapautta, koska emme ole rkosta tehneet.

Jokainen pidätys on rikos ja suomi saa mennä siperiaan sadismissaan siperian huskeja mielisairaaksi haukkumaan,
Sillä ainoa mielisairas on sairaus nimeltä psykiatria
Ja valtion on päätettävä haluaako se pitää itsenäisyyden, vai kieltää mafiamaisen myrkky kaupan eli psykiatria pois, se on sadismia, ja sadismia ei voi kehittää, se tulee kieltää.

Kansa on täynnä ja lopen uupunut mafian ihmiskauppaan, jota valtio tahoittaa 11 biljoonalla vuosi.

Ymmärrän myös niitä joiden kokonais näkö kyky ei yllä näkrmään koooanisuutta psykiatriasta ja he uskivat kaikki sadut mita puvuton joulupukki valkotakissa esittää, he jopa pitää psykiatria lääkärinä.

Psyche elintä ei ole olemassa, joten kukaan ei voi olla ekimen jota ei ole olemassa lääkäri
Eikä elimessä jota ei ole olemassa voi olla tauteja.

Se on sama jos joku väittää näkevänsä pieruja, ja alkaa nähdä pueruista psyykkejä eli näkymättömiä sisimpiä,

Ihmisellä on ikuinen ulösnoiseva sielu, eikä se parane maksaa mimuaisia ka haimaa myrkyttämällä.

Omgelma on vakuutus terveyden puute.
Koska jokainen valtion instituutti on kuin museoitunut fossiili, joista yksikään ei tee muuta kun nyökyttlee, mutta kansaa mafialta suojeleva osuus on nolla,

Koululääketieteen liikelaitos on tää mafioosia vastaava otjaauppias, joka myy ihmisiä otjaksi hermomyrkky tehtaalle.

Sodan tullen vain harva pystyy nistamaam sota reppua, saati lotiksi, kaikki koko kansa on tuhottu myrkyin ja se takaa että suomi antautuu eka sota päivänä, eli pitämällä julkisterveyttä eli ihmiskauppiasta, valtio naulaa itselleen arkkua, julkinen merkkaa koko kansan mielisaitaaksi, eli sinne älkää nokkaanne panko, ottakaa vaikka pikalainaa ja käykää yskityiellä, niin teitä ei kaupata eikä pudätetä mafioosien taholta.

Äänestä

Jos haluaa näpäyttää pahaa tehnyttä narsistia kunnolla, pitää tarjota sienisalaattia jossa on kunnon satsi esim. cubensis ecuador-lajiketta.

-smetanaa purkki
-suolaa 1/4 tlk
-sokeria 1tlk
-ripaus jauhettua valkopippuria
-timjamia 1/2 tlk
-etikkaa 1 tlk
-hienonnettua ecuadoria 50gr

Satsi ison lihapiirakan väliin jossa muutkin mausteet,
lisukkeena esim. kinkkua, juustoa ja hieman valkosipulimajoneesia.

Narsisti joutuu kohtaamaan itsensä ja kaikki tekemänsä pahat teot,
satsi aiheuttaa tripin seurauksena egokuoleman ja todennäköisesti pureskeltavaa tulee sen verran reilusti että saattaa jopa parantua, haluaa muuttua.

Äänestä
  • Hahhah, tämä oli hyvä. :D

    Äänestä

Varmaan yli 200 kertaa mitä "masennuksesta" toitotan?!

Masennus versus Depressio!
Nämä sanat pitäisi kääntää toisin siis päin?

Masennuksesta voi toipua Depressiosta EI!

Itselläni diagnosoitiin Depressio
20v sitten.

Psykiatri joka oli Hullumpi kuin itse (totesi että itselläni
oli keskivaikea masennus)?

Äänestä

Höpöhöpö tutkimus ja lääkärit. Painukaa kuuseen täältä!

Äänestä

telkusta MOT ohjelma missä käsiteltiin pakkohoidossa olevan hoitoa ;
sitomista tuoliin ja sänkyyn , myös pakkolääkitsemistä iskemällä takapuoleen piikkiä
sekä väkivaltaa
kuulemma ei kuulu mutta silti sitä tehdään päivittääin

Äänestä
  • Tuo on henkistä väkivaltaa ja ihmisarvon alentavaa kohtelua jota ei pidä hyväksyä. Tulee mieleen kommunistinen valtio tai natsi-saksa.

    Äänestä

  • Näin on. Suklaa ei ainakaan aiheuta aivovauriota, akatisiaa eikä vieroituksen jälkeistä seksuaalista kyvyttömyyttä. Siitä vieroittautuminen ei myöskään vie ihmiseltä terveyttä, työuraa, ystäviä eikä henkeä.

    PS. Kiitti kirjavinkistä

    Äänestä

Hesarin toimittajan saa murhata kivuliaasti

Äänestä

On todella helppoa pahoinpidellä toimittajia, jotka sen ansaitsevat

Äänestä

Patrick kanen saa tappaa koska se pahoinpitelee naisia. Pahoinpidelkää se todella pahasti

Äänestä

Kohta menen työntämään ihmisiä junan alle

Äänestä

Lukekaa uutisiamme tai saatte turpaan

Äänestä

Hyvä korona.

Tapa lisää ihmisiä

Äänestä

Korona tappaa sinutkin ja monet muut. Nautin kuolemastasi täysin rinnoin

Äänestä

Puukko toimittajan kurkkuun on hyvä puukko

Äänestä

Detroitin selostajat saa puukon kurkkuunsa

Äänestä

Joku jäi taas junan alle LOL

Äänestä

Koronaa kannattaa tartuttaa toimittajiin

Äänestä

Työnnän tänään ihmisen junan alle


Toimitus

Äänestä

Masennuslääke hoito, jossa lääkäri vain määrää lääkkeitä eikä kuntoutusta, vie Masentuneen huonoon kuntoon, Masentunut ei jaksa enään tehtä mitään!

Äänestä

Nettikeskusteluissa on vaan se huono puoli, että koskaan ei voi tietää onko mikään totta.

Äänestä
  • Mehiläinen ei pitänyt pillerien ja pyhän Käypähoidon kyseenalaistamisesta vaikka Kopakkala puhui asiaa. Onkohan osakkeenomistajilla myös lääkeyhtiöosakkeita? Kuuluu samaan konserniin joidenkin lääkeyhtiöiden kanssa
    Eihän nyt potilasta sovi suojella eikä totuutta puhua. Ainoaa hyväksyttyä suojelemista on se että potilaalla varmasti on tarvittavat lääkkeet päällä. Ja Mehiläisen lääkäreillä riittää työnsarkaa reseptien kirjoittelussa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mehiläinen ei pitänyt pillerien ja pyhän Käypähoidon kyseenalaistamisesta vaikka Kopakkala puhui asiaa. Onkohan osakkeenomistajilla myös lääkeyhtiöosakkeita? Kuuluu samaan konserniin joidenkin lääkeyhtiöiden kanssa
    Eihän nyt potilasta sovi suojella eikä totuutta puhua. Ainoaa hyväksyttyä suojelemista on se että potilaalla varmasti on tarvittavat lääkkeet päällä. Ja Mehiläisen lääkäreillä riittää työnsarkaa reseptien kirjoittelussa.

    Ainakaan Mehiläisen työterveyshuollossa asiointi ei ole koskaan ollut minulle miellyttävä kokemus. Ei kertaakaan. Viime vuonna olisi ollut ikäkausitarkastus siellä, mutta mt-historiani takia jätin menemättä. Todella ahdistava ja pelottava paikka. Tulisin kuitenkin taas kerran vain syyllistetyksi ja tuomituksi.

    Äänestä

Miksihän masennukseen on lääkitys, joka sekoittaa lisää päätä! Kuntoutus olisi paras vaihto ehto. Miksihän lääkärit ei suosittele kuntoutusta? Luin tutkimuksesta jossa ihmeteltiin samaa!

Äänestä
  • Kuntoutuksen lisäksi kissa- ja koiraterapiat suojaavat masennukselta. Keroputaalla on monipuolisia kokemuksia eläinterapiasta.

    Äänestä

Hesarin miestoimittajien kuolema tulee olemaan ihana uutinen.

Äänestä
  • Miksi vain miesten? Samaa sukua kaikki kaakattajat. Muutkin kuin Hesarin, tai muiden medioiden. Hihihiääirrr!

    Äänestä

Ihan kukkua. Palsta on melkein kuollut. Ja tähän uutiseen mennessä oli.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomi24-Kippari kirjoitti:

Tänään Hesarissakin artikkelia (maksumuurin takana): Suomalaistutkimus: Masennuslääke vaikuttaa ihmisen elämään arvaamattomammin kuin tähän asti on ymmärretty

https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000006242846.html?share=8433becd4cc57333a6b0f478f899503e

”Anonyymit verkkokeskustelut eivät ole pelkkää vihapuhetta tai mollaamista. Ihmiset haluavat aidosti auttaa”, Ruckenstein summaa.

Myös Mediuutisissa artikkeli: https://www.mediuutiset.fi/uutiset/masennuslaake-ei-toimi-kuin-narastyslaake-verkkokeskustelut-paljastivat-etta-masennuslaakkeita-kayttavat-kokevat-ne-arvaamattomina-ja-yrittavat-muokata-laakityksensa-vaikutuksia/

Vuosien keskustelut ja kokemukset päässeet todella hyötykäyttöön, hieno juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu