Onko magneettikuvat tarpeelliset?

Anonyymi

Hei,

Yksityislääkäri haluais ottaa magneettikuvat ennen migreenin estolääkityksen aloitusta. Oireet: päänsärky noin kerran viikossa, lyhyitä (max 3-5min) kipuja useammin. Toisen silmän eteen ilmestyy ajoittain kirkas valoväläyhdys (kesto noin 30 sek) tätä useita kertoja viikossa. Jalkavoimat heikenneet. Vasen käsi lötköntuntuinen, lihasvoima ok. Refleksit ok.

Lasko hyvin matala (1), muut verikokeet normaalit (paastosokeri 4.3, alat 13, tsh 1.3 t4v 17 näihin lääkkeet, kalsiumit natriumit kaliumit normaalit...), kortisoli yläneljänneksessä.

En oikein jaksa uskoa että olisi ms tai muu tulehduksellinen juttu, kun tuo laskokin on niin matala. Onko magneettikuva mielestäsi tarpeen vai voiko pitää suoraan migreeninä?

6

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö se ole hyvä, kun tutkitaan ja saadaan varmempi tieto? Ei tuosta kuvauksesta mitään haittaakaan ole.

    • Anonyymi

      On vaan todella kallis. Yli 500e. Julkisella tuskin ehdotettaisiin tai edes vaatimuksesta suostuttaisi.

      Eikö tuo matala lasko viittaa johonkin ihan muuhun?

      Ap

      • Anonyymi

        Ei magneettikuvauksella tulehdussairauksia etsitä.


    • Anonyymi

      Ei kannata ottaa magneettikuvia, turha toimenpide.

    • Anonyymi

      Magneettikuvaus kuuluu lähes jokaisen aivojen sairauden diagnostiikkaan, joko epäillyn sairauden tyypillisten muutosten havaitsemiseksi ja diagnoosin varmistamiseksi, tai muiden, samantapaisia oireita aiheuttavien tilojen poissulkemiseksi. Muun muassa MS-taudin, aivokasvainten, verenkierrollisten sairauksien, epilepsian ja dementian taudinmärityksessä magneettikuvaus on olennaisen tärkeä.

      Päänsärky on yleinen neurologinen oire. Syynä voi olla migreeni, jonka toteamisessa ei tarvita kuvantamista. Potilaan oireet voivat kuitenkin yhtäkkisesti pahentua tai muuttaa luonnettaan, jolloin tilanteen tarkistaminen magneettikuvauksella voi olla paikallaan.
      On täysin oma päätöksesi menetkö kuvaukseen vai et. Oireitasi paremmin tuntematta en ota kantaa.

    • Anonyymi

      Kannattaa mennä. Eihän sitä aina varmuudella tiedä mikä kivut aiheuttaa. Migreeniinkään ei ole mitään varsinaista koetta, vaan se määritellään oireiden perusteella. Tulee ainakin varmuus ettei syy ole kasvain tai muu kuvissa nähtävä syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5086
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3616
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2993
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2896
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1770
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1639
    Aihe